şükela:  tümü | bugün soru sor
 • komik, saçma bir eylem. insan karmaşık bir yapı zira; içinde milyonlarda duygu, düşünce, deneyim taşıyor. dahası bunları farklı şekillerde birleştiriyor, örneğin kırılgan biri kendini korumak için öfke ve düşmanlık sergileyebiliyor. koşullara, deneyimlerine, bakış açısına bağlı olarak herkes son derece acımasız, kötü, bencil olabiliyor.

  üstelik, neye göre yargılıyorsunuz? iyi ve kötü kavramları, doğrunun ve yanlışın tanımı, ahlak anlayışı her insanda farklılık gösteriyor. sizin yanlış olduğunu düşündüğünüz şey bir başkası için doğru olabiliyor. sonra içinde bulunulan durumlar, deneyimler de etkili. örneğin bencil ve duyarsız olmak sizin için kötü özellikler iken şu an, kötü deneyimler yaşamanız durumunda hayatta kalmak için bencil ve duyarsız birine dönüşebilir ve bunda hiçbir sakınca yahut kötülük görmeyebilirsiniz. yahut öldürmek sizin için korkunç bir suç iken şu an, sevdiğiniz birinin intikamını almak veya kendinizi korumak için elli kişiyi öldürüp hala masum biri olarak kalabilirsiniz. o halde doğru nedir? yanlış nedir? iyi, kötü nedir? bunları bilmezken nasıl yargılama yapacaksınız?

  iyisi mi siz yargılamayın. şaşırmayın, ayıplamayın. kendi hayatınızı yaşayın, başkalarının asla tam olarak anlayamayacağınız karmaşık hayatlarını yargılamak gibi bir komiklik yapmayın.
 • bir başkasının yaptığı şeyin sonucu sana dokunmadığı , seni etkilemediği sürece yapılmaması gereken bir davranıştır.
 • günümüzün yaşam mottosu, herkes bir diğerini yargılıyor, hemen hakaret edebiliyor,hiç düşünmeden,yazık.
  oysa anlamak empati yapmak varken.hemen savunma haline geçiyoruz ve en ahlaksız halimizle yargılarımızla saldırıyoruz.hoş değil hiç hoş değil.
 • sözlük yazarlarının büyük kısmının en çok yaptığı, en tiksindiğim eylem.

  xxx yapan insan yyy yapan kadın zzz yapan erkek şeklinde binlerce yargılama örneği bulmanız mevcut. bir insan böyle yapıyorsa şöyledir çıkarımları ile sabahtan akşama kadar karakter analizi yapıp kendilerini herkesten ve her şeyden üstün gören insanlarla dolu malesef burası.

  hayatınızdan yargılama eylemini çıkardığınızda elinizde çok az ama çok öz şey kalır. insanları yargılamayı fiilen değil, zihnen durdurduğunuz anda gerçekten özgür kalırsınız, işte o zaman özgürlüğe, demokrasiye ve insanlara saygı duymaya başlarsınız. çünkü insanları yargılamak derya deniz zihnimizin çok büyük bir kısmını kaplayan bir tümörden başka bir şey değildir, ülkece malesef bu hastalıktan müzdaribiz. yargılamayı bıraktığımız gün gerçekten medeni olacağız.
 • insanları değil de , insanların suretinde kendinizi yargıladığınızı anladığınız an kurtulabileceğiniz alışkanlık.
 • projection.
 • çoğunlukla kendisini karşısındakinden daha zeki hisseden deneyimsiz insanlarin, muhattabını anlamaya çalışmadan,hali hazırda her derde deva gibiymis gibi görünen toplum normlariyla saldırarak gerçekleştirdiği düşüncesizce eylem. ülkemizde bolca görünmektedir.
 • yaşamadığımız hayatlar hakkında ahkam kesmek kolaydır.
 • insanların olumlu veya olumsuz yaşanmışlıkları karşısında nasıl bir şükür içinde olduğunu, nasıl bir duruş sergilediğini, kadersel yolculuğunda nasıl ilerlediğini bilemeyeceğimiz gibi kendi yaşanmışlıklarımız ya da yaşanmamışlıklarımızla kıyaslayıp, yargılamanın da son derece sağlıksız ve yanlış olduğunun farkında mıyız acaba?
  belki de bilip, farkında olmamıza rağmen toplum olarak neredeyse hayat rutini edindiğimiz, empati yapma ihtiyacı bile duymadan başarıyla gerçekleştirmeye meyilli olduğumuz bir durum olduğunu inkar edemeyiz.
  oysa asıl yapılması gereken, karşımızdakini yargılamadan önce tanımaya çalışmaktır.
  hatta daha güzeli, ruhlarına saygı duymayı denemek çok daha farklı pencereler açarak ruhumuzu aydınlatacaktır emin olun. en azından deneyin zira denemeden bilemeyiz...