şükela:  tümü | bugün
 • gerçek dünyasında nasıl yaşayacağını belirlemek içindir.
  burada sınavdayız. sınavın başladığı tarih belli, bir döneme kadar mesul değilsin, belki bir dönemden sonra da mesul olmayacaksın. ancak arada kalanlar için mesulsün. bu mesuliyet senin bu dünyaya geliş amacındır.
  oku.

  edit: imla
 • yaşama amacı nedir diye sorulsa hayatta kalmak ve neslini devam ettirmek diye cevaplanabilirdi..

  yalnız bu haliyle akşam akşam derin düşüncelere sevk ettirmiş sorudur.
 • sıradaki mantık hatası bir bakış açısını özetliyor.

  geliş amacı; özetle yaşamak. yaşarken başına gelen olaylar ve reaksiyonları (bkz: kelebek etkisi)
 • sıkıntı olsa gerek. sıkıntıdan geldi insanoğlu dünya'ya. ama burası da sıkıcı çıktı. of!
 • kimsenin öğle vakti sorgulamadığı konudur.

  ah geceler.
 • gece gece okuyunca aklıma gelene bak;
  bir chip var ve sizin çevrenizden aldığınız her olumlu davranış,taktir için size kredi veriyor;bebelere hamburger,liselilere kontör,üniversite de sınavsız geçiş,yeni evlilere mobilya yardımı be diğer bilimum hayaller için fırsatlar;tecavüz edene impotans,sevene-asik olana libido falan.herkesin notu da üzerinde yazsa;
  ne oluyorsa bana gece gece saçmalıyor muyum ne;yatıp zibarayim tövbe tövbe.
 • varoluşunu tamamlamaktır. bu da üretmekle mümkündür.
 • allah'ın varlığını ve yüceliğini görüp o'na hizmet etmek ve allah'ın istediği gibi iyi biri olabilmektir. bu amacı göremeyenler veya görmezden gelenler kendi çaplarında ordan oraya sürüklenip durur boş amaçlar edinirler ve kısa süre sonra yok olup giderler.
 • evrenin yok oluşuna katkıda bulunmak. fizyolojik işlemler için işlediği ve kullandığı enerjinin büyük bölümünü en verimsiz ve nihai formu olan ısıya dönüştürerek evrene yayar, entropiye katkıda bulunur.

  ancak ne ironiktir ki canlılığını sağlayan tüm bu süreç aynı zamanda ölümünü hazırlar. içimizdeki güçlü üreme dürtüsünün sebebi de bununla ilgili sanki. öldükten sonra ardımızda başka insanlar bırakmaya ve sürekli çoğalmaya çalışıyoruz ki bu süreç ve evrenin düzensizliği artmaya devam etsin.

  evrenin, yok olma sürecini hızlandırmak için elinden gelen her şeyi yapıyormuş gibi bir hali var. ya da karanlık enerji, karanlık madde karşısındaki nihai zaferini kutlamak için sabırsızlanıyormuş gibi...

  konuya gerçekten ilgi duyanlar için wonders of life isimli belgesel itinayla tavsiye edilir.
 • benim için düpedüz bir "saçmalığı" temsil etmektedir.
  her şeyden önce evrenin varlık amacını sorguladığım için henüz o kısımlara gelemedim.
  oldu bir şekilde, big bang falan peki eyvallah.
  evrende yaşayan her canlı bir şeylere hizmet ediyor, kısır bir döngünün içindeyiz.
  fakat bizim dışımızda hiçbir canlının kendi varlığını sorguladığını düşünmüyorum, ya da sorguluyorlardır da biz algılayamıyor olabiliriz belki ne bileyim.

  yine de insan merak ediyor, bütün bu "şey"in amacı ne?
  insan olarak neden üstümüzde bu kadar misyon var? düşünebilmek, felsefe yapabilmek, üretebilmek vs. için tasarlanmış harika bir beynimiz var ve neden?
  mesela üstümüze düşen sorumlulukları yerine getirince ne oluyor? öleceğimizi bildiğimiz şu dünyada bunca çaba neden?

  kafamda o kadar çok "neden" var ki, bunları düşünmekten yaşadığım hayattan hiç zevk alamamaya başladım. sırf bu yüzden din olgusunun insanlık için harika bir icat olduğunu düşünmekteyim. işler sonra iyice boka sardı tabii... çünkü "inanmak" insanın doğasında var. tanrının varlığını kabul etmeyenler bile inançlıdır, çünkü tanrının olmadığına "inanırlar". benim gibi her iki ihtimalin de saçma olduğunu düşünenler ise böyle boşlukta sallanıp dururlar işte. yani bana sorarsanız şu an her şey saçma. yaşamak saçma, ama intihar etmek daha da saçma. ahahahah bi sn delirdim yine.

  edit: imla