şükela:  tümü | bugün
  • tarih: 29 nisan 2014
    yer: facebook

sayfalardan biri prison break - john abruzzi repliği paylaşır. altındaki yorumlardan birisi:

t.d. isimli şahsiyet: "hayatımın dizisiydi, oz izlemeyen harbi boşa yaşıyor :)"

neden, allah'ım, neden? neden insanlara biraz akıl dağıtırken bu kulunu unuttun eyy yımırtaya can veren?
  • genel olarak geçerli bir durum. sanıyorum psikolojik nedenleri vardır. hatta yalnızca insanlar değil de hayvanlar için bile bu tanım geçerli olabilir. şimdi birkaç nedenini irdeleyelim. insanların salak olmasının bence en önemli nedeni her şeye "ben" açısından bakmalarıdır. bu pratik olarak çok doğru bir bakış açısı olmasına rağmen genelde büyük problemlere yol açmaktadır. bu konuyu da hafifçe incelersek: "herkes kendi ben'inin doğruları olduğunu düşünür". çeşitli konularda eksik/yanlış bilgiye sahip olduğunu düşünse de her insanda özellikle kendisinin seçtiği bazı konularda doğruları olduğunu düşünür ve hayatını bu doğrular üzerine kurar ve yaşar. o doğruları belirli yaşa kadar tekrar sorgular ki bazıları belki ömürlerinde sorgular ama bazıları bu sorgulama aşamasını çok erken yaşta bitirip kendi doğrularıyla yaşar.

sonra çevresine bakar ve kendi doğrularına benzer kişilerin doğrularını kabullenir ve büyür. buraya kadar herhangi bir sorun olmasa da iş başkasının doğrularıyla çatıştığında başlar. ve salaklıkları işte burada devreye girer. daha orjinal bir referans seçmediği için doğruları onu tutsak eder ve salaklık artar.
  • şöyle bi bakıyorum ve görüyorum ki gerçekten salaklar.