şükela:  tümü | bugün
  • evet düşündüm de bu durum biraz iç burkuyor.

şimdi bana diyeceksiniz ki
    hadi canım sen de bak işte ayna var diyeceksiniz
    iyi de ayna bir araç değil mi? (üstelik ters) ben araçsız doğrudan bir gözlemden bahsediyorum (video kamera fotoğraf makinesi bunların hepsi bir araç veya sudaki yansımamız (aman fazla bakmayın narsist sanırlar maazallah))

bu dertten muzdarip bir diyalog örneği...

+ düşünsene bir necla kendini hiç bir zaman kendi gözünle doğrudan göremiyorsun

- aşk olsun aykut benim gözümle kendine bak o halde

+ sevişelim mi

- aykuuut...
  • kısmi olarak doğru olan önermedir. insan kendi görünüşünün aynadaki aksine aşinadır. bundan dolayıdır ki insanlar, aslında başkasının gözünden görünen halini betimleyen fotoğrafları beğenmez. o hali yabancı biri gibi gelir insana. çünkü aşina olduğu başkasının gözünden görünen hali değil kendinin aynadaki aksidir.

tabi bu farkın çok belirgin olabilmesi için yüzünüzün asimetrik hatlara sahip olması gerekir. çoğu insanda bu durum pek mümkün değildir.

gelelim bu önermenin neden kısmen doğru olduğuna. günümüzde insanlar gün içinde haddinen fazla kendi dış görünüşüne bakmaktadır. bunun sebebi elimizden düşürmediğimiz telefonlar ve sosyal medya kullanım alışkanlığı. eski dönemlerdeki gibi tek poz fotoğrafa sıkışan anılarımız yok. fotoğraf çekme ve saklama kabiliyetimiz gereğinden fazla arttı. bundan dolayı insanlar “kendisine” eskisinden daha çok aşina.
  • bu yüzden en sevdiğim rüyalarım genellikle kendimi de gördüğüm rüyalardır.

bir müddet sonra dank ediyor tabi
    kendi kendime aptal mısın abbas bu gördüğü yine senin saf halin değil ki ya aynadaki ya da kameradaki halin...
  • evrenin bu konudaki mesajı şu olmalı muhtemelen:

" kendini görmen pek önemli değil, önemli olan başkalarının gözünde nasıl göründüğündür "
  • "yalancıdır hep aynalar
    gir kalbime, gör kendini"

ne güzel söylemiş üstad!

bizi, bizden iyi görenlere sorarak aşabileceğimiz güçlük. zaten önemli olan da o değil mi? sevmediğin biri ağzındaki çarpıklıktan nefret etse ne yazar; sevdiğin seni her halinde sevdikten sonra!
  • bunla da bitmiyor görene de tahammül edemiyor. (bkz: çekemiyor beni)
  • göz mercekli, sinir sistemi de elektro kimyasal bir araçtır. bu mantıkla hiçbir şeyi göremiyorsunuz.
  • elime bakiyorum ve goruyorum. onerme dogru degil