• yeni yeni tanımaya çalıştığım biri durduk yere sordu bunu. artık tanımaya çalışmıyorum.

aşırı itici bir davranış.
  • aynı pozisyon da çalışan bir arkadaşına maaşını sormadan nasıl olacak da "piyasanın durumu nasıl, ben az mı alıyorum, çok mu?" sorularını cevaplayacak da buna göre aksiyon alacak ki insan. sonra "efendim 3000 'e mühendis mi çalıştırılır?", eee bulmuşlar koyunu, niye çalıştırmasınlar. maaşın gizlenmesi gerektiği ik 'ların rekabet koşulları oluşmasın diye uydurduğu bir mitten başka bir şey değil.
  • lüzumsuz zamanda yapmamak gereken eylem;

gaç lira maaş alıyorsunuz ya
  • belirli meslek dallarında çalışanlara hemen hemen her tanışma durumunda sorulduğu için lanetlenmeyi hak eden eylemdir, cebinde kaç para var sorusuyla eş değerdir, hadsizliktir, öküzlüktür.

bu soruyu da muhasebeci muhasebeciye sormaz zaten hiç.
  • çok ayıp ediyorlar, valla.
    yok illa görecekler hem cebine gireni hem cebinden çıkanı.
    yiyin kazandığınızı dilediğiniz gibi. o para ananızın ak sütü gibi helal size. nasıl yaşamak istiyorsanız öyle yaşayın bu hayatı. amacınız olmasın, aracınız olsun sadece para dedikleri.
    yiyin efendiler yiyin.
  • tamamen farklı sektörlerde çalışıyor ve aynı yaştaysanız o zaman sorulabilir. ama farklı yaşa olup, genç kişinin yaşlı kişiden daha çok alması moral bozabiliyor. bu yüzden riskli
  • ayıptır ama aynı oranda “arabayı kaça aldınız”, “dolabı kaça yaptırdınız” gayet normal sorulardır. insan fikir almak istemez mi ya...
    örneğin bir ayakkabılık yaptıracağım. çevremde bunu aynı yıl içinde yaptıran insan varsa rahatlıkla sorarım. uygunsa, kafama yatarsa, hemen akabinde oranın numarasını bile isteyebilirim.
    aynı şey bir buzdolabı için de geçerli olabilir. “kaça aldın?” “memnun musun?” “nerden aldın?” gayet olağan sorulardır.
    tanışıyor olmamıza da gerek yok. sözlükte bir suser “fırın aldım” yazar, ben o dönem böyle bir şey düşünüyorsam mesaj atarım.

siz de iyice paranoyak olmuşsunuz ha.
  • maaşını bilerek daha düşük söyleyen değişik insanlardan farkı yoktur. ayni statüde 400 lira eksik maaş almayı beceren mallar görmüştüm.
  • glassdoor da anonim olarak paylasilabilir. böylece aynı firmaya başvuran adaylar bir fikir sahibi olur.
hesabın var mı? giriş yap