şükela:  tümü | bugün
 • " "536 ile 539 yılları arasında yiyecek ekmek bulunamadı"

  yaşadığımız dönemin kötü ve zor olduğunu düşünüyorsanız, bir kez daha düşünün. dünya tarihinde yaşadığımız dönemden çok daha beter zamanlar var.

  harvard üniversitesi'nden orta çağ tarihçisi ve arkeolog michael mccormick'e göre, m.s. 536, dünyada yaşamak için "en kötü yıllardan biri ve hatta en kötüsü olabilir."

  mccormick, science dergisine yazdığı makalede, 536 yılında avrupa, orta doğu ve asya'nın bir bölümünü gizemli bir sis perdesinin kapladığını ve tam 18 ay boyunca hem gece hem de gündüz dünyanın karanlıkta kaldığını yazdı.

  536 yılının yazında, hava sıcaklıkları 1,5 ile 2,5 derece düştü ve böylece son 2300 yılının en soğuk 10 yılı başladı.

  çin'e yaz aylarında kar yağdı, ekinler dondu ve insanlar açlıktan öldü.

  irlanda'da remi belgelere göre, "536 ile 539 yılları arasında yiyecek ekmek bulunamadı."

  beş yıl sonra, 541 yılında ise o dönem doğu roma (bizans) imparatorluğu'na ait olan, mısır'ın güneydoğusunda nil nehri'nin en doğu ağzında yer alan liman kenti pelusium'da hıyarcıklı veba (bubonik veba) salgını baş gösterdi.

  mccormick, bugünkü adıyla justinianus veba salgını'nda hastalık çok hızlı bir şekilde yayıldı ve doğu roma imparatorluğu'nun nüfusunun üçte birini ortadan kaldırarak, çöküş sürecine de ivme kazandırdı.

  peki ama bu yıkıcı olayları tetikleyen neydi?

  karanlık dönem
  tarihçiler uzun yıllardır, altıncı yüzyılın ortalarında çok uzun süren, dünyanın günışığından mahrum kaldığı karanlık bir dönem yaşandığını biliyorlardı. ancak bu gizemli sis perdesinin nereden geldiği ise bilinmezliğini koruyordu.

  ancak, harvard üniversitesi insan tarihi bilimi için girişim grubundan araştırmacılar, isviçre'de yer alan bir buzuldan alınan aşırı bir buz parçası üzerinde aşırı hassas bir inceleme yürüttü ve bu karanlık döneme dair yeni bir açıklama getirdi.

  536 yılının baharında oluştuğu bilinen buz parçasında, iki adet mikroskobik volkanik cam parçacığı bulundu. bu da izlanda veya kuzey amerika'da meydana gelen büyük bir volkanik patlamanın küllerinin kuzey yarıküreye yayıldığı tezini gündeme getirdi.

  araştırmacılar, volkanik sisin, soğuk hava dalgasıyla birlikte rüzgarlarla önce avrupa'ya ardından da asya'ya taşındığını düşünüyor.

  540 ve 547 yıllarında da birer büyük volkanik patlama daha yaşandı.

  100 yıl sürdü
  üst üste yaşanan volkanik patlamalarla ve aynı dönemde baş gösteren veba salgını, avrupa'yı ekonomik durgunluğa soktu ve bu dönem 640 yılına kadar yaklaşık 100 yıl devam etti.

  640 yılına ait buz parçası ise bu dönemde ekonominin toparlanmaya başladığını gösteriyor.

  araştırmacılar, buzulda donmuş şekilde bulunan ve havayla taşınan kurşun düzeyinin arttığını tespit etti ve bu da 500'li yılların sonunda düşüş göstermeye başlayan gümüş madenciliğinin yeniden toparlanmaya başladığına işaret ediyor.

  kurşun düzeyinde ikinci bir artış da 660 yılında görülüyor. bu da ekonomik faaliyetlerde gümüşün daha sık kullanılmaya başlandığı anlamına geliyor.

  oklahoma üniversitesi'nden orta çağ ve roma tarihçisi kyle harper, doğal afetlerle ilgili kayıtların ve buzulun içinde donup kalan insan kaynaklı kirliliğin "roma imparatorluğu'nun çöküşüne neden olan beşeri ve doğal nedenlerin birleşimini ve yeni orta çağ ekonomisinin erken olaylarını anlamamız için bize yeni bir kayıt" sunduğunu söyledi.

  buzuldan elde edilen bilgiler, bilim insanlarının batı medeniyetinin en karanlık dönemlerinden birinin bilinmezleri üzerindeki sis perdesini kaldırmasına da yardımcı oluyor. kyle harper'ın söylediğine göre araştırmacıları en çok şaşırtan gelişme ise buz parçasının içinden çıkan "imam hatipler kapatılsın" notu olmuş"

  kaynak bbc, link gelecek.

  zamanının ötesinden gelen edit: son cümle bir suserin tavsiyesiyle eklendi :))) valla ben çok güldüm, sizde gülün lan. kasmayın:)

  edit: link

  ulan uzun zamandır bu kadar lezzet alarak okuduğum bi haber başlığı hatırlamıyorum.
 • gerçek ekşi sözlük bu
 • keşke hergün böyle başlıklar görsek
 • oyununu böyle bir senaryodan kurtarabilecek total war oyuncusu tanımıyorum.
 • (bkz: ikinci dünya savaşı) amk milyonlar katledildi. bu herif gelmiş açlık falan diyor. 1500 yıl önce olağan bu tür değişimlere uyum sağlayamamak.
 • (bkz: ekşi şeyler)
 • (bkz: üstteki girdi +1)(bkz: eved)
 • her ne kadar şikayet etsek de tarihin en barışçıl ve refah seviyesi yüksek döneminde yaşadığımız kesin.
 • lan tam kesin bir yanardağ patlamıştır yazacaktım yazının devamı öyleymiş zaten... bilim adamı olacak adammışım aslında.

  onbinlerce yıl önce daha katastrofik olanı yaşanmış ve dünyadaki canlıların 95%si yok olmuştur.
 • dünyada ekmek yokken ölmek normal bir şey kötü bir şey değil ama dünyada ekmek varken ölmek anormal ve kötü bir şey.
hesabın var mı? giriş yap