şükela:  tümü | bugün
  • her zaman merak ettiğim dürtüdür.

evrim sürecinin bir gereği olduğunu düşünüyorum. çünkü canlılar yavrularını korumazlarsa yavruları öleceklerdir ve genlerini bir sonraki nesile aktaramayacaklardır. dolayısıyla o canlı türü bir zaman sonra yok olacaktır. ama insanlar ve hayvanlar bu dürtüyü ne zaman, nasıl kazandılar? bu dürtü onların içgüdülerine nasıl yerleşti?

https://www.youtube.com/watch?v=ychbbscjdhq
  • bazı insan görünümdeki canlılarda olmayan dürtüdür. onlar, yeni doğmuş bebeğini çöpe atacak kadar leş bir türe evrilmişlerdir.
  • yavrularını korumaya yönelik davranışları geliştiren genlere sahip canlılar nesillerini yavrularını koruyarak devam ettirebilmişlerdir. yavrularını korumayan diğerleri de yavrularının diğer canlılar tarafından ve çevre şartları tarafından ölmelerini neden olarak yok olup gitmişlerdir. ama her canlıda bu genlere ihtiyaç yoktur. birçok canlı da yavrularını korumaz. çoğu balık, sürüngen ve amfibi yavrularını korumazlar. ama bu yavruların çok fazla sayıda olarak, hayatta kalmalarına yardımcı olacak yeteneklere sahip olarak içlerinden pek çoğunun yaşamasına olanak tanımıştır.
  • karnımdaki iki miniği daha görmeden dünya üzerindeki her şeyden daha çok seviyorum. ve şimdiden onları korumak için hayatımdaki her şeyden vazgeçtim. bunun genlerimin taşınması neslin devamı ile zerre alakası yok. öyle düşünsem ya da benim için önemli olsa ya da iç güdüsel olsa bu yaşa kadar çoktan doğururdum.
    ve ayrıca böyle büyük bir sevginin olabileceğine asla inanmazdım. anlatmaya çalışanlara da hadi ordan derdim.