şükela:  tümü | bugün
 • instagram'ı ben de hiç sevmiyorum da okan bayülgen'in zekası hangi sikime derman olmuş da böyle yüksek yüksek tepelerden konuşuyor?

  egosuna sıçtığımın cücesi ya...
 • değildir.
  gerizekalı olan sizsiniz.

  instagram tv gibidir. izlediğin şey senin hakkında gayet güzel ipuçları verir.
  müge anlı izliyosan bir modelsin, belgesel gezi vs izliyorsan başka modelsin.

  instagram hesabı sadece şeyma subaşı izlemek için kullanılıyorsa gerizekalılıktır.
  ama artık her türlü konuda instagram hesapları var.
  felsefeden tut bilimsel gelişmeleri paylaşan, profesyonel konularda, sanatsal konularda paylaşımlar yapan şahane hesaplar var.
  ben mesela linkedin'den daha efektif kullanıyorum profesyonel işlerim için.

  bir muzik projesi için çello kaydı lazım oldu, instagramda takip ettiğim studyo hesaplarından birinde gördüğüm italyan çellist'e mesaj attım, parasını yolladım, ne çalacağını yolladım, şahane bir çello kaydını 2 günde bana ulaştırdı. email vs hiç kullanmadık, direk instagram üzerinden. bu resmen bilimkurgu gibi bişey değil mi?

  ya amk elin oglu mars'a araç yolladı - onun bile instagramı var. bu da mı gerizekalılık?
  https://www.instagram.com/…ity/?utm_source=ig_embed
  adam sana marstan fotograf atıyor ya? marstan? sen de kaka yaparken bakıyosun.

  https://www.instagram.com/…vre/?utm_source=ig_embed
  https://www.instagram.com/…eum/?utm_source=ig_embed
  https://www.instagram.com/…ybg/?utm_source=ig_embed
  https://www.instagram.com/…eum/?utm_source=ig_embed
  https://www.instagram.com/factsoffood/
  https://www.instagram.com/learnclip/
  https://www.instagram.com/…dio/?utm_source=ig_embed
  https://www.instagram.com/hourly_facts/
  https://www.instagram.com/…ian/?utm_source=ig_embed
  https://www.instagram.com/…ate/?utm_source=ig_embed
  https://www.instagram.com/…eum/?utm_source=ig_embed
  https://www.instagram.com/…art/?utm_source=ig_embed
  https://www.instagram.com/history/
  https://www.instagram.com/facts_and_history/

  şunlar daha listenin minicik bir kısmı.

  gerizekalıca takip ederseniz gerizekalıca bir uygulama olur.
  akıllıca takip ederseniz akıllı our.

  gerizekalı olmayın. akıllı olun
 • ben katılmıyorum ya. instagram tiktok falan bunlar müthiş şeyler. iş yerine böyle koca koca kamyoncular geliyor. böyle arabadan inse 3-5 kişiye tekme tokat dalacak façası bozuk değişik tipler, arabadan bile inmiyorlar. boyunları bükük edepli bi şekilde, yüzlerinde bir gülümseme, keşfete takılıyorlar, tiktok videoları izliyorlar. bence güzel lan. bırakın kullansın insanlar :)
 • kusura bakmayın da tamamen doğru falan diyorsunuz da ekşi sözlük çok mu farklı buna göre tüm sosyal medya uygulamaları neredeyse aynı şey önemli olan sizin onu nasıl kullandığınız.
 • 2020 oldu hala sosyal medyanin nasil calistigini anlamadiniz. instagram, twitter, facebook sizin aynaniz gibidir. sen gerizekaliysan, tabiki sana gerizekali bir dunya sunar.

  ben sahsen gunde minimum 3 saatimi buralarda harcarim.

  uygurlarin mucadelesini tvden, gazeteden degil sosyal medyadan takip edebilirsiniz.
  gorsel sanatlara ilginiz varsa, her cesidi buralardadir.
  kanada'da, avustralya'da, latin amerika'daki indigenous halklarin meselelerini, kulturlerini buradan ogrenirsiniz.
  nukleer atik politikalarini arastiriyorum mesela, sivil orgutler, resmi kurumlar vs hepsi yine bu ortamlarda arastirmalarini duyurularini yapiyorlar.

  ee sen merve'nin plaj resmine bakmak icin kullaniyorsun, ondan sonra gerizekalilik dunyasi diyorsun. aynaya bakiyorsun instagrama girdiginde haberin yok.
 • problem instagramda değil, problem kullanan gerizekalı kitlede.
  yoksa gayet güzel bir platform, haber de alabilirsin, hobi de takip edebilirsin.
 • instagram dünyada 800 milyon kullanıcıya sahip bir sosyal medya uygulamasıdır.

  aktif kullanıcı sayısının 400 milyonu bulduğu, türkiye’deki hesap sayısının 37 milyon olduğu söylenmektedir.

  2012 yılında tek bir kuruş gelir elde etmemişken ve sadece 13 çalışanıyla 1 milyar dolara facebook tarafından satın alınan şirket/uygulama/platformun bugün eğer facebook bünyesinden çıksa, standalone teorik değerinin 100 milyar dolar olacağı tahmin edilmektedir. (teorik çünkü mark’ın satmaya niyeti yok, facebook’tan da hızlı büyüyor.) 2019’da yaklaşık 20 milyar dolar reklam geliri elde eden şirketin bu performansını 2019 yılında 15 milyar dolar gelir elde eden youtube (google) ile kıyaslarsanız belki kıymetini daha iyi anlarsınız.

  gerizekalılık dünyası diye bir şey varsa o da okan bayülgen’in dünyasıdır.

  okan bayülgen talk show (!) programına çağırdığı konukları konuşturmayan ama söyleyecek hiçbir sözü de olmayan bir modern zaman soytarısıdır.

  instagram algoritmaları veya genel olarak sosyal medya algoritmaları kullanıcının kullanımına göre şekillenmektedir. sevmediğiniz veya eleştirdiğiniz şeyler aslında sürekli izlediğiniz için karşınıza çıkar.
  bu tarz platformlar, by design, kullanıcı kullanım patternine göre içerikleri karşınıza çıkartmak ve platformda daha fazla vakit geçirmek için optimize edilmiştir. bu bakımdan instagram twitter veya ekşisözlük’ten çok daha etkin bir şekilde kullanıcı odaklı içeriği karşınıza getirmekte ve bunu da dinamik bir biçimde yapmaktadır. ilgi alanınıza göre hashtagleri takip edebilir veya hoşunuza gitmeyen tarzda postları içerikleri “see fewer posts like this” seçeneğiyle işaretleyip karşınıza daha az çıkmasını sağlayabilirsiniz.

  şu an kültürümüz ve toplumumuzun yaşadığı şey, sadece evrimdir. teknoloji ile birlikte toplum da evrim geçiriyor, binlerce yıldır olduğu gibi.

  teknoloji veya instagram veya facebook her neyse, iddia edildiği gibi gerçek insan etkileşimlerini baltalamıyor. bunun yerine, insanların gerçekte ne olduklarını teşhir ediyor.

  okan bayülgen gibi yeniliğe adapte olamayan ve kıymeti kendinden menkul “sözde” toplum kanaat önderleri ikide birde çıkıp “gençlere bunu mu öğretiyoruz?” “gençlik nereye gidiyor?” gibi anlamsız sorular soruyorlar.

  en iyi selfie’yi çekmek, ınstagram'da paylaşmak için 10 dakika harcayan 14 yaşındaki kızların davranışını (haliyle) anlamlandıramıyorlar ve anlamadıkları için de tepki gösteriyorlar ya da burun kıvırıyorlar.

  bu tarz dünyanın gerçeklerinden kopuk ve yüzeysel yaklaşımlarla, kullanılan sosyal medya aracının veya teknolojinin gençlerin bu dikkat çekme çabasının nedeni olduğunu düşünüyorlar. oysa ki mesele şu, gençler instagram veya tiktok’tan çok önce de sevdiklerinin, akranlarının veya beğendikleri kişilerin, ünlülerin dikkatini çekmek için çabalıyorlardı. ınstagram'daki selfie'ler veya size saçma sapan gelen tiktok videoları aynı davranışın teknolojiyle mecra bulmuş veya evrimleşmiş halidir.

  bu birlikte büyümediğimiz veya aşina olmadığımız yeniliklere karşı olma ve teknolojiden çekinme hali çok sıradan ders kitaplarına konu olmuş bir hadisedir. her yenilik, toplumun kullanımına sunulan her yeni araç veya yeni buluş, beraberinde buna alışık olmayanlarda toplumun mahvolacağına dair bir korku meydana getirir. insanlar öyle veya böyle, her zaman eğlenmek, çevresinde olan biteni takip etmek ve birbirleriyle etkileşime geçmek için yeni yollar aradılar, aramaya da devam edecekler.

  her zaman okan veya başka bir kuş beyinli çıkacak ve insan davranışının temellerine ilişkin bir söz etmeden (edecek sözü de olmadığı için) “o ne ya, instagram da selfie çekiyorlar bilmem ne “ diyerek son derece sığ, yüzeysel ve anlamsız bir şekilde teknolojik aracı eleştirecek, bununla da bir şekilde prim yapacak.

  instagram veya diğer sosyal medya platformlarına ilişkin (bunlara ekşisözlük de dahil) pek çok eleştiri getirilebilir, fakat bu bir eleştiri de değil, düşünce ve anlam dünyamıza da bir şey katmıyor.

  gelişen dünyada kendine yer bulamamış ve koltuğunu kaybetme korkusu yaşayan, zaten entellektüel bir birikimi olmayan ve yaşlandıkça gitgide sıkıcı hale gelen, saçını boyadıkça ilginç hale geldiğini düşünen birinin saçma sapan hezeyanları bunlar. internet yokken veya bu kadar yaygın değilken kanal sayısı da azken veya netflix, youtube gibi on-demand platformlar yokken gecenin bir saati başka da program yokken (çünkü prime timeda çıkacak kadar kapasite yoktu) millet boşluktan izliyordu okan’ı. bunu kendisinin eğlendirme becerisine mi bağladı veya buradaki başarıyı nasıl kendine özgüledi bilmiyorum. bir iki tane de dönemine göre özgün işler üretti, enteresan karakterler bulup çıkardı, televizyonculuk adına yeni bir soluk getirdi, yaratıcı ekiplerle çalıştı falan filan. şimdi gündemde kalabilmesi için bu tarz büyük laflar edip saçmalaması gerekiyor herhalde. hala izleyeninin olması bana şaşırtıcı geliyor. depresyona girmiş kadınlar gibi sürekli saçının rengini, şeklini değiştiriyor başka da bir enteresanlığını görmüyorum.
 • instagram hesabı olmayan insanların bilimsel araştırma yaptığını, yüksek iq seviyesiyle atomu parçaladığını sanır bunu duyan.

  altı üstü bir sosyal medya uygulaması bu ak. ister kullanırsın ister kullanmazsın valla bak çok bir şey fark etmiyor.
 • her gün kendi resmini çekip atan bilumum dallamaları kastediyorsa haklıdır...bir de filtrelerle suratını çörek yapmışsa bu kişi okan bayülgen az bile söylemiştir...
 • bir zamanlar tam bir iflah olmaz instagram bağımlısıydım. tam çıkacaksın biri bi story atıyo yok o bu şu derken artık bu ben değilim bu bağımlılık aptalların işi diyerekten hesabımı direk kapatmayı düşündüm ama belli olmaz belki bi gün lazım olur diye sadece uygulmayı sildim.
  (bkz: hayatta alınan en doğru kararlar)
  o zamandan beri anladım ki instagram gibi mal sürüsü dolu sosyal mecralar( ki twitter da bu yolda ilerliyor) ciddi anlamda zaman öldürmekten başka bi boka yaramıyor o saçma sapan medyalarda ayıracağım zamanı kendime ayırıyorum artık gözle görülebilir bi fark da var ortada. medyadan uzaklaşmanın insana verdiği mutluluğu tadın, harbi söylüyorum insan tazelenmiş hissediyor. beyninizi kimin ne giydiğiyle ne yediğiyle kimle gezdiğiyle değil kimin ne düşündüğüyle meşgul edin, sözlüğü seviyorum