şükela:  tümü | bugün
 • muhim soru.

  herkes ikinci bi sansı hak eder.
  ve evet, insanlar degisir..

  abd de idam cezası vardır. avrupa da yoktur. cunku avrupa yahudi katliamından dolayı sabıkalıdır.

  bazen sabıkalı olmak hayırlıdır. hayırlı olan sey cok zamana yayınca şerre donusur....
  hayırsız olan sey de zamanla hayra donusebilir..

  sabıkalı insanların kimileri pismandır. gercekten pismandır. ve o sabıka onlara ogretir. temiz bir insan gelecekte daha suursuz davranabilecekken, sabıkalı ve pisman bir insan hata yapmaz.
 • ıcindeki potansiyel aciga cikar diyelim. yada var olan potansiyel diplerde bi yere itilir.
 • evet isanlar değişir.
  ve insanlar değiştirilemez.

  insanın şu an olduğu hali geçmiş deneyimlerinin birikimidir. bireyin şu ana kadar aldığı karar ve inançları bugün olduğu kişiyi meydana getirmiştir. yaşadığı ve yaratımı olan hayat deneyimi bu gerçeklik algısı üzerine kuruludur, dışına çıkamaz.

  değişim; insanın kendisi ile yaşadığı farkındalık artışı, bakış açısı farklılığı ile gerçekleşebilir.

  insan bilinçli olarak ya da bilinçsizce sürekli olarak bilinç değişimi, gelişimi yaşayabilir. bir insanın davranışının değişmesi için ilgili konu ile ilgili kararı ve bakış açısı değişmelidir. bunu bilinçli olarak yapabilir.

  insanlar değişmekten çok birilerini değiştirmeyi, birlerinin değişmesini umuyor.
  bir insanı değiştirmek isteyenlere tavsiyem: insanlara dırdır ederek, 'sen kötüsün bu yanlış' diyerek değiştirilemez insan.

  eğer bir değişim yaratmak istiyorsan, kişinin konu ile ilgili farkındalığını arttırıp, başka perspektiflere gözlerini açmasına ortam sağlayabilirsin.
 • ne zaman pencerelerinin arkasından sıkılıp, ön tarafa geçmeye çalışırsa o zaman değişir. bazılarının pencereleri çok temizdir, fark edemez arada cam var mı yok mu. aslında vardır. ne zaman sınırlarını aşmaya çalışsa çarpar cama. sınırlarını aşabilen insan değişir. farklı pencerelerin ön tarafından bakar hayata.

  pencerenin arkasındayken savunmak kolaydır, ön tarafında savunmayı öğrenir kendini. değişir hatta değiştirir. ama bunu silah zoruyla yapmaz kendine, sadece ister. öğrenir. camın arkasında ağlamak kolaydır, ön tarafına geçtiğinde saf gerçeklik göze çarpar. ağlar. kömür kokusunu, yoksulluğu, sesleri, soğuğu öğrenir değişir.

  insan değişir. yaşadıkça değişir. kırın camlarınızı.
 • bir psikolog tanıdığımın da dediği gibi, insan yalnızca kendi isterse değişebilir. kimse kimseyi değiştiremez.
 • değişir.senin onlara bakış acın ve davranışların değişirse onlar da değişebilir.öfke gören ofke sevgi gören sevgi yansıtır.sen karsindakinde ne gormek istiyorsa o olmalisin.bosuna dememis asaf abimiz seven sevilenin boy aynasidir diye...
 • degisir.

  insanin kotu huyu = x degerinde olsun:
  evlendikten sonra bu kotu huy = 5x olur..

  anlatmiyorsa daha cok susar,
  umursamazsa daha da umursamaz olur,
  plansizsa daha da plansiz olur,
  sinirliyse daha da sinirli olur,
  huysuzsa daha da huysuz olur,
  tembelse daha da tembel olur,
  depresifse daha da depresif olur,
  mutsuzsa daha da mutsuz olur,
  daginiksa daha da daginik olur,
  savurgansa daha da savurgan olur,
  alingansa daha da alingan olur,
  kabaysa daha da kaba olur,
  aksiyse daha da aksi olur,
  dusuncesizse daha da dusuncesiz olur..

  hala emin misin evlenmeye?

  tum bunlar senin icin de gecerli tabi, sen de melek degilsin.
 • tam olarak değişmese bile; kendine ve çevresindeki insanlara karşı bazı davranışlarını değiştirir.
 • insanlar değiştirilemez, ama değişir. dünyada hiçbir şey her daim durduğu yerde kalmazken, insanların değişmemesi düşünülemez. saçımız, fiziğimiz, yüz hatlarımız bile sürekli bir değişim içindeyken aklımız ve ruhumuz nasıl yerinde sayabilir ki... yaşanan her şey ama her şey insanı değiştirir. başına gelen büyük bir olay, günlük sıradan bir olay, okuduğun kitap, izlediklerimiz, gördüklerimiz, isteklerimiz, ihtiyaçlarımız... her şey sürekli bir devinim içerisindedir.

  ve bu değişimin illa gelişim olacağının, olumlu bir değişme olacağının garantisi asla yoktur. hepimiz yaşadığımız ve gördüğümüz kadarız. önemli olan değişimin kaçınılmaz olduğunu fark edip bunu bilinçli olarak yaşamak, yönünü belirlemeye çalışmaktır. kimse kimseyi değiştiremez evet. ancak insanın kendi değişimini sorgulama ve yöneltme gücü vardır. bu bilince vardıktan sonra her şeyin daha kolaylaşacağı muhakkaktır.
 • değişirler.

  ancak değiştiğini, karşısında ki insana, hele ki bu insan "bir insan yedisinde neyse yetmişinde de o'dur" zihniyetindeyse, bunu açıklamak en önemlisidir.

  allah kolaylık versin.