şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir yaşam sanatıdır !
 • quantum fiziğindeki belirsizlik ilkesinin davranış bilimine uyarlanmasıyla;
  'ne kadar insanları anladığını sanarsan o kadar öznellikten uzaklaşırsın' denkleminin çarpanlarından biridir.

  (insanları anlamak) x (öznellikten uzaklaşmak) = (anlamsız bir sabit)
 • düşünüyorum öyleyse varım diyen ve var olan insanlar ne güzel hikaye değil mi?insanları anlamayabilmek?hele de bu coğrafyada insanları anlamlandırabilmek.anlamanın bir hayli zor ve derin bir zaanat bilgisine dayanmasını bende anlamlandıramıyorum artık.bir yerlerde birileri birbirlerini anlıyor diyemiyorum.''ben seni çok iyi anlıyorum'' tümcesini sık sık duymama rağmen samimiyeti sinirimi bozuyor ve kandırmaca cümleler hanesine bir tümce daha ekliyorum.birbirimizi çok fena kandırıyoruz aslında bu konuda kimsenin kimseyi anladığı falan yok.*
 • zor ve yorucu olan durumdur. vakit kaybıdır. insanları anlamaya çalıştıkça kafası karışır insanın. bir gün çaba gösterirsin, karşındaki insan gibi düşünmeye çalışırsın, kendini onun yerine koyarsın, onun bakış açısıyla bakmaya çalışırsın olaylara, durumlara, insanlara. olmaz. başka bir gün "aman be ne uğraşacağım, istediğini yapsın, istediğini düşünsün" dersin. yine olmaz. bir taraftan sana ters gelen şeylere itiraz etmek istersin, bir taraftan boyun eğer, sessiz kalırsın. herkesin senin gibi düşünmesini, senin doğrularına doğru demesini beklemek aptallıktır tabii ama en azından anlaşabilmek, aynı dilden konuşabilmek için insanların birbirini biraz da olsa anlayabilmesi gerekir ki bu ciddi bir yetenektir.

  çoğu zaman bende bu yeteneğin mevcut olmadığını düşünüyorum. anlamaya çalışmak sadece kendimi zorlamakmış gibi geliyor. boşuna bir çabaymış gibi geliyor. empati yapmaya çalışıyorum olmuyor. zira bir takım insanların kafaları benim aklımın alamayacağı entrikalara, hinliklere, cinliklere çalışıyor sadece. iyi niyetle yaklaşmaya çalıştıkça saf salak gibi hissediyor insan kendini. "ben ne anlayacağım, o beni anlasın" demekle de olmuyor. nitekim muhattap olmak zorunda olduğumuz insanları görmezden gelemiyoruz.
  dünyadaki en zor işinin insanları anlamak olduğunu var sayarsak, yine bizi kurtaracak olan şey, herkesi olduğu gibi kabul etmek, etmesek de -miş gibi yapmak ve bizi yoran tüm insanları allah'a havale etmek oluyor sanırım.
 • kimseye tam anlamıyla kızamama, kimseden gönül rahatlığıyla nefret edememe sebebidir.
 • kişi bazen kendini bile anlayamazken ve yaptıklarına anlam veremezken insanları anlamaya çalışmanın ne kadar boş olduğunu düşündürendir.
 • ozetini cikaramadiktan sonra bir ise yaramaz.
 • kendini bile anlayamayan insanların yeteneğidir genellikle. sonunda kendinizden nefret ederken, dünyanın en anlayışlı insanı olursunuz.
 • imkansızdır. boşuna kendinizi hırpalamayın.
 • zamanla olandır.