şükela:  tümü | bugün soru sor
 • benim gibi seveni bulamazsın gibi ifadeler var mesela, sen ne kadar seversen sev karşındaki insan sevmiyorsa
  senin sevginin pek de bir anlamı yok dostum. bunlar insanların görmek istemediği şeylerdir.

  bir de seni sevmeyen insanı kıskandırmaya çalışman ne kadar mantıklı? sevmeyen insan kıskanmaz zaten seni, önce sevdir kendini sonra kıskandır.
 • türkiye halkından örnek verecek olursak; "seküler, laik geçinen pek çok insanın bir iç anadolu çomarından pek de farklı olmadığı gerçeği" gibi bir durum var ortada. herkes, hepimiz şartlar el verdiği ölçüde ahlaklı takılıyoruz yoksa birbirimizden pek bir farkımız yok. birbirimize ettiğimiz zulüm ve haksızlığın biçimleri değişiyor o kadar. bu yüzden de hep kötünün iyisi ile idare etmeye çalışıyoruz ve "niye bakıyon lan" diye bıçak çeken çomarı başka yerde biraz da kaçak dövüşerek biraz da haklı sebeplerle ayaklar altına almaya çalışıyoruz ama düzeltmek için hiçbir şey yapmıyoruz, yapamıyoruz. burada toplumu düzeltmek gibi saçma bir hayalden değil kendimizi düzeltmekten bahsediyorum.

  cehalet nasıl insanların elinde silaha dönüşüyorsa bizim elimizde de farklı bir silaha dönüşüyor oysa dünyayı anladığımızı, bir şeyleri kavradığımızı söylerken nasıl da yüksekten yüksekten konuşuyoruz ama iş özel hayatlarımıza geldiğinde en az o çomar kadar barbar, anlayışsız ve kibirli olabiliyoruz sadece tarzımız farklı o kadar. sanırım bizim kabahatimiz daha büyük.

  en az muhafazakar kesim kadar özgürlükten, ahlaktan, anlayıştan, tahammülden bihaberiz evet bu kavramları tanıyoruz, biliyoruz ama kendi çöplüğümüzde, yeterli güç ve alan sağlandığı an şu an muhafazakar kesimin yaptığını yapacağımızı biliyorum, bizim anlayışımız bizim sınırlarımızda geçerli, özgürlük ise hak getire.
 • bireyin kendinden başka kimseye bariz bir zararı yoksa özgür olduğu gerçeği.

  ama bizim türk insanımız durur mu? durmaz. herkesten nefret etmeye, tanımadığı bilmediği herkese kin kusmaya ve eleştiri adı altında hakaret etmeye bayılır.
 • insanların anlayamadığı tek şey aslında kimseyi anlamadan herkesi anladıklarını sanmaları. herkes karşısındaki kişiyi çözdüğünü düşünüyor , bir insanla belli bir süre vakit geçirince tamamdır artık ne olduğunu çözdüm diyor peki ya sonra ? elde kalıyor yepyeni hiç tanımadığın bir insan. o tanıdığın eski kişinin içinden çıkan yeni bir kişiyi görünce bile hala bazı şeyleri anlamadığını anlayamıyorsun. of sözlük of.
 • kimsenin ilk taşı atacak kadar günahsız olmadığı.
 • hayvanların kendileri gibi olmadıkları... bize ihtiyaçları olduklarını sanki bilmezcesine onları görmezden gelmeleri...
 • kişinin yapmadıkları vs yaşamadığı birtakım olayları karşı tarafa eylemi gerçekleştirdiğini söylemleriyle inandırmaya vs kabullendirmeye çalışması olayıdır. nedir mantigi, amacı gayesi.. bence en saçması bu. öldür daha iyi be.
 • anlatamadıklarından azdır.
 • okyanustaki su damlası kadar kıymetli oldukları. yani olsak ne olur olmasak ne olur. kişisel gelişim kitap pazarı da buradan besleniyor zaten. senin ne kadar önemsiz, boş beleş, milyarlarca insandan biri olduğun gerçeğiyle yüzleşmeni engellemek için var bu kitaplar. neymiş sen özelmişsin! artık kavrayın, anlayın sayın amınakoduklarım; siz okyanusta bir su damlasısınız, olsanız ne olur olmasanız ne olur!..