şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kendisini, eskiden dusunduklerini dusundugunde saygi duyabildigi insandan cok uzak hissettigi, bir insanin (bu kendisi de olabilir) kendisine saygi duymasini saglayacak guzel seyleri uzun zamandir dusunmedigini fark ettigi andir..

  mevzubahis "an" dolmusta giderken arkadan sesi gelen adam hakkindaki dusuncelerini yakaladigi ve onlardan utandigi an ya da ona bir seyler anlatmaya calisan birisini ne zamandir dinlemedigini farkettigi an, ya da bu tip anlarin son zamanlarda ne kadar arttigini anladigi an olabilir.. uzucu bir deneyimdir haliyle.

  uzucudur fakat, nasil ki gunlerden bir gun dunyada tek gercek olanin kendisi olmadigina ikna olduysa, sonrasinda bir gun dâhi olmadigi gercegini kabul ettiyse, daha sonra kendisinden daha akilli insanlar olduguna inanma cesaretini kendisinde bulduysa, ve akabinde kendisinden kat kat daha guzel insanlarin oldugunu kabullenebildi ise, masumiyetini kaybettigi gercegine de alisabilir insan. ote yandan o boyle de harika boyle de super bir seydir iste.
 • uzun süredir kazık yemeyip, kazık atmaya başladığını farkettiği andır
 • bireyin yaptigi bir hatanin, bir ya da birden cok insanin canini siktigini gordugu andir.
 • eve sipariş ettiğin pizza yarım saat değil de kırk dakikada geldiyse, ve sen bu paranın motorlu servis elemanından çıkacağını bile bile yarım saati geçti diye ödemeyi reddediyorsan, eve gidip televizyondaki dandik diziyi seyretmek için yanıp tutuşurken arkadaşlarına - acil bir işim çıktı, birilerine uğramam lazım- yalanları ile karizmatik görünme çabasındaysan, birine telefon numaranı vermemek için kırk takla atıyorsan, sevgilin dahi olsa yanındaki, -hesabı ben mi ödeyeceğim? bu ikinci kolayı niye söyledi?-
  diye içinden söylenip duruyorsan, yolda gördüğün bir çocuğa komiklik yapmadan önce -amaan şirin mirin hiç bulaşmayayım, annesi falan kızar mızar- diye düşünüyorsan artık masumiyetini kaybetmişsin demektir.
  masumiyetin kaybolması için önce insana duyulan güvenin kaybolması gerekir.
  güven ise kaybolmaz aslında kaybettirilir.
  yani türkçe meali; masum değiliz hiçbirimiz, ama üzülme, suçlusu sadece sen değilsin aslında, hepimiziz.
 • (bkz: original sin) (bkz: #810581)
 • aklinin eremedigi zamanlarda algiladigi dünya ile gecek dünyayi kesfettigi zamana tekabül eden dönem. bilinclendigimiz, bilgilendigimiz ya da gercek ile goruntu arasindaki farki ayrilmayabildigimiz ana isabet eder asklarimizin, o safligin getirisi olan tutkulara, büyük anlatilara olan inancimiz ile masumiyetin kaybolusu. bir donem bir bakis sonrasi üzerine in$a ettigimiz sevgiler, kurdugumuz hayaller $imdinin gercek bilinci ile dokunamadan hayalini bile kuramadan terkettigimiz büyük asklar.

  saflik, kosulsuz inanctir. gercege gozumuzu kapadigimiz zaman olusan inanc ile yeserttigimiz, uzerine gittigimiz belki de bu sekilde varettigimiz asklari, o yogun duygulari , potansiyel olani sevdigimiz, yasama ihtimaline kapildiklarimiz dönemin sona ermesi. dünyanin masum bir dünya olmamasi sebebiyler her insan farkindaliga ve belirli bilince ulastigi anda bizzat kendi elleriyle -okuyarak,bilinclenerek, farkinda olarak, farkindalik kazanarak, üzerine basarak, sir perdesini aralayarak- masumiyetine son verdigi an.