şükela:  tümü | bugün
 • arkadaki klavye sayesinde black metal atmosferi yakalamış albümdeki en deneysel şahane dt şarkısı.
 • albüm dışında bir sound çıkmış bu şarkıdan. ciddi şekilde pure black gruplarını aratmayan bi black sinerjisi hissetiriyor. değişik ve çok da güzel olmuş.
 • dinlerken tarifsiz hazlara ulaştığım şarkı. bugün yürürken dinliyordum ve kendimi zevkten ağlıyor şekilde buldum birden... zevkten ağlamak gibi bir his yaşamak da bu şarkıya kısmetmiş...
 • arkadaki klavyenin resmen fırtına havası verdiği insanı kelimenin tam anlamıyla insanı nirvanaya ulaştıran muhteşem şarkı. bu kadar deneysel bir parça yapıp da böylesine güzel bir şarkı ortaya çıkarmak da epey zordur, helal olsun.
 • her kelimesinin özenile bezenile yazildigi sözlerinden belli olan sarki.
 • metal müzik denilince ilk akla gelen parçalar hep aynı temayı işlemiştir. metallica - one, master of puppets, disposable heroes, iron maiden - powerslave, megadeth - peace sells but who's buying, kreator - world anarchy, seputura - arise, dimmu borgir - kings of the carnival creation, arch enemy - dehumanization, at the gates - forever blind gibi başyapıtlar hep bu duygularla yazılmış parçalar.. her biri hiç bir zaman eskimeyecek, asla insanlık için temenni ettiği duygular eskimeyecek parçalar bunlar. bu parçaların işledikleri konular insanlığın nereye gittiği, genel insan psikolojisi, günümüz toplumunun içler acısı hali ve tabii ki savaşların anlamsızlığı oldu hep. metali diğer müzik türlerinden ayıran en önemli konsept budur sanırım. bize dünyanın aşk, çiçekler, böcekler ve seksten ibaret olmadığını, dünyada her zaman kötü şeylerin olduğunu ve bunun asıl sorumlusunun hırs, para ve insandan kaynaklı diğer sebepler olduğunu anlatmaya çalışmıştır en baba gruplar. tabii ki gothenburg metal'in arch enemy gibi en baba 4 temsilcisinden biri olan, melodic swedish death metalin öncü gruplarından biri olan dark tranquillity de bu konuya en çok parmak bastığı parçasıyla gönlümüze en derin köklerini salıyor yaşlı bir ağaç gibi.

  parçanın en başından itibaren bu karamsarlığı, parçanın yazılış duygusunu iliklerinize kadar hissettiriyor, durgunlaşıyorsunuz. ilerleyen kısımlardaki synth'ler, ardından davulun isyan edercesine araya girip parçanın backgroundunu synth ile birlikte oluşturması, gitarların en acı distortion tonlarını bu parçada çıkaracakları şekilde ayarlanması, mikael stanne'in en içten yırtıcı vokallerinden birini bu parçada yapması, ve tabii ki o üzerinde aylar harcandığı belli olan müthiş sözler, parçanın ne derece içten gelen duygularla yazıldığını, o atmosferi bize sunmak, içlerinden geçeni anlatabilmek için ne kadar çok çalıştıklarını anlamamız için uğraşıldığını resmen haykırıyor bize. her cümle, her kelime, her melodiyle birlikte insanın kafasına çivi gibi çakılıyor, yüzüne tokat gibi vuruluyor. tabii ki ortaya belki de son 20 yılın insanlığı en iyi anlatan parçası çıkıyor. yukarıda saydığım örneklerin tamamı inanılmaz sert parçalarken bu parçanın bu kadar karamsar ve neredeye doom metal havasında olması ise eşsizliğini bir kat daha artırıyor.

  dinlemek için tıklayın

  özellikle son 3 kıta, kendi yarattığımız içler acısı halimizi, dünyanın içine ettiğimizi kafamıza vuruyor resmen.

  ınside the particle storm
  where clouds of napalm shimmer
  with the promise of one final dawn

  ınside the particle bliss
  where ages collide into nothingness
  obliteration's one final kiss

  a claw in the garden of eden
  clogging the bloodstream of earth
  tearing a hole in the fabric of life
  the horizon enriched with scars

  ınside the particle blaze
  a chamber of dissolution
  proclaiming the end of days

  we leave now
  nothing will follow, nothing at all
  cleansing flames of entropy to devour us all

  our lungs are filled with sarin
  our children drowning like dogs
  anchored to the weight of cold, dark matter
  without purpose, meaning or name

  ınside the particle storm
  the poison gene of humanity
  nullified

  this is the moment
  when black ships anchor to the skies
  the heavy price of chaos
  descend in merciless demise