şükela:  tümü | bugün
  • tarihinin uzunca bir süresi boyunca çoğunluğu kölelik ve türevlerinde yaşamış olmasından söylenebilecek söz. o yücelttiğimiz antik yunan'da, roma'da özgür yurttaştan çok köle vardı. ortaçağ köleliğin bir çeşidi olan serflikle geçti. bu arkadaşlar döneminde eğitim, iletişim vs. zayıftı kendi durumlarına boyun eğdiler. bir şekilde de bu anormal durum meşrulaştırıldı. aristo dedi ki aslında bakmayın siz bu kölelerin fiziken insana benzediğine onlar aslında daha aşağı bir tür. insan sesi çıkaran bir müzik aleti gibi birşey onlar dedi. ortaçağda bir elin beş parmağı bir mi size de düşen kısa parmak olmak olmuş dediler. günümüzde ne dediler? bütün bu eski düzenler, doğal olan bu, bundan iyisi yok demişlerdi zaten. belki bugün tutumlu olursan zengin olursun diyorlar. aslında bir bok da demiyorlar gerek duymuyorlar. çünkü iletişim, eğitim vs bu derece gelişmişlikte bile insanların kulluk etmeye gönüllü olduklarını gördüler. oy hakkına rağmen...

mesala bugün oy hakkımız sol mücadelerle kazanıldı. ama boş verin dimi bu çağ da sağ sol mu kaldı. ondan bahsetmeyeceğim size ama diyeceğim en ünlü siyasetçiler, filozoflar en ilerileri bile genel oy hakkına karşı idiler. niye mi? malı mülkü olmayan parası olmayan sorumlu davranamaz, kaybedecek birşeyi olmayana oy hakkı verilmez diyorlardı. bazısına bu laf bile mantıklı gelecektir ama dedikleri şu aslında. eğer herkese oy hakkı verirsek salak değiller ya bu adaletsiz düzeni değiştirirler. eşitlikçi bir düzen kurarlar. üç kuruşu olmayan adama koç ile sabancı ile eşitlenmek ister misin diye sorarlarsa tabiki der. salak değil netice de. meğersem salakmış, oy hakkı verildi, bu gariban ben halimden mennunum dedi.

yine de o yönetenler işi şansa bırakmazdı. bugün onlarca basın, yayın, beyin yıkama her türlü faaliyet yürütülüyor. kitle psikolojisi boş bırakılmıyor. ama yine de anlamıyorum böyle bir bilgi çağında şu yaşadığı şartların suni olduğunu bir insan nasıl göremez. yani işe gitmek için metrobüslerde 1 saat ayakta yol çeken ve it gibi çalışan adaletli ve normal düzenin bu olduğuna nasıl ikna olabiliyor. bundan iyisi olmaz, beceremeyiz niye diyor. böyle dese daha iyi ya kendini zeki sanıyor, yapamayacağını değil en iyi düzenin bu olduğuna ikna olmuş, başkalarını ikna ediyor. romadaki kölelere oy hakkı verilseydi mesala onlar bu kadar salakça davranmazdı heralde. köleliği kaldırırlardı. ama dediğimiz gibi romanın efendileri oy hakkı verip de kitlesel medya ile köleleri uyutmaya uğraşmadı. sopa ile onları yerinde tutmakla yetindi.

sonuç olarak bence 21. yüzyıl insanı kölelikte çıtayı oldukça yukarı çıkardı. çoğu kendi istediği için, kendi yararına değil ilerde birini zengin edebilmesi için bilgi edinmek adına ortalama16 sene eğitim görüp (ömür boyusu da çıktı artık), kendi soydurmak için yoğun bir hırsla hırsız arayan (iş arayan), işte en iyi soyulmak için diğer kölelere fark atmaya çalışan (kariyer yapacak garibim), seçimlerde de gönüllü bir şekilde gidip efendilerini seçen birey oldu. felsefe, psikoloji, siyaset bu salaklığı anlamakta çaresizlik içine düştü...