şükela:  tümü | bugün
4302 entry daha
  • son zamanlarda alakalı alakasız yerlerinin kırmızı daire içine alındığı fotoğrafları bana öneren platform. aslında hiçbir numarası olmayan bu fotoğrafları açmadan geçmeme rağmen (bunun gibileri daha az göster gibi bir seçenek de vardı) hala önermeye devam ediyor.
  • toplumlardaki standartlaşmayı körüklemeye devam ediyor. bu konuyu mizah anlayışı üzerinden de yapabiliriz, duyar kasmak dediğimiz olaylar üzerinden de. ancak ben erkek/kadın tarzı üzerinden değineceğim.

bu yorumu çok paylaşım yapan insanlar bağlamında yapacağım. yani çok aktif olarak bu platformda yer alan insanlar. bunlar ister alman olsun ister amerikan, ister izmir'de yaşasın ister nice'te tüm kadınlar, tüm gençler sizce de aynı değiller mi? yani bunu diyorum diye belki ayrıntıcı manyak olacağım ancak pantolonlarının bilek kısmının açıklığı ve çorapların rengi ve görülme oranı bile aynı olabilir mi? (yoruma ben de güldüm okuyunca.. )

kadrajlar da aynı mesela. ya da filtreler de ancak bunlar teknik benzerlik tamam benzeyebilir diyebiliriz ancak bence sokağa çıktığımda gördüğüm bir insanın aktif instagram kullanıcısı olup olmadığını anlayabiliyorum ben artık.

basit bir sosyal medya sitesinden fazlası haline geldi; sosyal düzeni yeniden inşa edebilecek, trendlerin ne olduğune karar verecek, neyin komik neyin üzüntü vermesi gerektiğini söyleyebilecek bir üst yapı halinde ve bu özelliğini facebook'un ilk zamanlarından bile daha etkili kullanıyor. imajın, sosyalliğin her şey olduğu bir dönemde tabi ki böyle olması normal bir bakıma da.

insanlara farklı olduğunu hissettiriyor ancak kendisine benzeyen milyon tane kullanıcı -insan diyemedim aklıma ilk olarak kullanıcı kelimesi geldi...- varken bile ben bu halimle havalıyım cümlesini nasıl kurdurtturabiliyor bu gerçekten enteresan.

toplumları salaklaştırıyor, camdan atla dese atlarız seviyesinde bir yorum yapmıyorum ancak yarattığı duygusal, fiziksel ve hatta inançsal standartizasyon daha ne boyutlara varacak buna tanık olmak garip olacak.
  • sadece bende mi oluyor bilmiyorum ama videoları an itibari ile oynatmıyor
  • yozlaşmanın dibini sıyırır olduğumuzun kanıtı olan uygulama.
    bir yanda yeni bebek sahibi olan akrabalar, arkadaşlar özel fotoğrafçılar tutup her 15 günde bir bebeğin çeşitli kostümlerle fotoğrafını çekip çekip koyuyor hikayelere.
    bebek donmuş, yarı çıplak, kafada noel baba şapkası, "ayy bebişşim dondu artık bitsin çekim" diye saçmasapan yazılar eşlik ediyor bu kepazeliğe.
    diğer yanda ne yedim ne içtim, kiminleyim, ne yaptım,
    dudaklarımın dolgusu, alnımın botoksu, 3000 tl verdiğim ayakkabımın topuğu...
    ex sevgilim allah belanı versin bak ben nerelerdeyim,eller havaya kızlarrr nidaları...
    takipten çıkararak iyi bir temizlik yapmak lazım.
    insanlığın çığrından çıktığı bir dönemdeyiz.
  • business facebooktan özel mesaj gönderme ve yorumlara özel mesaj ile yanıt verme opsiyonlarını ne zaman açmayı düşünüyorlar acaba? gerçekten ciğerim soldu çünkü yeter artık.
  • web üzerinden erişmeye çalıştığımda login failed json'ı ile karşılanmaktayım.

https://i.hizliresim.com/4gd5yp.png
371 entry daha