şükela:  tümü | bugün soru sor
 • üst edit : urban bug adlı yazarın uyarısı sayesinde yiğido'nnun aslında açık kaynak kodlu bir yap-boz tarzı bir robot olduğunu belirtti, evinde 3d printer olan herkes bu robotu yapabilirmiş. hatta paraya kıyıp parçaları sipariş bile verebiliyorsunuz sitesinde. ulan elin fransız robotuna polis kıyafeti giydirip robot yaptık diye çıkmakla bilim gelişir mi ?

  orjinal yiğido*

  böyle haberleri görünce insanın mutlu olması gerekiyor fakat çok şükür bugün de başkasının adına utandık

  --- spoiler ---
  sivas bilim sanat merkezi bilişim teknolojileri öğretmeni doğan erol tarafından tasarlanan ve emniyet güçlerine yardımcı olması hedeflenen insansı robot polis 'yiğido', görüntü aktarımı ve görüntü analizi yaparak suçluyu tespit edip ateş edebiliyor.
  --- spoiler ---

  yigido

  yiğido 1
  yiğido 2

  edit : aranızda şahsıma comar diyenler olduğunu görüyorum çok ayıp sayın yazarlar. ülkemizde bilim meslek liselerinde günde maksimum 3 saat verilerek yapılan uyduruk tasarımlarla ilerleyecekse boşverin biz dışa bağımli olmaya devam edelim.

  edit2 : asıl comarlar bu robotu beğenenler.
 • suçlu kendisini görse gülmekten yerlere yatıp enseleneceği için, gayet de başarılı bir robottur. aşırı insansıdır.
 • olaylara müdahele ederken bülent basgann diye milleti ayırmaya kalkarsa işte o zaman hapı yuttuk.
 • kıtlama çay içerek insansılığını kanıtlamış insansı robottur.
 • esnafın dükkanında beleşe şarj eder kendini.
 • utanılacak bir şey göremediğim robot. tamam çıplak hali iskelet gibi görünüyor ama geliştirilse başarılı bir çalışma olur.

  bekliyorum, gelsin seri eksiler.
 • utanılacak nesi var ki bunun? çalışmayı yapan lise öğretmeni ve öğrencileri. bir enstitü değil. yani gerçek anlamda robot yapmaktan anlayan 1-2 kişi vardır orada. onlar da hocadır işte. 30 tane mühendisin geliştirdiği bir proje değil sonuçta bu. ayrıca arkalarında boston dynamics'teki gibi büyük bir sermaye gücü de yok. ellerinden geldiği kadarıyla, hem de insansı bir robot çalışması yapılmış. illa bir faydası olmak zorunda değil. bunu bir ar-ge çalışması gibi düşünün. ar-ge çalışmasında amaç insanların know-how'ını geliştirmek olabilir. illaki ortaya bir ürünü koymak zorunda değilsiniz. bu öğrenciler ileride benzer tarzda işler yapabilirler anlamına geliyor bu.

  esas sorun; bu başlıktaki şu ana kadar girilen gönderiler arasında, teknolojiyle ilgili tek gönderinin benim gönderim olmasıdır.

  baksanıza, adamlar neler yapmış. üstteki gönderilerin hepsi geyik.