şükela:  tümü | bugün
 • icine kapanik, utangac bir insan olmak durumunda ortaya cikan hadise.
 • cool olacagim diye kendini kasan birinin, yavsamasi halinde teklemesi durumu,kimseye yaklasamamasi hali
 • issiz bir adaya dusersem yanima alacagim uc seyden birisinin uydu telefonu olmasina sebep olan korkutucu ihtimaldir. kafayi yerim ben orda kimseyle iletisim kuramazsam. cuma falan gelecek de... ohoooo...
 • tepkisizlik ve tutukluk sonucu da oluşabilecek durum.
 • (bkz: asosyal olmak)
 • iletişimdeki temel öğeleri/yaklaşımları bilmemekle alakalı olabilecek durumdur. bunlar; kaynak, kurgulayıcı, ileti, kanal, çözümleyici ve alıcıdır. *

  günümüzde ise iletişimin temel öğeleri kaynak, mesaj, kanal, alıcı ve dönüt olarak beş aşamada sıralanmaktadır.

  kaynak: iletişim sürecinin başlangıcını temsil eder. iletinin hedef üzerinde istenilen etkiyi ya da sonucu oluşturmasında birinci derecede önemlidir. iletişim sürecinde istenilen sonuca ulaşılması açısından kaynağın iletiyi aktarmadaki durumu hem iletinin anlaşılırlığı hem de hedef üzerinde etki oluşturması açısından ele alındığında geniş bir kapsama sahiptir.

  ileti (mesaj): iletişim sürecinin amacı ileti üzerine kodlanmıştır. kaynak tarafından hedefe gönderilen ve iletişimin gerçekleşmesinin önemli unsurlarından birisidir ileti. iletişimin daha iyi olması için iletinin hedef tarafından algılanılırlık seviyesinin yüksek olması gerekir.

  kanal: kaynak ve hedef alıcı arasında yer alan ve simge veya sembollere dönüşmüş iletinin gitmesine olanak sağlayan yol olarak tanımlanabilir. her duyu organımıza karşılık bir kanaldan söz edilebilir. birden fazla ileitişim kanalını aynı anda kullanabiliriz. iletişim kanalının sayısı arttıkça iletişimin etkinlik derecesi de artacaktır.

  alıcı (hedef):hedef kitle kişi ya da grup olabilir. önceleri alıcı iletişimde pasif bir rol alan unsur olarak görülürdü. oysa günümüzde aktif ve etkili bir işleve bürünmüştür. iletişimde amaç doğru iletiyi doğru yerde doğru kişiye verebilmektir.

  geri bildirim (dönüt): dönüt iletişim sürecinin son aşamasıdır. kaynak iletiyi iletişim kanalları vasıtasıyla alıcıya iletmiştir. iletinin hedef alıcı üzerindeki etkisi dönüt ile anlaşılır. dönüt bir iletişim sürecinin denetim mekanizmasıdır.
 • msn'de yolladığı smile'larin, facebook'ta twitter'da yazdığı wall'un hayatta gerçek karşılığını bulamayıp kafası karışan insanların sıkça düştüğü durum.

  (bkz: gerçek hayatta sohbet esnasında titreşim göndermek)
 • kekeme kişinin olguyu ifade eksikliğinden kaynaklanabilir.
 • muzdarip olduklarımdan.
 • mukemmel olmaya calismaktan olabilecegini dusundugum durum. bırakın hata yapin sacmalayin. ıcten oldugunuzda zaten her sey yerli yerine oturuyor.

  buna ragmen olmuyorsa da siktiret. ama dogal olmaktan vazgecme.