• üniversite bittiği zaman çalışmak zorunda olmak. yapmak istediğin çoğu şeye zamanının ve enerjinin kalmayacak olması
  • emek hırsızlığı. (bkz: tavla)

şaka tabi sadece tavla için değil gündelik hayatta da başımıza çok gelmektedir. sen uğraş didin yap birşeyler ürünü başkası alsın götürsün. sana da götüyle gülsün.

ayrıca bayramdan sonra memleketten ayrılmak da çok koyar. anne baba el sallarken boğazına bir düğüm oturur herkesin.
  • konuyla ilgili en ufak bir bilgi kırıntısı olmayan adamın, sizi "etik" yönden incelemesi, sonunda da bir poh anlamış gibi size "onay" vermesi.
  • annenin masadaki siyah zeytinlere uzun uzun bakıp "köyde daha 7-8 yaşlarındayken, tarlada çalışan babam ve amcam öğle yemeği için para verip siyah zeytin almak üzere bakkala gönderirlerdi, bakkal ikisinin de zeytinlerini ayrı ayrı külahlara koyup elime tutuştururdu, yoldayken iki külahtan da birer tane alıp tatlı niyetine, meyve yerine yerdim. sonra da anlamamaları için külahı güzelce kapatıp babamlara verirdim" demesi. sadece birer tane yavv, demek ki kızıyorlarmış ki "anlamamaları için güzelce kapatıyordum" diyor. ızdırabını sikeyim be yokluk.
    (bkz: insanın zoruna giden şeyler/@zemin yesil 12 yildiz 3 ok sari)
  • telefonda 10 kelimesinden 8'i canım olan kızın bir şeyler isteyeceğini bilmek. yatmadığın bir kız canım diyorsa seni sikmeye çalışıyordur cancağızım.
  • onlarca sınav,üniversite falan filan...sonra lise mezunu birinin altında çalışmak.
  • asker donusu tam bir bucuk sene issizlikten dolayi babanin eline bakmak. is bulduktan sonra gelecegini hala tam olarak gorememek, ilerde ailem olursa nasil kalkinirim diye kara dusuncelere dalarken, kalan az biraz umudunu iyice torpuleyen zam haberleriyle sarsilmak.

ulan amına koyim hepsini gectim, tum bunlara ragmen vatandas olarak bir de "en az uc cocuk" soylemlerine maruz kalmıyor muyum, sokak ortasinda cirilciplak birakilsam bu kadar agrima gitmez.
  • 145 tane aracın bir istikamete dönmek için ardı ardına sıra olduğu kavşağın en ucuna gelip kafayı sokan araç sahipleri.

zoruna gitmekten öte, kafa göz giresim var ama dur bakalım ne zaman ?
  • insanin sucsuz oldugunu anlatama masi, sucsuz infaz edilmesi....öyle olmadigini en mantikli sekilde anlatip'da anlasilmamak...
    o neden'den yikimlarin olmasi....cok zoruma gidiyor.

hele hayatin kadar cok sevdigin biri ise....
hesabın var mı? giriş yap