şükela:  tümü | bugün
  • insan gerçek manada tarafsız olamıyor. tuttuğumuz takıma, partiye vs. objektif bakamıyoruz. dinler, kişiler hep buna dahil. insanın gercekten tarafsız olması mümkün mü? değilse niye tartışıyoruz?
  • doğru tespit. lakin insanın olayları yorumlamada ve hüküm vermede tarafsız olmasından ziyade, objektif, yani nesnel olması gerekir diye düşünüyorum. takdir edersiniz ki ikisi farklı şeyler.

edit: anlatım bozukluğu
  • tarafsiz olamamak hicbir sey. asil fanatik olmak dehset verici.
  • insan, her konuda olduğu gibi tarafsız olma konusunda da vasat olan bir varlıktır. ben de sana şunu sorayım, insan hangi konuda üst düzeydedir ki zaten?
  • karıncalar gibiyiz de farkında mı değiliz acaba...
  • bakış açımızla bile atomaltı parçacıklarda değişiklik yaratabiliyorsak, imkansızdır.
  • tabiki tarafsız değildir. mevcut hali ile de olamaz.

insan beyni aslında üç ayrı beynin birleşimidir. herbirisi bir diğerinin üstüne (fiziksel olarak ta üstüne kabuk gibi sarılarak) evrilmiştir. bu beyinler sırası ile kertenkele, memeli ve maymun beyinleridir. insanlarda maymunlardan farklı olarak ayrıca prefrontal cortex denen beynin önünde yer alan bir yapı vardır. bu yapı bizi bir tık daha akıllı yapan yapıdır.

bu beyinlerin davranışlarınız üzerine etkisi de evrimleşme sırasına göre azalmaktadır. yani aslında davranışlarınızı ve kararlarınızı en az etkileyen kısım en son evrilmiş olan ve bizi maymunlardan ayıran profrontal cortex'tir. en etkili beyin ise kertenkele beynidir.

kertenkele beyni basit düşünür. az sayıda komuta sahiptir. öte yandan küçümsenmemesi gerekir çünkü atalarımızı hayatta tutmuş bizi bugünlere getirmiştir. kertenkele beyni basitçe savaş-kaç, yemek ye, tuvalete git, seviş vb. komutlar verir. karşınızdaki kişiye güvenip güvenmeme kararını almanızı sağlar.

aslında davranışlarınızın çoğunu bu beyin belirliyor. profrontal cortex ise kararı siz almışsınız gibi bir illüzyon yaratıyor. özünde karar falan aldığınız yok. kertenkele beyni önyargılarına göre hareket ediyor. neden önyargı derseniz çünkü her durumu ayrıntılı analiz edecek zaman yok. karşılaştığınız her kişiyi enine boyuna analiz etme şansınız günlük hayatta varmıdır bir düşünün? beyin bu soruna şöyle bir çözüm bulmuş durumda. hafızada geçmişe git. buna en yakın durumu bul. o durumda hangi şartlar geçerli ise bu yeni durumda da aynısı geçerli gibi hareket et. bir ırka mensup kişiden bir fenalık görünce o ırka ait herkesi benzer algılamamızın da nedeni bu. özetle hepimiz kertenkele beyninin yönetiminde, otomatik pilotta yaşıyoruz. etrafınızdaki kişilerde gördüğünüz taraflı davranışların nedeni de bu. kertenkele beyni duruma göre o kişileri yönlendirmekte.

öte yandan eğitim ve bilinç düzeyi ile profrontal cortex'in etkisi artırılabilir. kertenkele beyninin etkisi sıfırlanamasa bile bir nebze bastırılabilir. ama bunun için iyi eğitimli, bilinçli vb. olmanız yani beyninizi tıpkı spor yapan bir kişi gibi biraz zorlamış ve geliştirmiş olmalısınız.
  • bu tamamen beyinle ilgili. ben her konuya gayet objectif bakarım.
  • efendim olabiliyor. sağcısı, solcusu, teröristi veya devletçisi onlara "liboş" diyor.
    mutlaka bir fikre bağlanıp kalmak ve tüm dediklerini kabul etmek zorunluluğu yok.
    liboş veya liberal dedikleri zaman alınmak da yok. bir çoklarına göre pkk'lı-akp'li-mhp'li-hdp'li olarak nitelendirildim ama vazgeçmiyorum ben kendi doğrularım üzerinden hareket ederim.
    tarafsız olmak benim asil olduğumu ve kendime özgü bir şahsiyet taşıdığımı gösterir.