şükela:  tümü | bugün soru sor
  • teknoloji ile birlikte artarak devam eden deneyim. bazı insanların çalışmaması, çalışmalarından çok daha verimli.

    (bkz: insanlığı umutlandıracak bir hikaye bırak)
  • başlığı açan arkadaşın yapmak istediği vurgudan bağımsız olarak buradan benim anladığım şey; bilinçli veya bilinçsiz olarak yapılan değersizleştirmedir. kişilerin, kendi çalışmalarının bir anlamı olmadığını düşünmesine sebep olur. yani kafadan hep şu geçer; yapsam ne olur yapmasam ne olur, aynı şey. bir önemi yok çünkü. çalışmanın kendinize manevi bir faydası olmadığı gibi, karşı tarafın muamelesiyle kazandığınız parayı haketmediğinizi dahi düşünebilirsiniz. gerçekten çalışıyorsanız ve böyle düşünüyorsanız manipüle ediliyorsunuz demektir. aslında çalışma kültüründe korkulması gereken şey teknoloji değil bizzat insanın kendisidir.
  • teknoloji x insan gücü = 1
    teknolojideki amac az insanin cok is yapabilmesidir. peki teknoloji gelismis ve insan sayisi cok ise ne olacak? işe yaramayan insanlar git gide gereksizleserek dunyada fazlalik olacaklar ve teknoloji ilerledikce faydali insan sayisi azalacak yani sonuc olarak bu kadar insan bu dunyaya fazla , ya teknolojiyi gelistirmemek ya da insan sayisini sabitlemek veye azaltmak gerekmektedir
  • verimli makina verimsiz insanla başlayan süreç her türlü üretimde insanı ortadan kaldırmakla zirveye ulaşacak. bu çok uzak bir gelecek değil üstelik.