şükela:  tümü | bugün
 • "insanoğlunun yetilerinin ötesinde" anlamına gelen bir kelimedir. daha çok abartı amaçlı kullanılır (insanüstü gayret, insanüstü kabiliyet gibi...). bu gibi durumlarda nitelenen şeyin ortalama bir insana göre daha yüksek seviyede olduğu düşünülebilir.
 • fevkalbeşer.
 • (bkz: can bonomo)
 • (bkz: kaamos)
 • nietzsche'de bahseder bundan ama bahsettiği insanüstü nasyonal sosyalizmin ana-akım felsefesi olmakla beraber faşizmin yapıtaşı olmuştur,kendisini de bi akıl hastanesinde acılar içinde bulmuştur bu üstün insan,baktığında gamsız düşünmeyen insan topluluğunun ne kadar mutlu olduğu düşünülürse bayaa zor bi ikilemdir zeki ama mutsuz ya da aptal ama mutlu olmak.hoş ,seçme şansımız olmaz pek.tabi bunun bi'de x-y düzlemi var.zeki ve mutlu grubun önünde saygıyla eğilmekle beraber,zeki-mutsuzdan aptal mutsuza geçiş yapıyorum son zamanlarda,kendimi (-) ile çarpmam gerekiyor sanırım zeki-mutlu konumuna geçmek için,ya da nietzsche'nin de dediği gibi yanıp kül olmak,en azından orjini bulmak için...
 • tepe çakranıza dantel örterseniz insanüstü olursunuz ninem hep bunu salık verirdi bana. evladım derdi her gece yatmadan önce kafana dantel ört böylece üstün bir ırk olduğun pamuk iplerini kemirern güveler tarafındanda onaylanacak ve mutlu huzurlu hissedeceksin rahmetli çok bilge bi kadındı haklı çıktı.
  bu ara bildiğin üstün aryan bir insan oldum çıktım. talep eden olursa size de makul bi ücret karşılığı çakra açıcı dantel örebilirim.
 • aslında bu kavramı anlamanın çok zor olduğunu düşünüyorum. nietzsche öyle nitelemeler yapıyor ki bu terim için, kendisiyle çelişmiyor olması dahi mucize benim nazarımda.

  insanüstü ulaşılması arzu edinilen bir amaç, son durak. insan ise insanüstüne giderken kullanılan bir araç yahut orta durak diyebiliriz. çok fazla soluklanılmaması gereken bir nokta.

  insanüstüne ulaşmanın yolu yalnızlıktan geçiyor. ne kadar yalnızsanız o kadar yukarı çıkıyorsunuz belki. bir süre sonra aşşağıya çeviriyorsunuz istikametinizi. öyke ki insanüstüne çıkan yükselmek için artık aşşağıyı görür. aksine aşşağıda olanlarsa yükselmeyi yukarıda ararlar.

  insanüstünün devlet kavramıyla barışıklığı da söz konusu değil. çünkü gereksiz burada bulunanlardan ayrı bir yere sahip. ne çok insan var diye geçirmeyi ihmal etmez içinden insanüstü.

  bakmayın insanüstü dediğimize. çok bi şeye de sahip değil kendisi. ee tabi kolay kolay dize de getirilemiyor haliyle.

  insanüstünün dostu da olmamalı. yani asıl dostundan hariç. insanın dost tanımlaması insanüstü ile asıl dostu olan yalnızlığının arasına giren bi mantardan başkası değil. insanüstü ona yol gösterici olan asıl dostu yalnızlıkla geçirmeli zamanını.

  son olarak insanüstü yıkmalı, yakmalı. yıkımı görmeli ki yapmayı bilsin. yıkmadan yapmaya hakkı olmadığını bilendir insanüstü.

  zordur insanlıktan sıyrılmak. hergün aynaya bakıp da aslında aynadaki olmadığını akıl edip buna inanmak delilik ister biraz.
 • epidemi: insanüstü anlamına geldiğini ilk minta minta'nın perinthos girisinden öğrendiğim büyük salgın anlamındaki halk sağlığı terimi.

  "insan, hiçbir yerde ve hiçbir zaman maddenin davranışını gözlemlemeden ve kanunlarına dikkat etmeden onu kontrol altına alamamıştır; ancak bunu yaptığı sürece onu kontrol edebilmiştir. aynı şey, bugün bilinçdışı dediğimiz o nesnel ruh için geçerlidir: o da madde gibi dayanıklıdır, ele avuca sığmaz ve gizemlidir, fazla insandışı ya da insanüstü olduğu için bize crimen laesae majestatis humanae [krala karşı işlenen ihanet suçu] gibi görünen kanunlara uyar. insan esere (opus) el uzatırsa, simyacının dediği gibi tanrının yaratısını tekrarlar. oluşmamış olanla, tiamat'ın kaosuyla mücadele aslında ilkel bir tecrübedir." carl gustav jung - aspects of the masculine

  "yıllar boyu çektiğin gizli acılar bana kendime hakim olma konusunda insanüstü bir güç vermişti." vladimir nabokov - lolita
hesabın var mı? giriş yap