şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
 • canli video ve kaybolan resim olaylarina girmis.
  simdi snapchat, periscope ve digerleri dusunsun.

  https://www.instagram.com/p/bnfntorhkpi/
  https://www.instagram.com/p/bnfn6o0bywm/
 • sürekli ve çok ciddi bir şekilde güncelleme gelen program. diğer arkadaşlar da bahsetmiş, ciddi ciddi snapchat'i piyasadan silmeye oynuyor gibi.
 • içinde görsel olan her bokta tekelleşmeye çalışmaları kendisinden tiksindirmeye başladı. zaten ovv güzel hatunmuş dediğim herkes de ünlü çıkıyor amk. erotik art sayfaları da olmasa sikmişim instagramı minstagramı. minstagram yazmak zormuş bu arada heceledim de yazdım amksl.
 • snapchat'te (ve başarılı olan benzer tüm uygulamalarda) ne varsa aynısını uygulayarak snapchat'in "kaybolan içerik" konseptinde lider olmaya yemin etmiş uygulama.

  ilk olarak "instagram stories" ile başladılar.

  video

  "kaybolan video ve fotoğraf mesajları" ile devam ettiler.

  video

  yakında da hikayelerin içine "canlı yayın" özelliğini devreye alarak hem "stories" özelliğinde snapchat'in önüne geçmeye çalışacaklar, hem de periscope'un kulvarına da el atacaklar.

  video
 • bu günlerdeki en büyük sanal hırsız. periscope un canlı yayın özelliğini de "bünyesine katarak" yola devam etmektedir.
  scorp'un götünü kollayın beyler.
 • yenilenen özellikleriyle, snapchat'i tamamen kopyaladı diyebiliriz. son kalan yüz efektlerini de , yakın bir güncellemede ekleyeceklerdir. bunun için bir satın alma yapmıştı zaten facebook.

  facebook'un yaptığı bu açık açık çakmalar hoş olmasa da, rekabet açısından kullanıcıyı sevindirdi. özellikle android üzerinden snapchat berbat bir şekilde çalışıyordu ve facebook'un son atağından sonra ilk düzelmesini yaşadı denebilir.

  snapchat'i piyasadan sildiği konusunda bilgisizce peşin hüküm vermek biraz saçma olur. snapchat çok paniklemiş durumda falan değil görünürde. facebook daha önce vine ortadan kaldırdı ama snapchat için aldığı risk çok çok daha yüksek.

  snapchat'in kullanım amacı, çoğu kullanıcı için instagram'ı kullanım amacından ayrılmakta. yani sadece hikayeler ve silinen içerikler snapchat'i tanımlamıyor. kullanıcılar snapchat'te ayrı bir kullanıcı kitlesiyle varlar. instagram takipçileri ile bu kitle çoğu kullanıcı için aynı değil ve aynı olması tercih de edilmiyor.

  instagram için daha birçok risk mevcut ama bir diğer önemli olanı, instagram'ın olduğu uygulamadan baya bir kopmuş hala gelmesi. arayüz snapchat'e göre daha kullanışlı bulunsa da, hikayelerin durdukları konumlar vs. kullanıcı tarafından rahatsız edici olabiliyor. ayrıca ciddi bir instagram kullanıcı kitlesi, instagram'ı sadece öncesinde olduğu gibi kullanmayı tercih ederek uygulamayı edinmiş durumda ve şu an o uygulamadan baya uzaklaşmış bir yapıya bürünmesinden şikayetçi. ayrıca facebook'un bu saldırganlığı, bazı kullanıcılar tarafından ciddi bir şekilde rahatsız edici bulunuyor. facebook'un her şeyi kendine almak isteyen bu tavrı, insanların bütün kişisel verilerini paylaştığı bir firma için biraz agresif kabul ediliyor ve biraz tehditkar olduğunu düşündürüyor.

  kullanıcıların diğer endişesi, artan bu kadar özellikle beraber oluşacak reklam konumlandırma durumu. instagram reklamları direkt önünüzde olan reklamlar, kullanıcı bunun sayısının artacağını ve rahatsızlık vereceğini düşünüyor. yalnız şu an reklam gelirleri kıyaslandığında, instagram, snapchat'e farkı atmış durumda. bazı reklamverenlerin şimdiden instagram'a kaydığı söylense de, snapchat reklamları çok daha efektif reklamlar.

  bunlardan ayrı olarak çok fazla durum var üzerinde konuşabilecek. snapchat, instagram'a göre gizliliğin daha fazla ön planda olduğu bir uygulama. snapchat kullanıcıları bu yönden instagram'ı fazlaca yetersiz buluyorlar. yani hikaye paylaşmak istediğin kişileri seçebiliyor olman, tam bunu karşılamıyor. çünkü orası hala kullanıcılar için instagram. onlar için bu zamana kadar aktivitelerinin takipçileri tarafından görüldüğü bir uygulama.

  daha fazla uzatmadan konuyu toplarsam; facebook için bu atağın taşıdı ciddi riskler var, ama sonuçta facebook. en kötü instagram ekibini kovmakla sonuçlanır gibi duruyor konu bu olunca. bu durumda karlılık bakımından bir sorun oluşmayacaktır kendileri için.

  asıl sorun snapchat'i yenememiş olma durumu. snapchat bu zamana kadar tekel olduğu için yeniliklere pek açık değildi. bundan sonra işler biraz kızışacak gibi görünüyor. instagram, facebook sebebiyle şansı elinde bulunduruyor diye düşünenler, snapchat'i biraz hafife almış olurlar. bu zamana kadar oturan kullanıcı alışkanlığını da es geçmemek gerek. bir de uygulamaya duyulan tuaf bir sadakatin olması da cabası. birçok instagram hikayesinde, insanların snapchat adreslerini paylaşmaları, bu durumu biraz özetliyor.
 • burda bir grup var, tam olarak nasıl adlandıracağımı bilemiyorum ama. ünlü insanlar değiller, ama ünlü insanlarla arkadaşlar, bir çeşit yancı mı desem artık bilemedim. ortalama ünlü insanlar gibi öyle yüzbinlerce hayranları yok. ama giriyorsun bakıyorsun, ortalama bir insandan çok fazla takipçileri var. şimdi anlamıyorsun da, ünlü değiller, yaptıkları herhangi önemli birşey de yok, genel olarak ne iş yaptıkları falan belli değil, fotoğraflarının da öyle diğer insanlarınkinden çok bir farkı da yok (estetik görüntünün birazcık daha yüksek olması dışında), sonra biraz mantık kurunca ne olduğu belli oluyor:
  demin bir tanesine rast geldim, ünlü bir sanatçının halka ilişkilerini yapması vesilesiyle. arkadaşın 20bin takipçisi görünüyor, en fazla beğeni alan fotusu 500de. bunun kız arkadaşı mı her neyse kim olduğunu bilmediğim a ne tatlı kızmış diye profiline girdiğim bir hatunun da yine nerdeyse 20bin takipçi, en fazla beğeni alan fotosu ise 200lerde beğeni almış.
  arkadaş bu kadar mı önemli sizin için orda takipçi sayısını çok göstermek ya. bu kadar mı komplekse giriyorsunuz arkadaşlarınız kadar takipçiniz olmayınca? ne tatlı kız diye girdiğim profilden, bu nasıl bir aşağılık kompleksi ıyk diye çıktım ya.
  şu instagramda kim takipçi satıyorsa, o sattıkları takipçilerin beğeni atmasını sağlayan bir program yazsın bari ya. bot hesaplara profil fotosu koyup, birbirini takip ettirmeyi kimse yemiyor.
 • hikayelerde vs ekran görüntüsü alırsanız profil sahibine aha bu kişi senin ekran fotoğrafını aldı diye bildirim atmaya başlamıştır.

  stalkerlar rahatsız !
 • ayarı olmadan kullanıldığında başı yakacak sosyal medya aracı. ben eğlence amaçlı kullanıyorum orası ayrı tabi.
 • şu günlerde 100 like alamayan hemen her kadının terk-i diyar ettiği görece güzel kadınlarınsa mesken edindiği site.