• ne biliyim ufkunuza filan sokmaz mısınız?
  • geçen sene nüfus müdürlüğünden çıkarttığım soyacığı ile çürüttüğüm iddia. e kütükte yazıyor?

şaka bir yana düşüncesi bile güzel. o eski savaşlar, donarak ölen binlerce kişi, soykırımlar hiç olmamış meğerse, hepsi yalanmış. ama bununla birlikte bütün pisliklerin son 300 yılda olması insanın içini karartır.
  • tamam ama bu bilgi gerçek hayatta ne işimize yarayacak diye merak ettiğim gerçek.
  • (bkz: okumadım)
    (bkz: engelledim)
  • aslinda eglenceli ve de ogretici olabilecek bir dusunce deneyi. biraz su olayin varyasyonu gibi olmus :https://en.m.wikipedia.org/…iki/omphalos_hypothesis

bu tarz dusunce deneyleri bana kalirsa su noktada tikaniyor; diyelim insanlik tarihi addettigimiz sey hakikaten bir komplonun sonucu olarak ortaya cikmis, hepimiz de kandirildik. peki bizleri kandiran bu karanlik odak nereden gelmis? bu buyuk kandirmacanin nedenine nasilina hic girmiyorum bile. ama boyle bir kapasitesi ve istegi olan her kimse onun da yine bir tarihi, cesitli cikar ve amaclari vs. oldugunu dusunebiliriz. ve de tabii ki bu buyuk komplonun musebbiblerinin tarihine iliskin de ayni sorular sorulabilir.

richard dawkins'in falan da cesitli kitap ve de videolarda da degindigi bir konuyu da ornek verebiliriz. dunyadaki yasamin evrim yerine uzaylilara dayandigini savunan insanlara yonelik sunu soruyor dawkins: peki uzaylilar nereden geldi? onlar da bu evrenin cocugu, bir sekilde evrilmis olmalari lazim.
    felsefede infinite regress denilen hadiseyle de boyle karsilasiliyor zaten. dunya nereden geldi sorusuna x yaratti deyip gecmek mumkun elbette, ama bu bize hicbir fazladan bilgi vermiyor. aksine cevapladigindan cok soru yaratiyor, bir de x nereden geldi sorusu cikiyor karsina.
  • herkesten saklanan hakikat. hiç öyle milattan önce 7500 lerle filan kandırmayalım kendimizi. yani o kadar insan binlerce yıl radyo bile dinlemeden yaşayıp ölmeye devam mı etti? hadi canım sende. mesela şu yirmi yılda olan gelişmeleri gözlerinizi kapatıp bi düşünün. sadece teknolojik gelişmeleri değil, sanatta, siyasette, sporda. yirmi yılda bu kadar şey olurken onbin yılda sadece toprağı eşeleyip, efendileri için savaşıp, kadınlarıyla sevişip öldü mü bu insanlar?

bakın sorularınızı duyar gibiyim. şu nasıl oldu bu nasıl oldu filan. hepsine bir cevabım var aslında. ama buraya böyle lök diye bir yazı bırakıp insanların gözünü korkutmak istemiyorum. teorim şu;

üçyüz yıl önce başka bir yerden buraya getirildi insanlık, belkide sürgün edildi. öncesine dair bilinen her şey, peygamber'ler, savaşlar, evrim, aristo, descartes, viyana kuşatması... bizi buraya getiren/sürgün edenlerin iddiaları. gerekli kanıtlarla bizi öncesine inandırdılar. toprağa taşlar filan gömdüler. kazıdık bulduk sevindik, 4000 bin yıl önce insanlar sevişiyormuş diye. hepsi bu.

teorimi bizi bu yalana ikna ettikleri donelerden biri olan descartes'in şu sözüyle noktalıyorum;

aramaya devam edin. bir gün altın ararken bakır bulursunuz, bir gün bakır ararken altın!

noktaladım.
  • oh my blood! hadi ordan! ne demek sokrat (bkz: sokrates) yok, yaşamadı. hepsine inanırım ama sokratın yaşamamasına inanmam.
hesabın var mı? giriş yap