şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
  • sevin beni! ne olur bak çok güzel çıkıyorum resimlerde. arkadaşlarım da var. yalnız değilim. hobilerim var. yalvarırım sevin beni. yeni makina aldım süper fotolar çekiyorum. merhametliyim kedi seviyorum, yaşamaktan çok iyi anlıyorum. sabah kahvaltısı, akşam yemeği nerede yenir nasıl yenmesi gerekir en iyi ben biliyorum. güneş batıyor oradayım, doğuyor selfiyle ispatlıyorum. yaşıyorum olm ben. hayattan zevk alıyorum valla bak. kitap okuyorum kahvem var görmedin mi geçen paylaştım. konserlere gidiyorum bisiklet biniyorum, kayak yapıyorum kumsalda bacak fotom bile var. sevin beni ne olur psikolojisinde bir paylaşım platformu.
  • buraya kürk mantolu madonna'nın, franz kafka'dan dava'nın yanına sigara paketini, içtiği kahveyi koyup "bakın ne kadar da kültürlüyüm" mesajı veren binlerce türk kızına tepki olarak üye oldum. amacım bu ve benzeri kafayı yaşayanlara elimden geldiğince giydirmek, utanmalarını sağlamak. evet ben bir işsizim, tek eğlencem de bu amına koyayım, oldu mu?

hatun yaslanmış duvara, tek askısını omzundan indirir gibi yapmış, hafif çatal da gözüküyor. kafasını sağa çevirmiş, içinden de "esselamun aleykum ve rahmetullah" diyor muhtemelen. veya 'haberim yokmuş gibi çek panpa' diyor, bilemedim. ağızda da sigara ve hooop oldu mu sana umutsuz ve şehirli bohem kadın imajı? bu kadar kolay di mi lan? sen kezban gibi ayna karşısına geçip dudağını bükerek fotoğraf çekinmediğin için kalitelisin, bitti. bu kadar basit. ve bu yüzden hepimiz sana hayran olmalı, am budalası gibi her hareketini beğenmeli, götünde pervane olmalıyız. çünkü sen ülkenin geneline yayılmış kezban profilinin çok çok uzağındasın. uykusuz ve ot dergileri baş tacın, sarma sigaranın köpeğisin, bitter seviyosun, amına koymak senin için bi küfür değil, hakan günday'a keşke bi kere verebilsen(aynı şekilde umut sarıkaya'ya da), portishead dinlediğin için ekstradan ilgi duymalıyız sana. hatta do i wanna know değil, 505 dinlersek senin gözüne girebiliriz ancak. kedi seven adam nasıl bi kadını üzebilir ki? haklısın. dahi anlamındaki de'yi ayıramıyorsak zinhar koklatmazsın ama yunan tanrısı gibi bir şeysek belki bi şansımız olabilir. nejat işler için çok üzülüyosun di mi? kıyamam. sezen aksu ve orhan baba'ya o konuda ben de çok kırgınım. yav o değil de, müslüm baba'nın kıymetini nasıl bilememişiz onca yıl. adam bildiğin efsaneymiş ya. gerçi pardon, sen onu arabesk müzik moda olmadan önce de dinliyordun, haklısın. bu arada bülent ortaçgil geliyomuş bizim mekana, gideriz di mi? gideriz gideriz. ay o mekandaki çocuk resmen sana yürüyo ya. ama sevgilisi var, tüh. neyse artık, sen de bu akşam iyice kafaları bulunca en yakın arkadaşın berke'yle öpüşürsün. sonuçta masum bi öpücük, kimseye zararı yok. belki parmaklar bile seni, ama o da masum.

seni yadırgamıyoruz güzel kız, fabrika çıkışınız böyle. seri üretim gibi her yerdesiniz artık, sadece izliyoruz. ama sana son bir şey daha söylemeden edemiycem:

- kalk kız soğan hazırla!
  • makro lenslerimle doğa harikalarını fotoğraflayıp paylaşıyorum 13 like geliyor, yediği lahmacuna limon sıkan bir de burdan çek kezbanlarının lahmacun heştegli fotoğrafları 63240 like alıyor.

boku çıkmış fotoğraf paylaşma şeyi.
  • sevgili günlük,
    bugün de yine herkes çok mutlu. ahşap sofralarda, rengarenk tabaklar ve beyaz fincanlardaki kahvelerle kahvaltılar yine çok lezzetli. hava yine harika ve manzaralar herkesin görmek isteyip de yalnızca bazılarına nasip olacak cinsten. kıyafetler yine en yakışanları ve ojeler -her zaman olduğu gibi- manikürlü tırnaklarda. herkesin yanındaki insanlar yine en mükemmeli ve insanlar yine en mutlu. bunu söylemiştim ama. güneş gözlükleri yine çok havalı ve saçlar, evet saçlar yine en güzel renklerinde.
    gerçeklerini bir türlü göremediğim mutlulukların romanını okur gibiyim fotoğraflara bakarken.
  • herkes çok mutlu
    herkes tatilde
    herkes zengin
    herkes kocişiyle mutlu
  • devasa bir çiftleşme töreni. dişiler doğurganlık özellikleri'ni (kalça, göğüs) ön plana çıkarırken erkekler maddi ve sosyal gücüyle dişisini koruyacağı imajını veriyor.
  • "ne adamlar var! bana soruyorlar; 'sen ne marka makineyle fotoğraf çekersin?' diye. fotoğraf makineyle mi çekilir? şimdi en iyi, en gelişmiş daktilo bende olsa en büyük yazar ben mi olurum? roman daktiloyla mı yazılır? arkadaş (gözleriyle kalbini göstererek), fotoğraf burayla, burayla çekilir. ben singer dikiş makinesiyle bile fotoğraf çekerim! şunlara bak. alıyorlar leica'yı, canon'u, nikon'u ellerine, yola düşüyorlar.. bir köylü mü gördüler. dur! iki şipşak, tamam… koyun sürüsü mü gördüler. dur! iki şipşak, tamam… çadır mı gördüler. dur! iki şipşak, tamam… ben bir çobanın fotoğrafını çekeceksem, onunla oturmalıyım, birlikte yemek yemeliyim, gece çadırında kalmalıyım…onu tanımalıyım. fotoğrafını ancak ondan sonra çekebilirim."

demiş ara güler

instagram sadece fotoğraf çekenlerin işini biraz daha kolaylaştıran bir program. ben fotoğrafçı değilim, "vizör, alan derinliği, shutter speed, bulb" ne demektir bilmem lakin instagram ile seviyorum fotoğraf çekmeyi. gerçek bir fotoğraf sanatçısının güzelliğini yakalayabilir miyim? hiç sanmıyorum. zaten bu program şöyle bir şey. ara güler'i bir süper kahraman olarak düşünün. sen bu ve benzeri programlar ile fotoğraf çektiğinde kendini onun kostümünü giymiş bir çocuk gibi hissediyorsun sadece. ama onun üstün yetenekleri var mı yok. onun fotoğraflarının yanından bile geçmez ama eğleniyorsun.

lakin "vizör, alan derinliği, shutter speed, bulb" bilmekle fotoğrafçı olunmuyor bak onu biliyorum işte.

bu nedenle instagram'da bir sürü fotoğraf çekenler yüzünden fotoğraf sanatı yara almaz merak etmeyin. popüler olan bir şey kalıcı olana zarar veremez.

gerçek sanatçı singer dikiş makinesi ile bile çekerim diyor bak.
  • askerdeyken atışta 11 mermide bırakın hedefi vurmayı, hedefin bulunduğu kağıdı bile vuramayan bir arkadaşın "x şehirliler silahşör olur; turnayı gözünden, tavşanı arka ayağından vururlar." şeklinde bir yazıyla, atıştan bir fotoğraf ve bir video paylaştığı, nöbetten ve işten götün götün kaçamaya yer arayan, askerliğini resmen yata yata bitiren başka bir arkadaşın, nöbet kulesinde çekilmiş story atıp "rahat uyuyun." yazdığı, bir başka arkadaşın ise askerliğe küfür ede ede teskeresini alıp, bu da yetmezmiş gibi rapor ayarlayarak askerliğini erkenden bitirdikten sonra, paylaştığı kamuflajlı fotoğrafının altına "şeref ve şanla!" yazdığı uygulama.

tanım: yalan dolan.
  • lan biz daha 1 dolar verip appstoredan angry birds almaya kıyamıyoruz. herifçi oğlunun mark zuckerbergi bir tane uygulama almak için 1 milyar dolar veriyor ananas sıkayım ya.

olaya aslında şu gözle de bakıp teselli olabiliriz, benim appstoredan bedavaya indirdiğim bu instagrama 1 milyar dolar vermiş enayiler.
  • yıl olmuş 2016 hâlâ sosyal medya eleştiriliyor. şurada sitede twitter başlığına girin ve ilk sayfaları okuyun. ne kadar izan yoksunu eleştiriler yapılmış. "sıçmaya gittiklerini yazıyorlar", "banane milletin her saat başı ne yaptığından?"... sonra ne oldu? twitter toplumsal ayaklanmaların kıvılcımı oldu. twitter anlık bir haber sitesi oldu. tamamen kimi takip ettiğiniz ve nasıl kullandığınıza göre muhteşem bir kaynak oldu.

"sevin beni. ne olur bak çokgozel çıkıyom resimlerde. arkadaşlarım da var. yalnız değilim. hobilerim var. yalvarırım sevin beni. yeni makina aldım süper fotolar çekiyorum. merhametliyim, yaşamaktan çok iyi anlıyorum. sabah kahvaltısı, akşam yemeği nerede yenir nasıl yenmesi gerekir en iyi ben biliyorum. güneş batıyor oradayım, doğuyor selfiyle ispatlıyorum. yaşıyorum olm ben. hayattan zevk alıyorum valla bak. kitap okuyorum kahvem var görmedin mi geçen paylaştım. konserlere gidiyorum bisiklet biniyorum, kayak yapıyorum kumsalda bacak fotom bile var. sevin beni ne olur psikolojisinde bir paylaşım platformu."

denilmiş. bu entry en beğenilenlere girmiş.

arkadaşım bu kadar mı aşağılık görüyorsunuz kendinizi. insanların günbatımının fotoğrafını çekip koyması sizi neden rahatsız ediyor? "şu kitabı okudum çok güzel" demekle okuduğun kitabın fotoğrafını paylaşmak arasında ne fark var.

bütün insanlar sizin düşündüğünüz gibi düşünmek mi zorunda? sen demek ki güzel bir doğa fotoğrafını yalnızca hava atmak için paylaşırsın, eleştirin bu yönde. senin kafan bundan başkasını düşünemiyor demek ki. yazık.

her ortamda olduğu gibi sosyal medyayı da istismar eden insanlar var, evet. e böyle insanlar var diye, kendi halindeki kullanıcıyı niye aşağılıyorsun?

2016 olmuş bak, bırakın artık popüler olanı aşağılayıp kendinizi daha üst bir konuma koymayı, insanlara tepeden bakmayı. twitter'ın size ağzınızın payını vermiş olması lazım.