şükela:  tümü | bugün soru sor
12 entry daha
  • kardeşim.
    canımdan çok sevdiğim, biricik cimcimem. 5 yaşına kadar anne haricinde hiçbir kelimeyi söyleyemedi. bulunduğumuz il de dahil götürmediğimiz nörolog, çocuk psikiyatristi kalmadı. kimisi atipik otizm dedi kimisi disleksi.

bazen kendimi o kadar çaresiz ve acınılası hissediyorum ki. onun gözünden hayat nasıl, olaylar karşısındaki duyguları düşünceleri nasıl... o kadar çok parçalanıyor ki içim. keşke diyorum elimde bir sihirli değnek olsa... okuyup okumaması umrumda bile değil. ben abisi olarak ömrüm elverdiği sürece ona her şeyiyle en güzel hayatı sunmaya çalışacağım. ama keşke kendi ihtiyaçlarını tam anlamıyla kendisi karşılayabilse. keşke yaşıtlarıyla her şeyi doyasıya yapabilse. boğazım yumru yumru oluyor.

lütfen evlatlatınızın, aile bireylerinizin kıymetini bilin dostlar.
  • otizmli çocuklara eğitim veren bir tanıdığım var.valla cok iyi eğitiyorlar.çocuk sanki hasta değilmiş gibi takılıyor.yüzmeyi biliyor,kitap okuyor,konuşuyor,komutlara uyuyor.yine de allah yardım etsin
  • netflix’in atypical dizisinde çok tatlı ve esprili bir anlatımla otizmli bir çocuğun ve ailesinin nasıl evrelerden geçebileceği işleniyor. amerika’da böyle çocukların nasıl bir eğitimden geçtiğine ve ailelerin nasıl yardım alabildiğine dair fikirler de var. türkiye’deki aileler için esin kaynağı olabilir.

ayrıca bu diziyi izlemek için otizme ilgili olmak gerekmiyor. tipik aile komedilerinden sıkılıp yaratıcı konusu olan bir dizi arayışında olanlar için de kesinlikle tavsiye edilir. (bkz: atypical)
1 entry daha