şükela:  tümü | bugün
 • özellikle son yıllarda instagram, snapchat gibi uygulamaların da popülerleşip hayatımızda büyük bir yer kaplamaya başlamasıyla ve sinema/dizi sektörünün daha fazla seyirci çektiği için insanlara fit, estetik vücutlu prototipler pompalamasıyla birlikte giderek artan, aslında herkesin içinde bir miktar da olan durum.

  tabi önemli olan, sizin bu konuya hayatınızda ne kadar ve ne şekilde yer verdiğiniz. yoksa güzel, estetik bir vücuda sahip olmayı herkes ister. birçok kişi sırf hayallerindeki vücuda kolay yoldan kısa sürede ulaşabilecekleri kandırmacasıyla tüm duvarları yağ oranı oldukça düşük kaslı mankenler tarafından süslenen bir spor salonuna senelik yazılır, tüm sene boyunca yalnızca birkaç kez giderek paralarını yakarlar.

  ya da işte salonlarda denk geliyoruz. aletlerin başında veya ısınma alanının ortasında, dudaklarını büzüp dışarıdan bakıldığında gerçekten komik şekillere girerek fotoğraf çekip paylaşan hanım kızlarımız.
  halbuse o fotoğraf çekilmeye verdikleri dikkati, enerjiyi (burada tabi ki nizami ve ağır çalışıp hareketin hakkını verenleri ayrı tutuyorum) ağırlık artırmaya, hareketi doğru yapmaya verseler daha güzel, daha istedikleri gibi bir vücuda sahip olacaklar ama farkında değiller.

  benzeri erkekler için de geçerli. spor salonunda kullanmadığı supplement kalmamış birçok arkadaşım, tek motivasyonlarının aynadaki görüntüleri olmasından kaynaklı, zaman içinde bu işten bir şekilde koptular; aylar içinde spora başlamadan önceki eski hallerine döndüler. bu süreçte sırf kısa zamanda vücut yapıcam, tatilde hava atıcam diye böbreklerine ve karaciğerlerine verdikleri ekstra yükler de cabası.

  aslında ülkemizdeki insanlar çoğunlukla giyim tarzı ve vücut yapıları itibariyle birbirine çok benziyor. erkekler çoğunlukla bakımsız. göbekli veya fazla zayıf. ya da fazla marjinal olmaya çalışıp halen giyim tarzını tam olarak oturtamamış bir görüntü içerisindeler. kadınlar ise genellikle ya bakımsız; ya da fazla süslü. durum böyle olunca erkekler estetik olarak hoş görünmek şartıyla biraz kas yaptıkları, kadınlar da biraz giydikleri kıyafetlere dikkat edip kendilerine bakarak, güzel giyindikleri taktirde bulundukları ortamda çok kolay bir şekilde dikkat çekebiliyorlar.

  tabi burada şöyle de bir nokta var. biz insanların çoğunlukla kafaları rahat bir şekilde giyinebildikleri bir coğrafya olmadığımız için, ülke genelinde yaşanan bu cinsel açlık, biraz manipüle etmesini bilen için istediği şekilde yön verebileceği bir fırsata da dönüşebiliyor. en basitinden bir kadın bulunduğu ortamda biraz dekolte gösterip vücudunu sergilediği zaman çevresindeki bazı kişiler için güzel ve ilgi çekici bulunmasa dahi, çok daha fazla sayıdaki kişi için uğruna ölünesi güzellikte olup istediği ilgiyi üzerine rahat bir şekilde çekebiliyor. e başka da bir silahı yoksa en iyi olduğu yoldan ilerlemek istiyor haliyle.

  yoksa sizin de ilginizi çekebilecek birisinin sizi süzmesi, bakışlarını vücudunuzda gezdirmesi, insanın gururunu okşayan kendisini çok iyi hissettiren bir şey. haliyle vücudunuz ne kadar güzelse (ama gerçekten güzelse) vücudunuzu o oranda sergileyip daha fazla kişiyi etkileyerek daha iyi hissetme şansınız var. ama bu noktada şöyle düşünmelisiniz; bu, uzun vadede sizi tek başına gerçekten mutlu edecek mi? veya diyelim ki sizin de hoşlandığınız birisi sizden hoşlandı, bir şekilde sohbet etmeye başladınız. ne konuşacaksınız? isteğiniz kısa süreli bir ilişki değilse karşınızdaki o insanı zamanında yeterince geliştirmediğiniz beyninizle etkileyemezsiniz.

  görsel yönünüzün sizin için bir amaç mı; yoksa bir araç mı olacağına karar vermelisiniz. amaç olarak belirlerseniz iyi düşünün. diyelim ki vücut geliştirme ile uğraşıyorsunuz. uzun yıllar sonunda o kadar emek verip ter akıtarak sonunda istediğiniz gibi bir vücuda ulaştınız. o vücudu korumak için yine o ağırlıkların altına girmek zorundasınız. bu sevmeyerek, sadece görsel motivasyonla çekilebilecek bir çile değil. o, ne kadar gelişseniz de size yetmediği için çok ağır çalışmak zorunda kaldığınız antrenmanların birinde fena sakatlandınız dileyim. iyileşene kadar, vücudunuz da bir parça küçüleceği için bittiniz o zaman. vücudunuz görüntü olarak geriye gideceği için çöktünüz. geçmiş olsun.

  spor. tabi ki yapın. vücudunuzu istediğiniz şekilde sergileyin ama tüm emeğinizi görselliğe harcamış olmayın. kendinizi görsel estetiğe fazla kaptırırsanız kafayı kırarsınız. görünüşünüz sizin amacınız değil, aracınız olsun. görünüşünden hoşlandığınız bir kişi de sizden hoşlandığı zaman karşılıklı olarak gerçekten keyif alarak konuşabileceğiniz konularınız olsun. yaptığınız şeyleri de içinizden geldiği gibi, sevdiğiniz için yapın.
 • marifet iltifat estetik teşhir edilmek ister. senin de göbeğinin iki yanından damarlar inecek kadar estetik vücudun olsa göstermek isterdin.