• marketten dolu poşetlerle gelirken karsiniza çikan ciplak ayakli cocuklar... hala neseli olup sakalasabilmeleri...
  • kendi ağırlığının kat be kat fazlası yük taşıyan çocuklar, ailesinin yanında hapishanede kalmak zorunda olan çocuklar, ileri yaşta olup çalışmak zorunda olan yaşlılar.
  • şu sıralar kadın düşmanı tipler

azalarak biteceklerine tavşan gibi ürüyorlar.
  • az evvel oğlumla yaptığım görüşme sırasında, arkadaşının kendisine anlattıklarını bana yansıttığı durum. hazin.

boun'dan tanıdığı arkadaşının, yine şu anda princeton üniversitesinde doktorasını yapan boun'lu bir diğer arkadaşının izmir mavişehir'de yaşayan babası, koronavirüs sebebiyle 20 gündür yoğun bakımdaymış ve maalesef vefat etmiş. olayın daha dokunaklı tarafı, kızcağıza 70 yaşındaki babasının yoğun bakımda olduğu hiç söylenmemiş üzülmesin diye ve cenaze için gelememesi de, acısını derecesiz bir hale getirmiş doğallığında. çok üzücü.
  • ona sarılmak istediğin o an onun seni istemediğini fark etmek ve ardından yutkunamamak
  • çaresiz olduğunu hissetmek ve beraberinde gelen iç utanç duygusu
  • sevdiğinizle, sevdiklerinizle konuşmaya ihtiyacınız olan bir anda onların o anda size ayıracak zamanlarının olmadığını fark etmek...
    arasanız kimsenin açmayacağını bilmek.
  • o ilk gece bana ne anlattığını hatırlamadığım şeyler söylerken saçımı okşaması. dakikalarca.. saatlerce.. aşık olduğum o an.. aradan çok uzun zaman geçti. iç acıtıyor
  • bilen bilir; tsk birliklerinde şehitlerin adları birliğin içindeki bazı binalara, konferans salonlarına, eğitim parkurlarına falan verilir ve biyografileri de mutlaka buralarda yer alır.

biyografilerin son kısmında da şehitlerin medeni durumu ve mezar yeri yazar, şöylelerine çok denk gelmiştim askerlik yaptığım dönemde:

"merhum bekar olup mezarı ... yerdedir."

ah ulan var ya... içim burkulmuştur her seferinde, ve gözlerimin önünden teoman'ın çoban yıldızı klibi geçerdi hep:

"şimdi ölmek istemem!.. bir kalbi, sarmadan..."

gencecik yaşta, hayatının baharını yaşayamadan ölen yiğitler; allah sizlerden binlerce kez razı olsun inşallah...
  • mezar taşlarında yazanlar.

zaman zaman cebeci asri mezarlığı'na giderim. dolaşırım saatlerce. mezar taşlarını okur, hikayesini düşünürüm.

bir ziyaretimde okuduğum iki mezar taşı çok sarsmış, çok acımıştı içimi.

"su kanalında bulunan kadın"
    "kamyon kazasında ölen adam"

hayat, mezar taşımıza adımızın yazılmasına bile müsade etmezken, onu bu kadar ciddiye almak ne büyük ahmaklık.
hesabın var mı? giriş yap