şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: aslında amerikalılar aya gitmedi) şeklinde konuşan kişiler ve bunlarla karşıt görüşleri paylaşan kişilerin oluşturduğu iddia edilen sorunsal. (bkz: sorunsoloji) *
 • bu konu hakkinda fikir sahibi olmak isteyenlere fox tv yapimi bir belgesel onerilir. conspiracy theory did we land on the moon. hafif uyduruk bir arastirma gibi gozukse de, en azindan konu hakkinda fikir verir nitelikte bir belgesel.
 • bir yandan asansörle apartmanın en üst katına çıkıp geri iner gibi uzay yürüyüşüne çıkan astronotların ve içlerinde gezindiğim uzay roketlerinin haberlerini seyredip, öte yandan "ulan sene '69, ellerindeki bilgisayar gücü yoka yakın, hadi gittiler diyelim: nasıl geri döndüler" sorusunu sormadan edemediğim sorunsal.

  bu konudaki bir kronolojik nasa raporunun verdiği bilgiler ışığında hâlâ şüphede olanların gönüllerine su serpecek bir açıklama şudur: amerika ruslarla yarışırken o kadar çok çalışmıştır ki, neredeyse her ay uzaya birşeyler göndermiş, yeni sistemler denemiş, maymunu ve insanı uzaya çıkartmış (ilki yuri gagarin ve rus), nihayetinde ilk denemesinde başaramayıp ikincisinde başararak ay'a adam indirmiştir.

  (bkz: aya yolculuk)
 • "bastıysa ayak bastı parasını kime verdi" sorusunu beraberinde getirir.*
 • abd'nin aya ilk ayak basıp basmaması bir yana biz daha uzaya çıkamamışız neleri sorunsal yapıyoruz. ayrıca dünya tarihindeki diğer örneklere göre "yeni keşfedilmiş bir araziye ilk ayak basan, bu toprak üzerinde hak iddia edebilir" mantıkğından yola çıkarsak ve neil armstrong'da aya ilk ayak basan kişiyse, ay neil armstrongun mudur şeklinde bir sorunsal türk ve dünya insanının aklını daha çok meşgul etmelidir. bilhassa ayda ezan sesi duyduğunu iddia ederek ortalığı daha da karıştıran neil müslüman arap şeyhlerine "bakın elimde kelepir, manzaralı arazi var, fiyatta anlaşırsak ucuza bırakırım, hem zaten hepimiz şurda din kardeşiyiz" mesajı vermek istemiş olabilir mi?

  ve konudan alakasız olarak bir atasözümüzle bitiriyorum: baskın basanındır
 • bir teoriye göre insanoğlu aya ayak basmamış gördüğümüz filmi de "2001: a space odyssey"'e destek olan nasa için stanley kubrick çekmiştir. daha sonra filmlerinde gerçekler ileride ortaya çıkabilsin diye de bazı ipuçları koymuştur. örnek olarak shining'de çocuğun üstündeki kazak verilebilir.
  http://bit.ly/68xk9y
 • http://en.wikipedia.org/…anding_conspiracy_theories

  ayrıca, ek olarak conspiracy theory did we land on the moon adlı komplo teorisi de izlenebilir: http://krishnatube.com/…147/did-we-land-on-the-moon

  sonuç olarak, bence, aya ayak basılmıştır.
 • mythbusters programinda ele alinmistir.
 • "çıkarıp yüzeyine bile vurdum"

  neil armstrong, aşağı yukarı 1969 falan.
 • the big bang theory dizisinin bir bölümünde aydaki yansıtıcıya bir lazer ışını gönderiliyor ve geri dönüşü takip ediliyordu. leonard bu durumu aya ayak basıldığının kanıtı olarak sunuyordu bizlere..