şükela:  tümü | bugün
  • hiçbir boka yaramayan bir olay. zaten bu sözümona zeki olarak nitelendirilen kişi, bu "zeki" denilen arkadaş, gerçekten zekiyse insanların çoğu zaman kendisinden bir çıkarı olduğu için "zeki" olarak nitelendirdiğini bilir, gaza gelmez. bu nitelendirmenin ardında bir bit yeniği arar.

hayatım boyunca çokça başıma geldi bu olay. sık sık insanların beni zeki olarak nitelendirdiğine kulak misafiri de oldum, doğrudan yüzüme de söylendi. gel gelelim ben ise tam tersi normal bir insana göre belki 1 tık daha zekamın düşük olduğunu düşünüyorum. örneğin hiçbir zaman bir filmin sonunda ne olabileceğini tahmin edemedim, yanımdakiler "bak abi filmin sonunda şu şu olacak bence." derken, çoğu zaman gerçekten de öyle olduğuna şahit oldum. hayır, öyle az buz da film izlemişliğim de yok. yine de öyle şakkadanak sonunu tahmin edebildiğim pek bir film yok, tabi malum filmler dışında.

ne adamlar gördüm usta, belki "o olayın zekayla alakası yok abi." diyebilirsiniz ama adam bir kere gördüğü adamı 10 yıl, 20 yıl sonra görse hatırlıyor. bense hemen unutuveriyorum herkesi. hani bu konulara fazla uzak değilim, farklı zeka türleri var, hani diyeceğim ki belki de şu tür bir zekam var. o bende yüksek ama yok kardeşim. kaç tane zeka testine girdiysem harbiden de dediğim gibi ortalamaya çok yakın hatta bazısında altında çıktım.

bir de genelde bana "zekisin" dediklerindeki tepkim var: "ne işe yarıyor?" hani değilim de, hadi dediğin gibi zeki olayım, bu beni daha mı mutlu kılıyor? insanlığa inanılmaz katkılarda mı bulunuyorum? yaşam standartım inanılmaz mı yüksek? zekam para ediyor mu? lan hepsini geçtim adam benim iki katım maaş alıyor, sonra gelip diyor ki, "sen zekisin." e ama sana benden iki kat daha fazla maaş veriyorlar ama? onu ne yapacaz? "yok onu karıştırma sen zekisin!" e bi s*ktr git.
  • hangi insanın nitelendirdiğine göre değişen bir duygu yaratır. benden zeki olduğunu düşündüğüm biri yapıyorsa bu eylemi, hoşuma gider, hatta hocam ise gururum okşanır. hocalarımdan pek çok kez duydum zeki olduğumu. ama en çok hiç kimseyi kolay kolay beğenmeyen bir profesörden tüm sınıfın önünde duyduğumda hoşuma gitmişti.