şükela:  tümü | bugün
 • insanlarin isteselerde onleyemeyecekleri bisey, kusurlarla dolu olmamiz, ayna karsisinda "of ne kotu sivilce" diye dusunup sokaga cikinca "oha herifin alina bak amma genis" dememizi sagliyor olsa gerek. cok yasasin kusur avcisi insanlik.
 • herhangi bir kaza sonucu * kendisinin daha beter bir duruma düşeceğini düşünemeyen zihniyetin ürünü
 • insanların fiziksel özellikleri ile dalga geçmek ile insanların zihinsel özellikleri ile dalga geçmek arasında ne ahlaki ne de işlevsel açıdan hiç bir fark yoktur. birileri ilkini yapıyorlar diye onları mallıkla nitelemek en şahane çelişkilere örnek gösterilebilecek güzellikte bir davranış biçimi olsa gerek.
 • kisilerin bazi fiziksel ozellikleri kendi umursamazliklari sonucunda ortaya ciktiysa bir dereceye kadar tolere edilebilecek eylem.

  (bkz: asiri kilo)
  (bkz: sagliksiz beslenme)
  (bkz: e sende biraz az ye)
 • dalga gececek baska bisi bulamayan ya da karsisindakini kisiligindeki sevimsizlikleri bulacak kadar incelemeye kasmayan gereksiz insanin gereksiz eylemi.
 • hayati "life is your playground" olarak yorumlayan insanlarin, eglenecegi - zevk alacagi eylemdir bu. her insanin fiziksel ve/veya zihinsel kusurlari vardir. hic kimse mukemmel degildir, bunun bilincinde olan insanin kendisiyle barisik olup kendisini tanimasi ve gerektiginde kendi kendisiyle de dalga gecebilmeyi bilmesi gerekir. "dalga gecmek" kesinlikle bir tabu kivamina cekilmemelidir, cekildigi takdirde bu entry peltelesmis beyinlerde rustem batum saplagi etkisi yaratir..

  yukarida anlatilanlara ragmen gorecelilik kavraminin anlam kazandigi dalga gecmek eyleminin de sinirlari olmasi gerekebilir. karsinizdaki insanin kendini yetistirememis, kendi eksikleri-kusurlarini kabullenememis veya hayati sindirememis bir birey olmasi ihtimalini goz onunde bulundurmakta fayda vardir. bu tanima uyan bireylerle dagla gecildiginde, zaten saglam psikolojik temellere dayanmamakta olan benlikleri zedelenebilir, insanlara karsi hiddet, siddet ve nefret duygulari gelistirilebilir.. karsinizdaki insani uzecegi ve zarar verebilecegi durumlar gozonune alindiginda, hayati eglence platformu goren mantiga ters dusebilecek hareketlerden kacinmak gerekir.

  son bir ogreti ile tamamlayalim entryi. madem sizinle dalga geciliyor ve rahatsiz oluyosunuz asagidaki klavuzu uygulayin* :

  1.sizinle dalga mi geciliyor? (hayirsa 2 evetse 4)
  2.dalga gecilen kisi durumu kabullenip eglenebiliyor mu? (hayirsa 3 evetse 5)
  3.dalga gecilip ezilen kisiyi savunun, dalga gecen kisiye kafa atin.**
  4.dalga gecilen ozelliginizi duzeltebilir misiniz? (hayirsa 5 evetse 6)
  5.bu durumu degistirme sansiniz yok, siz de eglencede yerinizi alin. eglenin dedim!
  6.ne duruyosunuz, madem rahatsiz oluyosunuz gidin duzeltin hayret bisi ya benim soylememi mi bekliyosunuz, kisiliksizler sizi **

  (bkz: dalga gecmek)
  (bkz: eglenmenin sirasi degil)

  edit: bkz fasilitesi hatali kullanilmis sonucunda aylardan sonra gelen edit.
 • bu tutumu eleştiren insanların fikrimce dalga geçilen her türlü özelliğe sahip bi insanın arkadaşlık, sevgililik, evlilik, bi yerde oturup bişeyler içmelik gibi tekliflerine de objektif yaklaşması icap etmektedir.. mesela goblin eşkalli bi tanıdığınız olduğunu düşünün.. ilk etapta yakınınızda olmasına izin verir misiniz? verirseniz ve kafanız uyuşursa sevgiliniz olmasına imkan verir misiniz? yoksa ilk etaptan (veya ikinci etaptan) "ay ucubik bu hiç yüz vermiyim" tribine girip, biri onla dalga geçtiğinde "ama bu çook yaanlıııaş" die tepkinizi mi koyarsınız.. şüphesizdir ki etik anlamda bu tavrı sergileyen insan açık açık dalga geçen insandan çok daha kıymetsiz, iki yüzlü ve fırsatçı hatta içten pazarlıklı bi tavır sergilemiş olacaktır.. haliyle ;
  insanların fiziksel özellikleriyle dalga geçmek hoş olmayan bir harekettir ve fakat çok net ve dürüst bi duruştur..
  geçmemek ise durumsaldır.. size iki alternatif tanır.. ilki her türlü tensel ve tinsel kaygıyı aşmış dürüst pazarlıksız yüce bi insan, ikincisi ise dışardan olgun medeni insancıl görünen bi sahtekar..

  en temizi umursamamak..