şükela:  tümü | bugün
  • insanoğlu son yüz yılda; sanayi, sağlık ve teknoloji alanlarında büyük başarılara imza attı. ilk olarak sağlık sektöründeki buluşlar insan ömrünü uzattı. bu durum dünya nüfusunun yüksek ivme ile artmasına yol açtı. 1960 yılında ortalama 3 milyar olan insan nüfusu, 2016 yılı ortalama 7.4 milyar olarak hesaplandı. *

    nüfusun hızlı artışı gıda yetersizliğine yol açtı. gdo'nun sağlık üzerindeki etkisi halen tartışılırken unutmamız gereken aslında gdo'nun artık ihtiyaç olması. tarım ve hayvancılık, nüfus ile doğru orantılı artmıyor maalesef.

    son 50 yılda %100e yakın artan nüfusun yerleşimi de, gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde çarpık kentleşmeye yol açtı.

    teknolojik gelişmeler ise insanoğlunu sabırsız hale getirdi. şu an telefondan yolladığımız mesaj 5 dakika geçikse ve ya maillerimize erişim 5 dakika engellense çıldıracak duruma geliyoruz. hepimiz yediğimiz gıdanın hormonsuz olmasını istiyoruz fakat bu durumda o gıdanın üretim süresinin artacağının farkında mıyız? belki de her zaman market reyonlarında bulunmayacak. bu durumu kaçımız kabul eder?

    sonumuzu yapay zeka değil, aç gözlülüğümüz getirecek.