şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yaşamın esas kaynağının ne olduğunu düşündüğümüzde, beklentilerimizin baskısı, bazı yanlış düşünceleri de beraberinde getirir. tutkularımız ve hırslarımız her zaman için, bir sınırlama olmaksızın daha fazlasını talep eder. insan olarak, ruhumuzun ve bedenimizin tatmin olması için sürekli isteme ihtiyacı duyarız. bu öyle bir dereceye gelir ki, elden ayaktan düşünce bize kim bakacak mantığıyla evlilik düşüncesine sarılırız. arkasından, yaşlanınca bize kim bakacak mantığıyla çocuk yapma eylemine sarılırız. iradesizce kendimizi düşünür, iradesizce isteme ihtiyacı duyarız. çoğu zaman ise, kendimize, bize katlanacak dost ararız. böyle bir döngü içinde ilerlerken, kaçırdığımız ayrıntılar, hayatın belki de en güzel değerleridir. önemli olan, bu hayatta hissedebilmektir. bir şeye ait olmamıza gerek yoktur. bir şeyin fedaisi olmamıza gerek yoktur. bir takım tutmak zorunda değiliz. sırf ekmek parası için istemediğimiz işleri her gün yapmak zorunda değiliz. temel mantığımız hissetmek olmalıdır. hayatı yaşamak için onu hissetmeliyiz.
  • insanın bu dünyada yada daha bu dünyada iken, öbür dünyada da arzuladığı tek bir hedefi ve isteği vardır “mutlu olmak” gerisi bu yolda sarf edilen teferruatlardır.
  • hayatı hissedebilmek, tadına varabilmek, ondan zevk alabilmek her koşulda mümkün değildir. hayatı kaliteli yaşamak istiyorsak, öncelikle hayatı tam olarak anlamalı ve benimsemeliyiz. insan ki, varoluş problemlerine hala bir açıklama getirememiş, zengin fakir ayrımının olduğu, güçsüzlerin her zaman ezilip yok edildiği, kadınların evlenip sizi hayatınızı mahvetmek amacıyla sırada beklediği bir dünyayı en ince noktasına kadar kavrayarak kendinizi mutlu edecek yaşam tarzına ulaşmak takdir edersiniz ki hiç de kolay bir duruma işaret etmez.

    çünkü yaşamda sadece bugün yani “an” vardır. bugünden kurduğunuz tüm hayallerin yarın kusursuz şekilde gerçekleşeceğini inanmak deli saçmasıdır. hayat bir matematik değildir. yaşam kendi döngüsü içinde her saniye yeni olaylara gebe şekilde ilerlemektedir. mutlu olmak; kimi için inançlı olmak, kimi için inançsız olmak, kimi için evlenmek, kimi için de bakar olmak olabilir. her ne olursa olsun şu unutulmamalıdır ki; hayatı ele alırken sadece mutlu olacağınızı düşünerek ele almamalısınız. hayat içinde sadece mutluluk barındırmaz. bazen sıkıntı, problem, öğretici hayat dersleri, büyük travmalar da barındırabilir. mesele hayatı bir bütün olarak ele alıp, ne yaşanırsa yaşansın her şeyi göğüsleyebilecek olgunluğa ulaşmakla mümkündür.