şükela:  tümü | bugün
 • kısmi olarak doğru olan önermedir. insan kendi görünüşünün aynadaki aksine aşinadır. bundan dolayıdır ki insanlar, aslında başkasının gözünden görünen halini betimleyen fotoğrafları beğenmez. o hali yabancı biri gibi gelir insana. çünkü aşina olduğu başkasının gözünden görünen hali değil kendinin aynadaki aksidir.

  tabi bu farkın çok belirgin olabilmesi için yüzünüzün asimetrik hatlara sahip olması gerekir. çoğu insanda bu durum pek mümkün değildir.

  gelelim bu önermenin neden kısmen doğru olduğuna. günümüzde insanlar gün içinde haddinen fazla kendi dış görünüşüne bakmaktadır. bunun sebebi elimizden düşürmediğimiz telefonlar ve sosyal medya kullanım alışkanlığı. eski dönemlerdeki gibi tek poz fotoğrafa sıkışan anılarımız yok. fotoğraf çekme ve saklama kabiliyetimiz gereğinden fazla arttı. bundan dolayı insanlar “kendisine” eskisinden daha çok aşina.
 • her an görebilseydim gerizekalıyım diye ağlamazdım büyük ihtimal.bana verimli bir hede olurdu
 • evrenin bu konudaki mesajı şu olmalı muhtemelen:

  " kendini görmen pek önemli değil, önemli olan başkalarının gözünde nasıl göründüğündür "
 • "yalancıdır hep aynalar
  gir kalbime, gör kendini"

  ne güzel söylemiş üstad!

  bizi, bizden iyi görenlere sorarak aşabileceğimiz güçlük. zaten önemli olan da o değil mi? sevmediğin biri ağzındaki çarpıklıktan nefret etse ne yazar; sevdiğin seni her halinde sevdikten sonra!
 • bunla da bitmiyor görene de tahammül edemiyor. (bkz: çekemiyor beni)
 • göz mercekli, sinir sistemi de elektro kimyasal bir araçtır. bu mantıkla hiçbir şeyi göremiyorsunuz.
 • beklentisiz bekleyiş başlığında buna dair sualler sorduk, bir şeyler karaladık lakin kimse takmadıydı bizi... insanın, başka insanlar tarafından önemsenmemesi kadar dünya üzerinde büyük bir zevk yoktur. insan önemsenmedikçe daha çok büyüyor. ve işte o zaman kendini görüyor! insanın kendini görememesi diye bir şey yok! insan, nasibi varsa, hazret-i insanlık yolunda, zerre kadar da olsa yol kat ettiyse, kendini görür! bunun için göze ihtiyaç yok! göz, kör olmasa da özü göremez. göz, başka şey; özü görecek köz, başka şey! közün varsa, görürsün. ve o köz, pişmesini bilenler için, ilacın ta kendisidir!