şükela:  tümü | bugün
  • başlığın tam hali "korona virüs salgınında insanları belirsizliğin çıldırtacak olması olacaktı.
    şu anda dünya üzerinde yaşayan hiç kimse bu denli sınanmamıştı belki de. aklıma gelen en yakın büyük çaplı izole olma durumu 2. dünya savaşı ama onda bile dünyanın şimdikinden daha büyük kısmı güvendeydi ve en azından az çok ne ile karşı karşıya olduklarını biliyorlardı.
    şimdi ise durum çok farklı,son 20 yılda inanılmaz globalleşen dünya, hızlı iletişim, aşırı tüketim,zevk ve ihtiyaçlara sınırsız alternatifler ve büyük bir özgürlük ortamından bir anda yaşadığımız duruma geçilmesi..
    bence tüm bu 180 derecelik olumsuz dönüşüm bile - eğer süreç bu şekilde uzamaya devam ederse - belirsizliğin oluşturduğu tahribattan daha büyük olamaz. insanlar evde ama ne ile karşı karşıya olduğunu bilmiyor, kötülüğün (virüs) kimden,ne şekilde geleceğini kestiremiyor. en kötüsü ise ne kadar süre böyle gideceğini bilmiyor. yaz mevsiminin gelmesiyle virüsün kırılacağını umuyoruz,diliyoruz,bekliyoruz ama bu sadece içimizdeki o belirsizliğe bir cevap olmasını istediğimiz dürtüden ibaret.
    süreç 3-5 ay daha aynı çözümsüzlük ile giderse insanlarda boşvermişlik hissinin baskın geleceğini ve işlerin çok daha karmaşık hale geleceğini düşünüyorum.
  • hayatımın son bir kaç senesi sürekli belirsizlik içinde geçti, o kadar alıştım ki bu duruma artık bünyem kaldırıyor. yalnız bu durumdan sonra hayat bana hep güzel şeyler hazırladı, o yüzden çok karamsar düşünmüyorum.