şükela:  tümü | bugün
  • dünyadaki en tehlikeli hapishanelerin tanıtıldığı bir netflix belgeseli.
  • götü yerse gizli kamerayla girseydi. kıçına kameraman , tercüman ne varsa almış gezerken çok tehlikeli diye hava atıyor
  • 4 bölümlük 3. sezonunu iki günde izledim. norveç’de bulunan cezaevini ağzım açık izledim. rehabilitasyon nedir, insan nasıl kazanılıra dair muhteşem bir örnekti. kadın gardiyanların sayısının fazla olması ve gardiyanlar ile mahkumlar arasındaki yakın ilişki inanılır gibi değildi. hapishaneye girenlerin tekrar suç işleme oranı düşüklüğünde neden dünya lideri oldukları o kadar açık ki. en kötü örneklerin yanında en iyilerinde verilmesi fikri muazzam.

gönül ister türkiye de çıksın. ama tabi ki bu dış mihraklar bizim ülkemize giremez ve biz de ülkemizin standartlarını açık açık yayınlatmayız.
  • mahkumlarla diyaloglar çok "hazırlanmış" ve göze batıyor. adam hırsızlıktan yatıyor "200 dolar ver yatak için ve bunu gardiyanlara söyleme yoksa seni bıçaklarız" diyor. kamera önünde bunu söyleyen mahkumu gördükten sonra izlemekten vazgeçtiğim netflix kurmaca-belgeseli.
  • oldukça hoşuma giden netflix belgeseli.

hapishanenin içine kamera girince gerçekçilik bir miktar kayboluyor, bu doğru. ama o ortamı bu görsellikte aktarabilmenin başka yolu yok.

yer yer ağzı açık bırakan, bazen şükrettiren, çoğu zaman da üzen bir belgesel. ben özellikle norveç bölümünde üzüldüm. adamların bir mahkuma yıllık ayırdığı bütçe 120 bin dolar. evet katilin tecavüzcünün birine bu parayı ayırabiliyorlar. bu kadar güçlü bir ekonomi. tamam inanılmaz bütçelerle içerideki adamı rehabilite edip tekrar suç işlemesini önlemek istiyorsun. ama dünya üzerinde bu kadar insan yoksullukla mücadele ederken hak mı bu yahu?
  • elinde kocaman kamerayla içeri girip nasıl bir tehlike görmeyi bekliyor da korkuyormuş numarası yapıyor anlayamadım. ilk sezonundan sonrası izlemeye değmez.
  • ilk sezondan birkaç bölüm izledim. sunucuyu pek beğenmemiştim. sonrasında 3.sezonun 4. bölümünde norveç hapishanelerini izledim. sunucu değişmişti. daha bir akıcı geldi. norveç’te anlattıkları hapishanenin vizyonuna hayran kaldım.

--- spoiler ---

demir parmaklık yok. mahkumları çalışmaya ve kendilerini geliştirmeye yönelten oldukça konforlu bir otel izlenimi uyandırdı bende. her mahkum istediği alanda kendini geliştiriyor ve bunun karşılığında para kazanıyor. hapishane içinde bir market var. mahkumların kazandıkları paraların yüklendiği özel kartlar var. bu kartlarla o marketten alışveriş yapıyorlar. sadece tek öğün yemek çıkıyor. diğer öğünleri kendileri yapmalarını teşvik ediyorlar. gardiyanlar baya bildiğin arkadaş gibi onlarla oturuyor ve çeşitli oyunlar oynuyorlar. gerçekten çok enteresan bir yer.

--- spoiler ---

dünyadaki en tehlikeli hapishanelerin anlatıldığı netflix yapımı belgeseldir.
  • raphael rowe'nun sunuculuğu ile daha da güzelleşen, 3 sezonluk sağlam bi' netflix belgeseli. 3 sezon boyunca ziyaret edilen hapishanelerin ülkeleri; honduras, polonya, meksika, filipinler, brezilya, ukrayna, papua yeni gine, belize, kosta rika, kolombiya, romanya ve norveç.

4. sezonun gelmeyecek olması üzücü. guantanamo'yu ziyaret etmelerini bekleyemeyiz tabii ki, ancak; ekvator ginesi, rusya, venezuela, tayland gibi ülkelerde de pisliğiyle meşhur bi' çok hapishane var. bunlardan 1 sezon daha çıkarılabilirdi kesinlikle.
  • belgeseli sunan eleman, mahkumların yedikleri yemeklere bakıp "ayy çok iğrenççç" gibi laflar ediyor her gittiği yerde. ayıp lan. bari onların yanında söyleme.