• "çok inandım, çok da acı çektim artık daha sert bi kabuğa büründüm" anlamına gelen ama haaalen ve haaalen yumoş bi ruha sahip bireyin kendini inkarıdır.
  • aslında anlamaya çalışmaktan vazgeçmek diye bir şey yok. çünkü aslında anlamaya çalışmak diye bir şey yok. kafanız biraz çalışıyorsa ve dogmatik sığırın teki değilseniz bir insanın neyi neden yapabileceğini anlıyorsunuz zaten. sadece anladığı şeyden sıkılmak var sanırım. anlamaz olaydım demek var. seni anlayıp ne yapayım var. seni anlayacağım vakte yazık ulan hayvan oğlu hayvan var. tabi bu yolun sonunda da yalnızlık var, bence hiç gelmeyin arkadaşlar :/
  • sadece kendi derdine bakmak bir nevi kimseyle ugrasmamak. harbiden insan huzurlu oluyo ve biraz olsa mutlu. anlamak isteyip de ne oluyo kiymetini bilen mi var? cok yok derim.
  • insanları anlamaya başlamaktır.
  • ne anlamaya çalışması ! görünce kaçar oldum.
    kafamda en deli soru:
    insanlar buysa, ben neyim?
  • nietzsche der ki: yalnız insanları yalnızlıkları yer bitirir kalabalık içindeki insanları da diğer insanlar yer bitirir tercih senin!!!
    bu aforizmaya uygun olarak kendi kendini yemeye başlayan insanın ilk adımı
  • bu kısa ömrü kendisi veya sevdikleri için yaşamaya karar vermektir. anlamaya çalıştıkça dahada anlamsızlaştığını bir zaman sonra içinden çıkılmaz bir labirente döndüğünü düşünür ve sonra vazgeçersin anlamaya çalışmaktan.

(bkz: allah belanı versin)

(bkz: ne halin varsa gör)

(bkz: doktor kendi haline bıraktı)
  • önce kendini anlatmaktan vazgeçersin yıpranmışlıkların giderek azalır, sonra yavaş yavaş etrafındakilerin anlattıklarını anlamaya çalışmaktan vazgeçersin. garip bir huzur, garip bir hüzün çöker ruhuna. en sonunda tamamen insanları anlamaya çalışmaktan vazgeçersin, yalnızsındır. ama seni kıracak, üzecek kimse de kalmamıştır. seçilmiş yalnızlığın son adımıdır.
  • bir nevi herkese siktir çekmektir.
  • zaman zaman kendimizi bile anlayamadığımız göz önünde bulundurulursa kendimiz dışındakileri anlamakta epeyce zor birşey olur ve vaz geçmekte gayet mantıklı bir olay haline gelir. insanları anlamaya calısmak yerine insanlara karşı hoşgörülü olmak daha güzel olurdu herhalde.
hesabın var mı? giriş yap