şükela:  tümü | bugün soru sor
  • sürekli insanlık dersi veren kişilerde gözlemlediğim durum. "insan" dediğimiz canlının aslında dünyadaki en tehlikeli, en kötücül varlık olduğunu gözardı ediyoruz. yeryüzünde şahit olduğumuz akla hayale gelmeyen kötülüklerin nedeni kim? insan. ve kötülük yapmada herhangi bir sınırı yok. insanlık da insanlık diye âhkam keserken, aslında insanlara yakıştıramadığınız tüm eylemlerin "insani", olduğunu bilmemiz gerekiyor. insanlığı iyilik kavramıyla özdeşleştirmek gerçek dışı bir şey.

    her insan da iyilik ve kötülüğe dair belli başlı potansiyeller vardır, kişi hangisini beslerse o açığa çıkar, iyi insanla kötü insan arasındaki ayrım tam da budur fakat kötü olan daha az insan değildir, kötü olmak da insanidir hatta kötü olmak insana özgü şeylerden biridir.
  • herhangi bir "en" sıfatı ile niteleyerek tehlikeli olmada da, kötücül olmada da üstün vasıflar yükleyerek yapılabilecek eylem. ne safi iyilik ne de safi kötülük harcımız. aklımızın, düşüncelerimizin de hiçbir kutsiyeti yok. soluk mavi noktada fert fert seçilemeyecek denli ufak, milyon türden biriyiz yalnızca.