şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (cenab-ı hakk ana karnındaki çocuğa can verince, onun mizacına göre, körpe bedenini besleyecek, kuvvetlendirecek cüz'leri, gıdaları çekip alma gücünü de ona verir.

  minicik, o küçük yavru, bedeninin nelere ihtiyacı varsa, nelerle beslenecekse, onların cüz'lerini ananın kanından çeker alır da, bedeninin nescini, yapısını onlarla dokur.

  allah, kırk yaşına kadar insana kendini besleyecek gıda cüz'lerini çekme hırsını, iştihasını verir.insan da, böylece gelişir durur.

  ana karnında iken pek minicik olan çocuğun, ruhuna cüz'leri çekmeyi öğreten, o tek padişah, yani allah, nasıl olur da cesedin dağılmış cüz'lerini çekip bir araya getirmeyi, onu yeniden yaratmayı bilmez?

  bu zerreleri bir araya toplayan, sana hayat kabiliyeti veren ilahi güneş idi.o, gıdasız olarak da senin varlığının cüz'lerini, zerrelerini toplayarak bir araya getirir.

  sen uykudan uyanınca cenab-ı hakk uyku sebebi ile gitmiş olan aklı, fikri, duyguyu hemen çağırır, sana geri verir.

  buna kıyas ederek bil ki, sen öldüğün zaman da onlar kaybolmaz.allah ''geri gelin!'' diye buyurunca, hemen gelirler.)

  kaynak: mesnevi
 • konforunuz bozuldukça, hayatınızda bir arıza çıktıkça gelişirsiniz. temel rutine bir kalıba inanıp ben tamam bitirdim işi dediğiniz anda insanın en önemli vasıflarından bi tanesine olan sınırını kırma ve ötesine geçme zorunluluğunu bi an da üzerinden atmaya çalışıyorsunuz. biz konfor içinde çürüyen canlılarız . herşey rutine girdiği zaman geriye doğru gitmeye başlıyoruz. ne zaman bir engel bir zorluk çıktığı zaman insanda bir gelişme istediği, ilerleme isteği geliyor. bugün insanın teknolojiyle birlikte duvarı veya bir engelle karşılaştığı zaman duvarı geçmeye çalışmıyor.

  konforlu hayat insanı geriletir.