şükela:  tümü | bugün
 • varlık-yokluk, heplik-hiçlik gibi kavramları çözmeden evvel düşünülmesi gereken deliliğe doğru ilk adım.
 • (bkz: ilahi adalet)
 • okunması şiddetle tavsiye edilen, geçen sene ödev hazırlamak için zorunlu okuyup çok şey öğrendiğim, harika bir eser.
 • bu kitabın girizgah'ı için:
  (bkz: poeme sur le desastre lisbon)
 • voltaire bu kitabı okuduktan sonra jean jacques rousseau ya yolladığı mektubunda kitapla ilgili olarak şöyle demiştir:
  'bizi yeniden hayvan yapmayı istemek için bunca zeka şimdiye kadar hiç kullanılmamıştı; eserinizi okuyup bitirince insanın içinden dört ayak üzerinde yürümek isteği geliyor.'
 • insanin kendinden baskasini düsünmemesi,baska birini yoksun birakicak bir zenginlige,hakka evet demesi.
 • rousseau'nun insanlar arasındaki eşitsizliğin doğal bir olgu olup olmadığını, uygarlaşmanın bir insan topluluğu için zorunlu olup olmadığını sorguladığı kitabıdır. ilkel topluluklardan devletli topluluklara, hukuk düzenine geçişi ve dolayısıyla insanlar arasında ortaya çıkmış olan eşitsizliğin kaynağı üzerine önemli fikirler içeren kaynaktır.
 • iyi kitaptır, hoş kitaptır lakin bir insana hemde 16 yaşındayken doğumgünü hediyesi olarak alınmaması gereken kitaptır. 20 yıl geçti neredeyse hala adını görünce gözüm seğiriyor.(seyirmiyordur umarım)
 • kutsal kitabım. hakkında bu kadar az bilginin olması hiç de düşündürücü değil, bu kadar çok bilge görünmeye çalışan egoistin olduğu bir yerde bu kadar az ilgi çeken bir kitap olması hiç de düşündürücü değil.

  "ey insan! hangi ülkeden olursan ol, düşüncelerin ne olursa olsun, beni dinle; yalan söyleyen hemcinslerinin kitaplarından değil de hiç yalan söylemeyen doğadan okuduğumu sandığım öykün, tarihin, işte buradadır. ondan gelecek olan her şey doğru olacaktır, benim istemeden katmış olacağımdan başka hiçbir şey yalan veya yanlış olmayacaktır. söz konusu edeceğim zamanlar, çok uzaklarda kaldı; o günden bu yana ne kadar çok değiştin! sana sahip olduğun ve aldığın eğitimle edindiğim alışkanlıkların bozduğu ama yok edemediği nitelik ve yeteneklerine bakarak, insan türünün hayatını anlatacağım. bireysel insanın, durup kalmak isteyeceği bir çağ olduğunu hissediyorum; sen, insan türünün durup kalmış olmasını isteyeceği çağı araştıracaksın. ilerdeki bahtsız kuşakların daha da büyük hoşnutsuzluklara uğrayacağını şimdiden haber veren sebeplerle, bugünkü durumundan hoşnut olmayan sen, belki geriye, eski hayata dönmeyi isteyebilirsin; bu duygu ilk atalarınla bir övgü, çağdaşlarının eleştirisi ve senden sonra yaşamak bahtsızlığına uğrayacak olanlar hesabına duyulan büyük üzüntünün ifadesi olsa gerektir."