şükela:  tümü | bugün soru sor
 • o kendini beğenmiş biriydi. gözü yükseklerde, küçük şeylerle mutlu olmayı bilmeyen. daima büyük ve olanaksız hedefleri hayal eden bir insandı.
  insanlara mevkii, statü, kariyer durumuna göre selam verir, küçük çaplı insanların yüzüne bile bakmazdı. bu yan komşusu bile olsa.
  onu çok seven bir genç delikanlı vardı. ama bir türlü gözü yükseklerde olan bu kizin kendisini görmesini sağlayamamıştı. çünkü o fabrikada kadrolu bir işçiydi.
  ve gel zaman git zaman yıllar su gibi akıp geçti.
  kız yükselirim sandığı kariyerli ortamdan bir şekilde kopmak zorunda kaldı.
  annesi ölmüş, babası baska bir kadınla evlenip kızını almadan çekip gitmişti.artık yüzünü çevirdiği, selam bile vermedigi insanlara muhtaçtı. o küçük gördüğü ama dünyalara bedel insanlara muhtaç. içinden "bir selam bile vermedim yıllardır" diye haykırdı yüzlerce kez.
  ama hiç birşey değişmeyecekti. yalnızdı.
  büyük bir dünyasının olduğunu düşünüp kendinden geçen ve inanilmasi zor bir rüyaya dalan o kız şimdi tek başına kala kalmıştı.
  insanlari küçük görmenin, katagorilere ayırıp ona göre hareket etmenin, insana insan oldugu için değilde mevkii için selam vermenin medelini hayatı boyunca yalnız kalarak ödeyecekti.
  öyle de oldu.

  (bkz: küçümsemek) (bkz: hor görmek)
 • kendisi küçük görülecek yerdedir. onu bunu küçük göreceğine acilen kendi yerini yüceltmeye bakmalı.
  ayrıca "insan"; kimseyi küçümsemez, küçümsetmez.
 • kendi büyüklüğünün farkına varmasını bilmelidir.
 • 2.50m boyundadır.
 • bir plazanın en tepesinden bakan insandır.
 • insanları küçük gören insanı, küçük gören insanla aynı boku yiyen insandır.

  yani onu eleştirirken aynı boku yediğinizi unutmayın.
 • her insani kucuk goren kendini zeus zanneden yavsaklara sozum yok, hic olmazsa durustlerdir her insana karsi ayni ukalalik ile yaklasirlar. bu tarz insanlari sevmesemde umrumda olmaz cunku kendi igrencliginin icinde bir tutarliliklari vardir.

  esas tehlikeli olan insanlar adamina gore ukalalik yapanlar, misal varlikli bir insan gordugunde saygida kusur etmeyen gayet beyfendi olan bir kisi, sosyal statusu daha dusuk bir kisiye aslan kaplan kesilebiliyor, iste bu insanlari gorunce agzinin ortasina vurasim geliyor amcik agazli ikiyuzlu pezevenlkerin.

  mesele herkese karsi ayni tavirda olmak, karakterli insanin ilk gorevi budur, sizn karakterinizi sevmezler yada severler sorun bu degil ama adamina gore renk degistiriyorsan amcik agazli bir yavsaksindir.
 • (bkz: uzun adam)