• sayesinde tüm dünya fotoğrafçı oldu.

çek bi manzara, at snapseed'e, oyna biraz, koy instagram'a, kralsın. valla gerçekten fotoğrafçılık ile uğraşan, edit ile kendine fotoğrafçı demeyen insanlara üzülüyorum. uğraştıkları sanat ne duruma geldi.

ha bi de telefonda süper gözüken o fotolar'ı bi yüksek çözünürlükte bakın, nasıl hepsinin overedit durumundan patlak fotolar olduğunu görürsünüz.
  • sayesinde geceleri uykusuz kaldığım gündüzleri de iş yapamadığım programdır. ciddiyim. bir arkadaş bu programı iphonemden kaldırırsa çok memnun olurum.
  • "ne adamlar var! bana soruyorlar; 'sen ne marka makineyle fotoğraf çekersin?' diye. fotoğraf makineyle mi çekilir? şimdi en iyi, en gelişmiş daktilo bende olsa en büyük yazar ben mi olurum? roman daktiloyla mı yazılır? arkadaş (gözleriyle kalbini göstererek), fotoğraf burayla, burayla çekilir. ben singer dikiş makinesiyle bile fotoğraf çekerim! şunlara bak. alıyorlar leica'yı, canon'u, nikon'u ellerine, yola düşüyorlar.. bir köylü mü gördüler. dur! iki şipşak, tamam… koyun sürüsü mü gördüler. dur! iki şipşak, tamam… çadır mı gördüler. dur! iki şipşak, tamam… ben bir çobanın fotoğrafını çekeceksem, onunla oturmalıyım, birlikte yemek yemeliyim, gece çadırında kalmalıyım…onu tanımalıyım. fotoğrafını ancak ondan sonra çekebilirim."

demiş ara güler

instagram sadece fotoğraf çekenlerin işini biraz daha kolaylaştıran bir program. ben fotoğrafçı değilim, "vizör, alan derinliği, shutter speed, bulb" ne demektir bilmem lakin instagram ile seviyorum fotoğraf çekmeyi. gerçek bir fotoğraf sanatçısının güzelliğini yakalayabilir miyim? hiç sanmıyorum. zaten bu program şöyle bir şey. ara güler'i bir süper kahraman olarak düşünün. sen bu ve benzeri programlar ile fotoğraf çektiğinde kendini onun kostümünü giymiş bir çocuk gibi hissediyorsun sadece. ama onun üstün yetenekleri var mı yok. onun fotoğraflarının yanından bile geçmez ama eğleniyorsun.

lakin "vizör, alan derinliği, shutter speed, bulb" bilmekle fotoğrafçı olunmuyor bak onu biliyorum işte.

bu nedenle instagram'da bir sürü fotoğraf çekenler yüzünden fotoğraf sanatı yara almaz merak etmeyin. popüler olan bir şey kalıcı olana zarar veremez.

gerçek sanatçı singer dikiş makinesi ile bile çekerim diyor bak.
  • şu dünyada fotoğrafçı kibiri kadar içi boş, gerizekalıca bir kibir tipi daha var mıdır bilemiyorum. bunların son hedefi de bayadır bu instagram.

yani çok kullandığım falan da yok ama zorla savunmak zorunda bırakılıyorum şu zamazingoyu. bi kere bunu kullananların çoğunluğunun öyle sanatçı olmak gibi bi iddiaları falan olduğu falan sanılıyor galiba. ulan millet iki fotoğraf çekip, üç beş efekt yapıp paylaştı diye hemen sallamalara başlanıyor. vay efendim sanat ne duruma gelmiş. yani bunlara kalsa boktan bi fotoğraf makinesi almak için bile 38 kademeli yazılı sözlü mülakatlardan geçmek gerekecek.

olm rahat olun lan. dedem o kurmalı makinelerle fotoğraf çekerdi ben de telefonda çekiyorum, iki de efekt koyuyorum, hayatıma devam ediyorum. sanat yapıyorum tripleri falan yok olm ortada üç beş gerizekalı dışında.
  • instagram sayesinde tüm dünya fotoğrafçı olduysa ekşi sözlük ve diğer sözlüklerle de isteyen herkes yazar olmuştur.

şimdi bir yazar düşünün adam dünyanın kitabını, defterini yazmış, bunu milyar insana ulaştırmış, türlü mecmuada dünyanın yazısını yazmış bir dünya insanla paylaşmış sonra oturmuş ekşi sözlük'e ali sözlük'e veli sözlük'e bakarak demiş ki: "amın oğullarına bak önlerinde klavye, ellerinde internet. sikimsonik bir siteye üye olmuşlar, tüm bu zibidilikleri yetmiyormuş gibi bir de dünya düzeni, inanç sistemleri ve kişiler hakkında bir bokmuşlar gibi ellerinden sıçıyorlar. amını siktiğimin interneti ve sözlükleri yüzünden herkes yazar(!!!!111!) oldu"

eğer mevzuya böyle bakıyorsak hepimiz birbirimizi sikip başımızı önümüze eğerek buradan gitmeliyiz. fotoğrafçılar da artık bi dursunlar amına koim yeter da... kameraman insanlar tanıyorum hiçbiri de "telefonlarda kamera var eline ayfonu galaksiyi alan film çekiyor, klip çekiyor. bilmez ki 2k çekmek nedir 4k çekmek nedir. kamera dili nedir :(((" demiyor ama bu fotoğrafçı kardeşlerde nasıl bir aşağılık kompleksi varsa usta susamıyorlar, bitemiyorlar.

instagram bir paylaşım sitesidir dünyanın en iyi fotoğrafçılarının buluştuğu bir mecra değil. olur da üyeleri içinden biri hünerini dünya ile paylaşır ve bu vesileyle hak ettiği yerlere yükselir ne mutlu o kişiye ne mutlu instagram'a. biraz pozitif olun lan artık.
  • ben farklıyım, entelim kırmızı papuç giyerim ahanda şöyle kasım var diyenlerin toplaştığı sanal ortam fotoğraf paylaşım şeysi.
  • facebook tarafından satın alınması sonrasında twitter entegrasyonunun kaldırılması kendisine birçok kullanıcı kaybettirmiştir.

sonuçta mobil kullanıcı uygulama dışına çıkmayı pek sevmiyor. kendimden örnek verecek olursam pic.twitter.com adresine sahip olan fotoğraflara merak edip bakıyorken, imgur.com adresinden paylaşılan resimlere bakmak içimden gelmiyor. çünkü biri uygulama içinde ve dolayısıyla hızlı açılırken diğeri web tarayıcıyı kullandığından daha fazla içeriği yüklemek ve daha yavaş açılmak zorunda kalıyor.

bunun yanında sadece ios ve android uygulamaları üzerinden değil de web arayüzü üzerinden de instagram'a erişim sağlanması ise başarılı bir girişimdir. bu sayede instagram'ın birçok kullanıcıyı çektiğine eminim.
  • bazıları için canon mu nikon mu tartışmasını bitiren uygulamadır.
    biz tartışmaya devam edebiliriz.
  • bir nevi gösteriş budalası turnusolü. erasmus tayfası arasında da çokça yaygındır. daha gelir gelmez bir s-bahn fotoğrafını öyle efektlerle koyarlar ki her gün bindiğimiz sikko tren meğerse geleceğe dönüş 3'teki lokomotifin torunuymuş dedirtir. tcdd banliyölerinde çekse bile boyut atlattırır adama. bir de fotoğraflardaki tag'ler yok mu sanki bana bir kısa film çekmiş de üzerine jeneriğini koymuş.
  • öyle fotoğrafçı olunmaz, gerçek fotoğrafçı şunları bunları bilmeli, alan derinliğinden anlamalı, efekt kullanmamalı; fotoğrafçı dediğin böyle olur şöyle olur diyen fotoğrafçıları yine ortaya çıkarmış uygulama.

benim anlamadığım bu kendini fotoğrafçı zannetmeyen, gerçekten fotoğraftan anlayan ve fotoğrafçı olan arkadaşların fotoğrafları falan nerede? çekip hiçbir yerde paylaşmıyor musunuz nedir neden bu kadar çok insan olmanıza rağmen hiç göremiyoruz bu fotoğrafları? yoksa paylaşıyorsunuz da kimse siklemediği için mi gelip instagram'cılara çemkiriyorsunuz?

bir de youtube'da zibilyon tane youtube gitaristi denilen tip var mesela, bugüne kadar da bir tane gitaristin çıkıp "yea bunlara g#b9#5 desen yüzüne bakarlar kendilerini gitarist zannediyorlar" diye çemkirdiğini görmedim. herhangi bir yazarın çıkıp da "twitter'da tumblr'da yazıp duruyor gerizekalılar, kendilerini yazar zannediyorlar" diye bik bik ettiğini de görmedim. video olayından falan gidecek olursak bunun vimeo'su falan var daha, örnekler de çoğaltılabilir.

ama içlerinde en kolay ulaşılabilir olanı fotoğrafçılığa gelindiği zaman ahkam kesip gurur yapanından geçilmiyor ortalık. evet, bence bunun sebebi de en kolay ulaşılabilir olanın fotoğrafçılık olması. fotoğrafçılığı küçümsediğimden değil, şimdi bu adamların derdi sanatçıyım diye dolaşabilmek. eline fırça alsa çöp adam çizemez, film çekmeye kalksa yazamaz çekemez, eline enstrüman versen çalmayı öğrenemez ancak boynuna kamerayı asıp arada deklanşöre bastı mı fotoğraf çekebilir. kendisi de pek bir şey yapamadığı için de dikkat çekmek için başkalarını ezme yoluna gider. oysa diğer örneklerde anlattığım gibi müziği ile romanı ile uğraşan adam bunlar kadar çemkirmez, işine gücüne bakar.
hesabın var mı? giriş yap