şükela:  tümü | bugün
 • çok güzel filmler izlediğimizde, çok güzel kitaplar okuduğumuzda ya da çoookk güzel bir melodi dokunduğunda kulaklarımıza, aklımızdan geçen sorudur.

  neden insanların filmlere, kitaplara, şiirlere ve illa ki müziklere ihtiyacı var? müzik olmadan, kitap okumadan, film izlemeden yaşanmaz mı? neden yaşayamazmışız gibi geliyor?

  server tanilli “sanat dünyayı hissetme biçimini değiştirir ve zenginleştirir hep: başta ressamlardır ki, nesnelerin ya da eylemlerin en basit, en sıradan güzelliklerini görürler ya da tasarlarlar.” demiş. gerçekten insanın, hayatı, yaşadıklarını, ifade edemediği, içinde duran ama göremediği, farketmediği tınıları sanatçılar bulup çıkarıyor galiba.

  fridanın resimlerindeki o acı, filmin müziklerinde o insanın içine işleyen doku bundandır. nazımın şiirlerindeki o güçlü hissiyat, o kuvvetli duygu seli yine bundandır. marquezin romanının son tümcesini bitirdiğinde insanın yüreğinde duyumsadığı o yumruk yemiş hissi yine bundandır. sanat bunun için vardır. yaşamın bizim gördüğümüz, algıladığımız, sandığımızdan çok daha engin olduğunu bize göstermek için vardır. ya da dünyayı nasıl algıladığını anlatmak için yazar, çizer, besteler, mısralar insan. sanat içinde ruhunu dinlendirir, yıkar, arınır, hayata bakışını genişletir. bu yüzden, daha çok okumak, daha çok görmek ve dinlemek ya da daha çok yazmak, çizmek, bestelemek, fotoğraflamak ister.
 • hayatı sorgulamak ve yaşanabilir kılmak adına sarf edilmiş er kişi sorusu...
  (bkz: sanata felsefeyle bakmak)
 • (bkz: neden neden)
 • (bkz: hakikat)
 • alışmanın yaşanmadığı tek yaratıcılık tipi olduğu için, şeklinde cevaplanabilecek soru cümlesidir.

  ilham ile yapılmış şeylere bakış ve şahsın ilham ile bir şeyler gerçekleştirmesi... insanın yaratıcılığının temelinde basit bir sentezleme algoritmasının olmayışı belki de alışmayı önleyen ve sanata her seferinde farklı bakılmasını sağlayan unsur olabilir.
 • düzen öyle bir hale geldi ki tüm arzularımız ve bize hayatta olduğumuzu hissettirecek şeyler birer birer uzaklaşıyor.
  hem ekonomik sebeplerle hem de işimiz elimizden gitmesin veya iş bulabilelim diye katlandığımız insanlık dışı uygulamalarla ihtiyacımız bizim lüksümüz olmustur.
  artık sanat ne toplum için ne de toplum sanat içindir.
  sanat parası olan ve çalışmayan insanların boş zamanlarında uğraşması içindir.