şükela:  tümü | bugün
  • değil vahşi doğa eve böcek girince polisi arayabilecek insanlar var.ne tuhaf değil mi insanın doğaya böylesine yabancılaşması; dört duvar ile bu denli yakın olması.belki de yok etmek burdan düşmüştür insanın aklına.duvarları yıkmak istedikçe hapsolmuş,inkar etmekten özünü,böyle hin ve yıkıcı olmuştur.
  • insanlık binlerce yıllık birikimle aklını kullanıp kendini olası zararlı hayvanlardan ve olumsuz doğa şartlarından izole etmiş ve tabii ki bunun sonunda bazı değerler kazanıp bazı değerleri kaybetmiş. eve böcek girince polisi arayan da insan, yivli tüfeğiyle boz ayı vuran da. o tüfeği yapabilmek için makinalar icat etmiş, madenleri çıkarmış ve eskiden korktuğu şeylerin karşısına dikilmiş ve kazanmış bir zamanlar vahşi olan doğa artık ehlileştirilmiş. köpekbalıkları da karada aciz, çünkü habitatı değil, ama artık bildiği her yer insanın habitatı.
  • (bkz: bear grylls)
    (bkz: ed stafford)
    (bkz: vahşi frank)

bu adamları görünce o kadar da umutsuz hissetmediğim için katılmadığım önermedir.
  • bu insandan insana değişir mesela ben evcil bir insanım hamamböceği ölüsünü bile çöpe atamıyorum fakat küçükken böceklerle oynardım herhalde zamanla daha çok evcilleştim
  • insan denilen hayvan öyle bir canlı ki,gelişimini çevresini yok etmesine borçlu. kişisel olarak bir hiç olsada, tür olarak doğayı hiç edecek ve eden bir canlıdan bahsediyoruz. üstelik zor anında akla gelebilecek her şeyi yapabilecek bir kapasiteye sahip. kısacası tarihin gördüğü en vahşi canlıyız.