şükela:  tümü | bugün
 • 20 eylül'de netflix'e gelecek olan belgesel...

  merakla bekliyorum.

  https://www.youtube.com/watch?v=ed1onhm95c0
 • netflix'te bill gates ile ilgili hazırlanan mini dizi. trump belgeselinden sonra bunun da gayet güzel bir yapım olacağına inanıyorum. beklemedeyiz.

  edit: ilk bölümü izledim. beklediğim gibi hoş bir yapım olmuş.

  --- spoiler ---

  bill gates'in çocukluğu ve şimdiki temiz tuvalet projelerinin harmanlandığı bir bölüm. dünyanın en çok kazanan işadamlarından birisi olarak yaşam anlayışı şu: ''kazandıklarımı topluma geri vermek için çalışıyorum.'' burada bahsettiği toplum, dünya toplumu. dünyada zorluklar içerisinde yaşayan insanlara bir nebze merhem olabilmek için uğraşıyor. çeşitli ülkelerde temiz suya ulaşamayan, tuvalet imkanı bile bulunmayan yerlere uygun projeler üretmek istiyor. projeleriyle ilgili olarak amerikan üniversitelerine gönderdiği e-maillere de cevap alamamış, o ise yarışma düzenleyerek projenin ilerlemesini sağlamış (maillerine cevap alamayan sadece biz değilmişiz bu arada). bill gates ve eşi dünya çocuklarının eşit şartlarda büyümesi dileğinde bulunuyor.

  fırsat eşitliğine yönelik olarak, new york'ta ve başka bir yerde doğan çocuk karşılaştırmasının yapılması da dikkat çekiciydi.

  bill gates'in hayat anlayışının ülkemizdeki ve yakın coğrafyamızdaki zenginlere de bulaşmasını diliyorum. adam tek başına birşeyler için çırpınır ve kazandıklarını topluma geri vermek için çabalarken, bizim gördüğümüz zenginlerin hırsla mal üstüne mal biriktirmesi garip görünüyor. dünya bu şekilde düzelmez.

  dikkat ettiğim bir diğer nokta da, en sevdiği yemeğin hamburger oluşu ve sürekli kola içmesi. kendisinin daha sağlıklı tercihlerde bulunduğunu düşünürdüm.

  --- spoiler ---
 • merakla beklediğim belgesel. esasen pek de ratingi olmayan bir geçmişe sahip olması nedeniyle steve jobs gibi fakir ve zorluklarla dolu geçmişi olan başarı hikayelerine göre fazla irdelenmeyen bir hayata sahip bill gates. ama bana bu da ilginç geliyor. çünkü ailesinin maddi ve sosyal imkanları o dönemde amerika'daki bir profesörün bile erişemeyeceği bilgisayarı 13 yaşındaki bill gates'e sağlayabilecek seviyedeyken adam bu hazır statüyle yetinmiyor ve dünya üzerinde o günden itibaren doğan her bireyinin illa bir şekilde hayatına giren koca bir sistem yaratıyor. tabi ki bu yolda çevre ve imkan bakımından işi steve jobs gibilerine göre daha kolay oluyor. ama yine de onun yaptığı da çevresi için yepyeni bir şey ve bir sürü zorluk çekmiştir. her neyse gelsin izleyelim bakalım.
 • sırf bu belgeseli izlemek için netflix almayı düşünüyorum*
 • bu belgesel için yarın deneme sürümü alacağım
 • an itibariyle netflix'de...
 • muhteşem bir belgesel olmuş, bayıldım. gerçekten bu kadar zengin olup ciddi anlamda,iyilik anlamında bu kadar hırslı ve bilgili bir adam gelmez daha bu dünyaya diye düşünüyorum. adam dünya üzerinde çocuk felcini yok denecek kadar az seviyeye indirmiş. batıyı sürekli kötü gösteren doğuya karşı tokat gibi bir belgesel olmuş. ülkemizde 3 tane böyle yardımsever ve bilgili zengin olsa ülkece uçarız. belgeseli izleyen herkes, eminim azıcık vicdan azabı çekip malum yollarla kurduğu windows 10 işletim sistemine ucuz,tek kullanımlık key alıp lisanslamak istemiştir. adamsın bill adam !!!!!
 • hep o totoş steve'in ağzından hikayeyi dinliyoruz. bir de bill gates'ten bakalım.*