şükela:  tümü | bugün
  • herkes kendi yemegini, hayvanin rizasini alip, kendi avlayip yedigi surece olagandir. velakin tavuk uretim tesisleriyle fabrikalasan hayvan uretimi, oldurmesi haksizliktir, en açik tabirle serefsizliktir.

edit: baslik basima kalmis
  • (bkz: besin zinciri)
  • her ne kadar vejeteryan arkadaşlar aksini iddia etseler de sağlıkçıların belirttiği üzere binlerce yıldır insanoğlu bazı besinleri sadece et üzerinden sağlayacak biçimde evrimleştiği ve bu durum geriye çevrilemeyeceği için sahip olunması zorunlu olan hak. vicdan sahibi kimse bir hayvan öldürülsün istemez ama çok nadiren de olsa her insan et yemelidir, aksi takdirde uzun vadede sağlığından ödün verecektir. belki çok ileride hayvansal ürünlerin yerini birebir tutacak ve sağlıklı oldukları kanıtlanmış sentetik yiyecekler üretilebilirse hak olmaktan çıkar, o vakit çıkmalıdır da...

(bkz: sad but true)
  • her insanın sahip olduğu haktır. bizim oralarda " et olsun da götüme girsin " derler, o derece önemli bir hak yani.
  • öyle dini bir kişilik filan değilimdir. dindar da değilimdir. dinci hiç değilimdir. ama...

"insanların başka bir canlıyı öldürüp yeme hakkı" başlığında "başka canlı" 'dan kasıt kurbanlık canlılarsa, onları ayrı tutmak lazım. onun dışındaki tüm canlıları öldürmek bence cinayettir.

şu at'lara bir baksanıza.. allah kimin ve ne için yaratmış ne kadar açık. geçenlerde atları yakından inceleme şansım oldu bir kez daha hayran kaldım.
    kurbanlık hayvanlar da öyle. ne için yaratıldıkları ne kadar da belli. anlayana...
  • çin atasözünü akla getiren durum:ayakları olup yürüyen,yüzgeci olup yüzen ve kanatları olup uçan hertürlü canlıyı yerim.
  • alan memnun satan memnun olduğu için olan var olan hakdır. "o tavuğun nesi memnun" diye soracaksınız. insanın üretmediği hayvanların dünya üzerindeki nüfuslarına bakın bir de tavuklarınkine bakın. o tavuğu öldürüp yiyorum ama o tavuğun var olma sebebi benim. ben olmasam o tavuk doğmadan önce annesi ya vahşi hayvanlara yem olacak, ya açlıktan ölecek ya da hiç döllenmeycek.

bunun dışında, yaşamak için bir şeyleri öldürmek zorundayız.

(bkz: #37585902)

kötüleyenlere gelsin: http://en.wikipedia.org/wiki/chicken

2003 yılında dünya üzerindeki tavuk nüfusu 25 milyar. tavuklar dünyadaki en çok nüfusa sahip kuş türü şu anda.

sanırsınız kendileri fotosentezle, laboratuvarda inorganik maddelerden yapılan yiyeceklerle besleniyor.

şu entryye de katılmıyorum. (bkz: #37586837)
    insanların tavukları öldürüp yeme hakkı, aslanların zebraları öldürüp yeme hakkından daha fazladır.
  • insan canlı, hayvan canlı, bitkiler canlı, mantar canlı, terliksi hayvan canlı, algler canlı ne yiyeceğiz diye sordurur