şükela:  tümü | bugün soru sor
 • muhim soru.

  herkes ikinci bi sansı hak eder.
  ve evet, insanlar degisir..

  abd de idam cezası vardır. avrupa da yoktur. cunku avrupa yahudi katliamından dolayı sabıkalıdır.

  bazen sabıkalı olmak hayırlıdır. hayırlı olan sey cok zamana yayınca şerre donusur....
  hayırsız olan sey de zamanla hayra donusebilir..

  sabıkalı insanların kimileri pismandır. gercekten pismandır. ve o sabıka onlara ogretir. temiz bir insan gelecekte daha suursuz davranabilecekken, sabıkalı ve pisman bir insan hata yapmaz.
 • ıcindeki potansiyel aciga cikar diyelim. yada var olan potansiyel diplerde bi yere itilir.
 • evet isanlar değişir.
  ve insanlar değiştirilemez.

  insanın şu an olduğu hali geçmiş deneyimlerinin birikimidir. bireyin şu ana kadar aldığı karar ve inançları bugün olduğu kişiyi meydana getirmiştir. yaşadığı ve yaratımı olan hayat deneyimi bu gerçeklik algısı üzerine kuruludur, dışına çıkamaz.

  değişim; insanın kendisi ile yaşadığı farkındalık artışı, bakış açısı farklılığı ile gerçekleşebilir.

  insan bilinçli olarak ya da bilinçsizce sürekli olarak bilinç değişimi, gelişimi yaşayabilir. bir insanın davranışının değişmesi için ilgili konu ile ilgili kararı ve bakış açısı değişmelidir. bunu bilinçli olarak yapabilir.

  insanlar değişmekten çok birilerini değiştirmeyi, birlerinin değişmesini umuyor.
  bir insanı değiştirmek isteyenlere tavsiyem: insanlara dırdır ederek, 'sen kötüsün bu yanlış' diyerek değiştirilemez insan.

  eğer bir değişim yaratmak istiyorsan, kişinin konu ile ilgili farkındalığını arttırıp, başka perspektiflere gözlerini açmasına ortam sağlayabilirsin.
 • ne zaman pencerelerinin arkasından sıkılıp, ön tarafa geçmeye çalışırsa o zaman değişir. bazılarının pencereleri çok temizdir, fark edemez arada cam var mı yok mu. aslında vardır. ne zaman sınırlarını aşmaya çalışsa çarpar cama. sınırlarını aşabilen insan değişir. farklı pencerelerin ön tarafından bakar hayata.

  pencerenin arkasındayken savunmak kolaydır, ön tarafında savunmayı öğrenir kendini. değişir hatta değiştirir. ama bunu silah zoruyla yapmaz kendine, sadece ister. öğrenir. camın arkasında ağlamak kolaydır, ön tarafına geçtiğinde saf gerçeklik göze çarpar. ağlar. kömür kokusunu, yoksulluğu, sesleri, soğuğu öğrenir değişir.

  insan değişir. yaşadıkça değişir. kırın camlarınızı.
 • bir psikolog tanıdığımın da dediği gibi, insan yalnızca kendi isterse değişebilir. kimse kimseyi değiştiremez.
 • bilmek istemiyorum. hiçbir şey değiştirmez. insan, yine insan kalacaktır. özgüvensiz, aciz, kıskanç, yobaz.

  aklını kullanmayı bir yerde tekrar kaybedecektir.
 • (bkz: would it help)
 • evet arkadaşım değişir.mesela ben kendimden örnek vereyim.üniversiteye başladığımda tam fırlama bir tiptim bunun iyi birşey olduğunu düşünür devam ederdim sürekli farklı farklı insanlarla beraberdim.eğlencenin dibinede vurdum.ancak gelgelelim böyle geçen koca 1 senenin ardından,2.seneme geldiğimde bir self balance robot projesi yapmaya başlamıştım.bu projeyi elimde gören insanlar benim onunla oyun oynadığımı düşünüyorlardı.aslında o projeyi tek başıma yapan bendim,proje hocam herşeyi kendim çözüp bulmamı isterdi.o projeyi her gören insan hadi canım sen mi yapıyorsun derdi.birçok insan tarafından çok zeki biri olarak tanımlanmama rağmen ilk sene çizdiğim o profil sanki böyle bir yavşak gevşek havası yaratmıştı.birden gözüm açıldı ve o dönem sahip oldum dediğim herşeyi bıraktım.2-3 kişi hariç arkadaşlıklarımı tamamen 0 ladım.yeni 1-2 kişiyle arkadaşlık kurdum.hayata daha farklı daha realistik bakmaya başladım.artık çevremde erkek mevzularını hayalperest bir şekilde konuşan insanlara yada sürekli böyle gevşek görünümlü havası verip piyasa yapmaya çalışan çakmalara dayanamıyordum.sonuçta ne mi oldu,fazlaca gerçekleri konuşmaya daha ciddi durmaya başladım.evet şuan belkide halen erasmus kulübünün partilerinden sorumlu olan kişiyim ama artık geçen seneki gibi tanıdığım tanımadığımın yanına rahat bir şekilde canımın istediği gibi gitmenin ne kadar yanlış bir hareket olduğunu gördüm.keşke bunu hiç yapmasaydım ile bitirmemi bekliyordunuz ama hayır,asla bu gerçekçiliği fark edemezdim.sonuç olarak ciddi anlamda değiştim ve bu sürede yaş bile atlamadım.hazirandan eylüle çok farklı döndüm,bunun farkına varmamı sağlayan herkesede teşekkür ederim istemli istemsiz.siz siz olun,herşeyden önce size bu şartları sunmuş olan insanlara ailenize sevenlerinize,emek sarf edenlere onları tatmin etmek karşılamak için dimdik durun ve ne istiyorsanız sonuna kadar onun için uğraşın,gerisi birgün kapınızı çalıp gelecektir.
 • değişir.senin onlara bakış acın ve davranışların değişirse onlar da değişebilir.öfke gören ofke sevgi gören sevgi yansıtır.sen karsindakinde ne gormek istiyorsa o olmalisin.bosuna dememis asaf abimiz seven sevilenin boy aynasidir diye...
 • degisir.

  insanin kotu huyu = x degerinde olsun:
  evlendikten sonra bu kotu huy = 5x olur..

  anlatmiyorsa daha cok susar,
  umursamazsa daha da umursamaz olur,
  plansizsa daha da plansiz olur,
  sinirliyse daha da sinirli olur,
  huysuzsa daha da huysuz olur,
  tembelse daha da tembel olur,
  depresifse daha da depresif olur,
  mutsuzsa daha da mutsuz olur,
  daginiksa daha da daginik olur,
  savurgansa daha da savurgan olur,
  alingansa daha da alingan olur,
  kabaysa daha da kaba olur,
  aksiyse daha da aksi olur,
  dusuncesizse daha da dusuncesiz olur..

  hala emin misin evlenmeye?

  tum bunlar senin icin de gecerli tabi, sen de melek degilsin.