şükela:  tümü | bugün
  • bu konuda bir kaynak bulamadım daha çok yazılı kaynaklardaki ilk kelimeler var. "baba" "mama" "bebe" "dede" kelimerinin insanların söyleyebildiği en kolay ve en temel kelimeler olduğunu düşünüyorum. çünkü bu kelimelerin temel olmasının yanında dudak kapalı şekilde söylenen ve bir çok dilde ya hiç değişmemiş ya da çok az değişmiş şekilde kullanılan kelimelerdir.
  • ilk kelimeleri bilemiyorum ama içine fırlatıldıkları belirsiz ve kaotik ortamı anlamlandırmaya başladıktan sonra şu tip cümleler kurduklarına eminim: "bele vaziyyetin içine soxum"
  • yıllar önce kim milyoner olmak ister yarışmasında şöyle bir soru çıkmıştı. 1 milyonluk soruydu.

--- spoiler ---

herodot'un yazdığı, mısır firavununun dilin kökeni deneyinde, doğunca çobana verilerek kapatılan, o dahil kimseyle konuşturulmayan çocuğun söylediği ilk kelime nedir?
    a: ver
    b: anne
    c: ekmek
    d: su

--- spoiler ---

doğru cevap ekmekmiş.

insanın en önemli iletişim enstrumanı olan dil aslında kullanımla gelişebilecek bir olgu. bir insanın yanında annesi babası varsa çocuk da onların yanında anne baba kelimelerini daha rahat kullanabiliyor. ancak az kelime kullanabileceği bir ortamda ise durumlar değişiyor. yukarıdaki soru da bu örneğe değinmiş. çoban çocuğa ekmek verdiği için çocuk da sadece ekmeği öğrenmiş.

ilk kullanılan kelimeler çevre ile, yanı başındaki insanlar ile birebir ilişkili. bu kesin.