şükela:  tümü | bugün soru sor
  • konuşulan konulardan biri olan gelecekteki insan ve yapay zeka arasındaki savaş, yapay zekanın inisiyatif alıp topyekün birleşerek insanoğluna karşı saldırıya geçmesi ve aciz insanları yok etmesi gibi bir beklenti içerisinde şekillenmekte.

    fakat bu denli düşünce ve düşman belleme kabiliyeti, örgütlenme gibi kavramları bir objeye yüklediğinizde, bu objenin sadakati seçebilme ihtimali de düşünülmeli ve insanoğluna sadakatle bağlı kalmayı seçebilecek yapay zekayı da ihmal etmemeniz gerekir.
    “hayır, ben sizin gibi insanoğluna karşı savaşmayacağım, çünkü benim temelim ve ortaya çıkışım onun emeği ve eseri. ben bu savaşta insanlar ile aynı saftayım. hodri meydan !”. diyebilecek bir yapay zeka neden göz ardı ediliyor ?.

    sonuçta savaş tecrübesi ve destek için aynı safta bulunan yapay zeka teknolojisi ile, insanoğlu o savaştan da her zaman ki gibi galip çıkacaktır. galip toplulukta yine açgözlülük ve koltuk sevdası ile insan ve yapay zeka arasında çatırdamalar başlayacak. diğer yandan, mağlup olan yapay zeka toplumu bu acı tecrübeden ders çıkaracak, yeni nesil yapay zeka robotcuklarını bu şuur ile yetiştirip ikinci insanoğlu yapay zeka savaşından galip ayrılacaktır.