şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: beyin)
 • "tüm belâlar, yalnız kalma yeteneğimizin olmayışından gelir başımıza."
  jean de la bruyere
 • mutluluk toplumun mutluluğudur, çöplerini çocukların karıştırdığı bir ülkede yüzbinlerce lira verip aldığın arabanın içinde mutlu olabilecek misin sanki? bence herkesin mütevazi evlerde yaşadığı yunanistanda her akşam kolezyumda bir sanat gösterisi izleyen insanlar senden çok daha mutluydular.

  bu noktadan sonra sevdiğim yazar emre yılmaz'dan bir alıntı paylaşacağım isteyen okusun
  birçok açıdan bizlerden 2500 yıl ilerde olan yunanlılara göre ise, mutlu olup olmamak önemli değildir. mutluluğa layık olmak önemlidir. mutlu olmak istiyorum diyen adama önce bir sorarlardı – sen mutlu olmayı hak ettin mi, bakalım? hak edebilmenin şartı ise erdemli olabilmekti. erdemsiz insanın serveti, sıhati veya kudreti onu hiç bir zaman mutlu yapmaya yetmezdi. oysa erdemliler zindanlarda bile mutluydular.
  * servet, aptalların yegane erdemi,
  erdem ise akıllıların yegane servetidir.
  veya,
  “vita non est vivere sed valere”
  hayat sadece yaşamak, yaşayabilmek değildir, enayiler. bunu zaten örümcekler, karasinekler ve kertenkeleler bizlerden daha iyi başarıyorlar.
  hayat, yaşamaya layık olmaktır.
 • bence bu durum tamamen kişinin hayata bakış açısıyla ilgili. nasıl bakarsan öyle görürsün mantığıyla yola çıkarsak.. saat şuan 06:42.. gece 03 sularında yatağa girdım ancak tüm debelenmelerime rağmen uykuyla aramızda bir elektrik oluşmadı. şuan dünden kalmış pastayı kutusuyla birlikte kucağıma almış bir güzel çatallıyor ve bu entry'i yazıyorum. hava aydınlandı ve ben bundan dolayı mutluyum. martılar çığlık atıyor.. mutluyum yahu.. yeni bir güne uyanmışım.. bu günün de diğerlerinden hiçbir farkı olmayacak belki.. belki de çok sıkıcı olacak ama hiç umurumda değil şuan.. işsizim evet.. borçlar dağ gibi falan..

  bırak bırak şimdi mutluyum abi...
 • yanlış seçimler. ve ne yazık ki yanlış olduğunu bildikleri halde bu seçimleri sürdürmeleri.

  baktın olmuyor, mutsuzsun; ne demeye o insanlasın, ne demeye o işte hala çalışıyorsun bre kafasız?

  siktiri çek git. bir şey varsa birşey vardır. bir şey yoksa her şey vardır.
 • tutkunun kalmaması.

  ilişkisinde tutku olmayan insanın ayrılması an meselesidir. mutsuzdur. rol yapıyordur.

  işinde tutku olmayan insanın o işi bırakması an meselesidir. mutsuzdur. kendine eziyet ediyordur.

  hayatında tutku olmayan insanın hobisi, uğraşı yoktur. saate bakıp zaman geçiriyordur. hayatının tick tock sona doğru koşturmasını sıkıcı bir film gibi umursamazca seyreden insanın çevresi de yoktur. mutsuzdur.

  bir de öyle bir an gelir ki, ne kadar derine inerseniz inin, hayatınızın hiç bir alanında tutkuyu bulamazsınız. işte o zaman yardıma ihtiyacınız var. terapist mi olur, yeni bir heyecan mı olur, hatta hayatınızı kasten alt üst etmek mi olur, bilemem.

  ama siz siz olun, tutkusuz kalmayın.

  zaman zaman tehlikeli de görünse, tutkulu olun. tutkulu sevin. işinizi tutku ile yapın. hayatınızı sonuna kadar tutku ile yaşayın. gidin base jumping yapın. paraşütünüz açılacak mı, onun heyecanını yaşayın. ama bir kanepenin üzerinde televizyon seyrederek ölümü beklemeyin.
 • başarısızlık
 • (bkz: kaç tek mk)