şükela:  tümü | bugün
  • insan değersiz olabilir, ama bu gerçeği bile ülkedeki siyasi sebeplere bağlamak o kadar komiktir ki.

"evet ülkenin yarıya yakını kendisini yok sayan, kendine kul köle gören bir kişiye (rte) sadakat besliyorsa.." denmiş. acaba bu yazar hangi ülkede yaşıyor merak ediyorum? hangi rte sever, rte'nin kendisini kul-köle olarak gördüğünü düşünüyordur. bu insanlar hayatlarında ilk defa bu ülkenin kontrolünü kendi ellerine almış hissediyorlar, öyleler de zaten. sen de kalkmış onlara bu hissi yaşatan insanın onları kul köle gibi gördüğünü iddia ediyorsun.

durum böyle olabilir, önemli değil. bu insanlar o adamı böyle görmüyor, gerçek bu. 14 yıl oldu hala mı bir şey öğrenemediniz ya. bu arada insan gibi genel bir kavramdan bahsedip onu dünyadaki bir ülkenin belli bir zaman diliminde yaşamış siyasi bir şahsa bağlamak da baya gülünç.
  • ozellile ulkemiz icin olan gercekmis. bunun nedeni rte'ye sadakat beslemesiymis insanlarin. hahahaha.

sozlukte iyice coluk cocuk doldu. annenizin gotunde basur ciksa bunu ilk once turk milletinden sonra rte'den bileceksiniz. cok merak ediyorum cidden siz rte ya da akp'ye karsi oldugunuz icin kendinizi cok elit ve degerli mi goruyorsunuz lan? hahahahaha. yemin ediyorum cahillik diz boyu.

bu arada akp'yi sevmem belirteyim. ama akp'ye bok atan yasi 20'yi asmamis elitizm oynayan 3. sinif entellektuellerden artik gina geldi.

ben sana 1-2 cumle kurayimda biraz gozun acilsin evladim. sen kendini rte'ye sadakat beslemedigin icin falan degerli hissediyorsan yarragimi yemissin. sen kendini bir insan olarak degerli goruyosan sikigin birisin demektir. o hayvanlardan daha ustun yaradilisli olan beynini kullanamayan malin birisin.

aciklayayim sana neden kendini bu kadar elit ve degerli hissettigini. zira gozumde senin bir tuvalet kagidi kadar degerin yok. kendini nimetten sayiyor olmanin tek sebebi artik besin zincirinde olmuyor olusun. mal. hatta bu sadece sen degilsin. bir insan olarak kendini hayvanlardan ya da yasayan herkesten degerli goren, bir ahiret inanci tasiyan herkes senin gibi. yalniz bunun farkinda bile degilsin. bundan 3000-4000 yil once besin zincirindeydin ama o biraz daha fazla gelismis beyninle once kendini o besin zincirinden bir sekilde disariya attin. sonra da besin zincirinde kalan butun herseyi yani tum hayvanlari ve habitati sikip attin.

kendini degerli goruyor olusunun tek sebebi bu. insan o kadar bencil bir varliktir ki oldukten sonra yasayacagini dusunen tek varliktir. cunku kendini degerli ve nimetten sayar. ayrica insanin oldukten sonra bir tek kendisinin ahirete gidecegini dusundugunu soylemis miydim? simdiye kadar herhangi bir din kitabinda maymun ya da sumuklu bocegin ahirete gidecegini hic okudun mu mesela? hayir. hos gerci herhangi bir kitabi okurken beynini kullandigini dusunmuyorum. hatta bir kitap okumus olabilme ihtimalin bile bayagi dusuk. oldukten sonra gidecegin bir yer yok. sende dunya uzerinde yasayan hersey gibi yine topraga ve havaya karisacaksin. kendini cok degerli ve nimetten sayman sana yalnizca yuksek bir ego kazandiriyor. sokakta yururken kendini diger insanlardan ustun goruyorsun bazi durumlarda. bir dilenciye bakarken ya da evsiz birini gordugunde. ya da rte'ye oy veren birini gordugunde kendini degerli hissediyorsun degil mi? hahahahahahahahahahahahah

umarim bu yaziyi sonuna kadar okursun. okudugun anda anlayacaksin aslinda kendini cok degerli goren ve bir bok kadar degeri olmayan birisi varsa o da sensin. hele bu yukarida yazdiklarimin farkinda bile olmayisin seni bir boktan bile daha asagi seviyeye cekiyor ama neyse bilmemek ayip degil sonucta.

tekrar ozet olarak yazayim. kendini degerli goruyorsan hemen bu yanlisindan don. seni bir sumuklubocekten ustun kilan tek sey kendini besin zincirinden disariya attigin icin guvenli hissediyor olman ve hayvanlar aleminin %99'undan daha gelismis bir beyine sahip olman. biraz dusunebildigin icin kendine oldukten sonra yeniden dirilecegi inancini asilamissin. yani bir kopek ile ayni beyine sahip olsaydin boyle bir seyi dusunebilme yetenegin olmayacati. o yuzden bir kopek oldukten sonra dirilecegine inanmaz ve kendisinin cok degerli oldugunu dusunmez.

neyse koydum gotune.
  • âsaf'ın mikdârını bilmez süleyman olmayan
    bilmez insan kadrini âlemde insan olmayan

kurma kolunu çek bırak şeklinde bir ger-çek.
  • fakirlikle korelasyonu kuvvetli olan önerme.
  • sayı olarak bakınca duruma bunların aşkları da bir o kadar değersiz geliyor ki gözüme. o kadar kalabalıktan iki kişi birbirini buluyor ve ardından biz birbirimiz için yaratılmışızlar mı dersin, bütün ömür seni bekledimler mi dersin, sensiz ben napıyormuşumlar mı dersin. rastgele eşleştiniz işte, tatavaya gerek yok.

yani bu duygular da gereksiz. varoluş böyle şeyleri affetmez, romantizmin değeri yok burada, değerin bile değeri yok.