şükela:  tümü | bugün soru sor
 • doldurulması çok zor olanları insan ruhuna aşırı derecede zarar verebilen boşluklar, ruh evreninin kara delikleridir. hiç bir şeyi, kimseyi umursamamak kötülüğe ya da iyiliğe kayıtsız kalmaktır. şaşırmadan bakmaya başlamak, kabullenip nefret etmektir.
  yaşanılan ülkeden, çevreden, çevredeki insanlardan, yapılardan, hava durumundan, gerçekleşen değişik olaylardan ve bunların birikmesinden sonra boşluklar yavaş yavaş ortaya çıkar. sevinemez, üzülemez mal gibi bir şey olursunuz.
 • yalnızlığını fark etmekten ileri gelir.

  hiç kimsenin hiçbir zaman yok edemeyeceği yalnızlık.

  çünkü sonuçta öleceğiz ve aslında ahirete inanmak bile, bu andan sonraki zamanı tanımlamak için yeterli değil. orada ne olacak. sanki kimsenin kimseye erişemediği bir varlık ya da bir yokluk zamanı.

  o zaman burdaki her şey.. ölene kadar sanki artık, ara bir zaman. aslında biz kökleri çok uzaklarda, çok derinlerde, çok yalnızlıklarız. bazen hemen sonu görmek, bazen hiç oraya gitmemek isteriz. bu kararsızlık, geleceğe dair bu bilgisizlik, büyük bir yalnızlık hissi doğuruyor. bu da içimizde görmekten kaçınıp bu hayata sımsıkı sarıldığımız bir boşluk olarak zuhur ediyor.

  acaba, bir gün, bu hayatta bazen dediğimiz gibi, böyle olacağını biliyordum, deyip, bu boşluğun aslında görmek istemediğimiz bir şeyle dolu olduğunu mu farkedeceğiz?
 • (bkz: üç boşluk)
 • daha kötüsü var:

  (bkz: sayid'in içinde büyüyen karanlık)
 • kimsenin hayallerini yıkmak istemem ama bildiğin osuruktur o boşluk. aslında boşluk bile değildir; renksiz olduğu için gözükmüyor sadece. optik yanılgı da diyebiliriz. felsefi bi' durumu yok pek.
 • doldurulması gereken, doldurulması öğrenilebilen, anlatılan, doldurduğunu sananlar olmasına rağmen dolduranını görmediğimdir. işin ilginci bir de bu boşluğun her seferinde farklı neden ve olaylar ile kendini belli etmesidir ki bu da boşluğun ne denli büyük olduğunu gösterir.
 • bazen öyle garip olur ki, insanın içinde midir boşluk, insan mı boşluk içindedir bilinmez... öyle bir boşluktur ki bu, havuz problemi gibi bi taraftan dolar öte yandan boşalmaya devam eder, sürer gider...