şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ekmek arasına kavurma, kaşarlı sosisli patates kızartmalı mega tost, mumbar dolması, kaymaklı ve dondurmalı künefe vs. gibi gastronominin temelini oluşturan eşsiz tadları deneyimleyip bizle paylaşan yüksek kültür sahibi elit insanlar.

  amk hayvanları ya beleş yemek için aç köpek gibi kebapçı, ciğerci, baklavacı geziyorlar bir de kendilerine gurme demezler mi...
 • en az instagram butikleri kadar tehlikeli olmaya başlamış oluşumlardır.

  bu hesapların çoğunluğu instagram'dan önce blog yazıyorlardı ve o zamanlar ticari kaygıları daha azdı. yemekleri ya da hizmetleri beğenmezlerse belirtirlerdi. instagram'a geçişle birlikte bu arkadaşların çoğu aralarında (mode tabirle) network kurdular ve işin reklam kısmına yüklendiler, işler artık reklamını yaptıkları mekanları eleştiren yorumlara karşı hakarete varan tepkiler vermeye ve takipçi bloklamaya kadar gitti. çoğunluğu avanta saydığı için bu durumu çok da önemsemiyorlardır ama yaptıkları iş bir nevi kandırmacadan farksızlaştı.

  bu vatandaşlara gittikleri mekanlarda özenle hazırlanmış yemekler geliyor, sonra içinden su fışkıran köfteler, renk cümbüşü salatalar, nutellasına sucuğuna kadar serpilmiş kahvaltılar hikaye olarak paylaşılıyor. fakat hikayelerdeki görüntüyü aynı mekanda sıradan vatandaş göremiyor, çünkü instagram gurmemiz kendisine özel bir yemek yedi ve onun reklamını yaptı ama sıradan vatandaşın böyle bir hakkı yok. artık mekan ciddi bir işletme olursa canan karatay'mış, vedat milor'muş ayrım yapmaz ama sonuçta türkiye'de yaşıyoruz.

  diğer bir husus ise bu vatandaşların kendi aralarında tuttukları mekanları sırayla pompalamaları. ayrı şehirlerde olsalar bile birbirlerini davet edip, "sonunda burayı da denedik, x haklıymış, şahane!" falan muhabbeti yapıyorlar. yani bitcoin balinaları gibi dalıyorlar ki sosyal medyada o mekan patlasın. gaziantep'teki tostçuyu da, adana'daki börekçiyi de, istanbul'daki herkesi azarlayan çiğköfteciyi de bu vatandaşlar pompalamıştır. bu sayede iyi mekan/kötü mekan ayrımı olmadan çok yer prim yaptı, yapmaya da devam ediyor. eğer pompalanan mekan kötüyse sade vatandaş sesini anca foursquare'de, google'da duyurabiliyor. çünkü gurmelerimizin profillerinin altına olumsuz yorum yazılınca genelde ters tepkiler geliyor.

  işler artık öyle bir noktaya gelmiş ki, bazı profiller aynı mekanı ayda 2-3 defa övüyor. umut sarıkaya'nın amansız övücüler karikatürünü anasım geliyor. araba servisinde yediği menemeni öven, gittiği spor salonuna reklamını yaptıranlar falan bile var.

  instagram gurmelerimiz, mekanları öğrenmek adına hala önemli bir boşluğu doldursalar da ticari kaygılarının çılgına dönmesi sebebiyle güvenilirliklerini fazlaca zedeliyorlar. türk insanı olarak bir şeyin de suyunu çıkarmayalım, değil mi...